Wrocław: Rafał Kubacki pod lupą

Marcin Rybak
Rafał Kubacki przekonuje, że dobrze zarządzał MDK
Rafał Kubacki przekonuje, że dobrze zarządzał MDK Fot. Tomasz Hołod
Udostępnij:
Wrocławski magistrat zapowiada doniesienie do prokuratury na Rafała Kubackiego - byłego mistrza świata w judo, później aktora i polityka - dowiadujemy się nieoficjalnie. Te informacje potwierdził Paweł Czuma z biura prasowego urzędu miasta.

Chodzi o rzekome nieprawidłowości w zarządzaniu przez Kubackiego Młodzieżowym Domem Kultury Fabryczna. Były judoka jest jego dyrektorem od trzech lat. Miejscy kontrolerzy dopatrzyli się m.in. niegospodarności, braków gotówki i wyprowadzania pieniędzy do innej instytucji, w której też Kubacki pracuje.

Rafał Kubacki zaprzecza zarzutom magistratu. Mówi, że jedyne nieprawidłowości, jakie ujawniono w MDK, są już przedmiotem śledztwa. Bo on sam - już w czerwcu - zawiadomił prokuraturę. - Prowadzone jest śledztwo w sprawie nieprawidłowości w finansach. To wynik ustaleń, że w kasie brakowało pieniędzy - przekonuje.

Sobie nie ma nic do zarzucenia. Jest pewien, że domem kultury zarządzał prawidłowo. - W ciągu trzech lat wyprowadziłem go na prostą. Może ktoś chce zająć moje stanowisko - zastanawia się.

Rafał Kubacki zaprzecza zarzutom wrocławskich urzędników

Urzędnicy są innego zdania. - Jesteśmy przerażeni wynikami kontroli - mówi Paweł Czuma. - Nigdy w żadnej jednostce miejskiej nie doszło do nieprawidłowości na taką skalę. W tym do przestępstw.

Kontrolerzy ujawnili m.in. brak w kasie przeszło 4 tysięcy złotych gotówki; nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych; bezpłatne udostępnianie pomieszczeń MDK firmom prowadzącym komercyjne zajęcia z judo, jiu-jitsu i tańca brzucha.

Poza tym zarzucono dyrektorowi, że nie rozliczył się z pieniędzy zbieranych na działalność Rady Rodziców. Na dodatek nie informował rodziców dzieci uczęszczających do MDK, że wpłaty na Radę są dobrowolne. Kontrolerzy ujawnili także, że Rafał Kubacki zabrał Radę Pedagogiczną MDK na wyjazdowe spotkanie. Kosztowało ponad 11 tysięcy złotych. Z tego 10 tysięcy złotych dostało Gospodarstwo Pomocnicze przy Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczego Hufca Pracy z Oleśnicy. A jego dyrektorem też jest Kubacki.

Były judoka przekonuje, że te zarzuty są nieprawdziwe. Brak pieniędzy w kasie jest już przedmiotem śledztwa z jego doniesienia. Żadnych nieprawidłowości w finansach Rady Rodziców nie było. Odmówił jedynie kontrolerom wglądu do kasy Rady. Jego zdaniem, nie mają prawa ich kontrolować. Pomieszczenia udostępniał bezpłatnie na jiu-jitsu i taniec brzucha, ale w zamian prowadzący je za darmo organizowali zajęcia dla dzieci. Zaś za judo pobierał pieniądze do kasy MDK. OHP zaś zaoferowało najtaniej organizację wyjazdowego spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo
Dziwne, że Wydział Edukacji czy Kuratorium jeszcze nie pozbawiło stanowiska p. Kubackiego. Przy tylu problemach jakie stwarza. Wokół wszyscy mają go dosyć a w szczególności jego form pracy i kontaktu z ludżmi. Zniknęły znaczące sekcje i kóŁka wraz z instruktorami, pozostała gimnastyka z Jego konkubiną, która dziwnie wyrabia 1 i 1/2 etatu? A nowi młodzi pracownicy też nie czują się dobrze i są zdezorientowani. W ogóle administracja jest bardzo rozbudowana na tak małą placówkę. A ilość dzieci i młodzieży na zajęciach jest znikoma. Chyba że do ilości wliczają się uczestnicy siłowni, basenu i tańca brzucha. Może dla władz liczą się tylko papiery, wykresy, statystyki a nie poziom i jakość zajęć. Skoro redaktor Rybak tym się zajął to może coś się zmieni.
A
A.R.
Trzeba mieś b.dużo tupetu, aby negować inicjatywy i współpracę dyrektora Kubackiego z seniorami. proszę iść do MDK to się przekonasz ile jest tematów adresowanych do młodzieży i dzieci, które mdek realizuje. Będziesz zdziwiony. Współpraca z seniorami to mały wycinek i seniorzy są wdzięczni choć za tyle.
K
Kamil
Dziękujemy byłemu działaczowi Samoobrony, który startował na Prezydenta Wrocławia, do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmiku Dolnosląskiego
Takim Panom mówimy dość
Osiedle potrzebuje ciężkiej pracy, a Pan ma już kilka etatów
k
kolczyk
to mam wrażenie że osoby liczące sie w magistracie naja problemy umysłowe tj z glówką. Wcześniej redkatro gazet zapytał ponoć prezydenta Adamskiego dlaczego we wrocławiu jest tak ogromne skażenie powietrza w mieście substancjami cziężkimy to ten jegomość (strażak z zawodu) oświadczył że missto musi pozbyc sie lokali komunalnych a powietrze samo sie oczyści. To tylko upośledzony tak rozumuje. I dlatego Kubackiemu daje wiarę w to co mowi.
d
do łukasz
Czyli nie mijam się z prawdą, skoro piszesz że MDK wszystko zrobił. A ja dodam że zrobił sam. A cały splendor zabrała sobie rada osiedla. Tylko że oni nic nie pokazali, bo niby co i z kim mieli coś pokazać. A do piastowanych funkcji to masz racje. Ale uważam że jeśli ktoś robi coś dobrze to niech piastuje i dziesięć funkcji. Każdy jeden rodzic jest zadowolony. Wybory, wszyscy mają prawo stanąć do rady miejskiej. Masz coś do powiedzenia to startuj. I wszyscy kandydaci gdzieś pracują. Czytałem ostatnio że kandyduje dyrektor 14 lo, jakiś ordynator. Co im też zabronisz kandydować?
Ł
Łukasz
Byłem też w 2009 roku. Niestety mijasz się z prawdą, nie neguje że MDK był obecny i miał główny udział we wrześniu, tylko że w 2010 MDK nie włącza się w inicjatywy lokalne...
Jedno pytanie czy piastując kilka funkcji jednoczesnie oraz startowanie w wyborach jest moralne?? ( piszę na stronie partii politycznej)
Zresztą Kubacki mnie już nei zdziwi był chyba wszędzie, Uniwa Wolności czy długie lata w Samoobronie :):)
On niestety prawie nie jest obecny na Osiedlu a jedynie organizuje imprezy dla Seniorów, dziwne że Młodziezowy Dom Kultury się tym zajmuję !!! To jest żenujące że niechciał wesprzeć festynu Osiedlowego który skierowany był przede wszystkim do młodych ale seniorzy to już tak. Podsumowanie- dzici głosów nie mają, seniorzy za to tak
ŚP Janusz Walczak nigdy nie odmawiał współpracy, nikomu i nigdzie- to jest postawa p[rawdfziwego dyrektora jakim był w MDK przez wiele lat
d
do łukasz
Sorki maj 2010, zresztą we wrześni 2009 było podobnie. Rada osiedla nic nie pokazała i SP 113 również. Bo niby co mieli pokazać ? Przewodniczącego rady, może to jakiś artysta albo sportowiec. A z SP 113 kto był? Był jakiś nauczyciel? Nikogo nie było. Tam za darmo nikt nie pracuje.
d
do łukasz
To pewnie byłeś na ostatnim festynie osiedlowym w maju 2009r. Sp 113 nic nie pokazało, a rada osiedla wszystko sobie zagarneła. Tylko że z MDK pracowali wszyscy instruktorzy z SP113 nikogo nie było a z Rady osiedla kilka os. Z MDK było ok 40 os. Kłamca i obłudnik jesteś
Ł
Łukasz
MDK FAbryczna ma wielką tradycję, tradycję jaką stworzył Janusz Walczak- który przez długie lata szefował MDK, niestety Kubacki nie tylko nie kontynuuję tej linii ale się od niej odcina. Poza tym jaki to ma być dyrektor skoro ma kilka innych etatów, chyba że pracuje po 18- 20 godzin niedziennie. Jego na Osiedlu nie ma, a jak jest to tylko po to żeby się promować bo zdaje się że startuje w wyborach na dodatek...
Mieszkam na tym Osiedlu i wiem co się dzieje, niestety nie dzieję się prawie nic z udziałem MDK, prym wiedzie SP Nr 113 ale jest osamotniona, popierają ją Rada Osiedla...
Panie Kubacki proszę po 3 latach zacząć pracować dla mieszkańców...
R
Rodzice
Jeśli ktoś powinien być nie zadowolony z zajęć to powinni to być tylko rodzice i ich dzieci. A czy są niezadowoleni? Oczywiście że nie. Bardzo dobry MDK, bardzo dobrzy instruktorzy. Wszyscy pobierają składki, każdy MDK. Czy MDK FŚrudmieście nie pobiera składek? A może Światowid? Wszyscy pobierają symboliczne składki. Kto da pieniądze na glinę potrzebną na zajęcia z garncerstwa, albo farby do nauki rysunku, albo sprzęt sportowy? Kto? Urząd miejski, kuratorium? Oczywiście, że nie. Zawsze zamiast symbolicznych 20zł w MDK można płacić w klubie sportowym 150zł za mce. Najlepiej wszystko rozpie.....yć
Ł
Łukasz
Rafał Kubacki jest słabym dyrektorem MDK, począwszy że go prawie nigdy nie ma, skończywszy na tym że organizuje w Młodzieżowym Domie Kultury więcej imprez dla Seniorów niż dla młodzieży, dla młodzieży imprezy organizuje tylko i wyłącznie Rada Osiedla oraz Trener Osiedlowy. Odmówił też udziału w Festynie Osiedlowym- tradycji Osiedla, argumentując że nie ma czasu bo organizuje dla Senioró coś, a festyn był głównie kierowany do młodych.
Szkoda mówić, kolejny karierowicz nastawiony na ciepłe posady, nie zdziwie się jeśli się okaże że będzie jeszcze probówał startować w wyborach, w sumei to nawet sensowne- dziec nie głosują ale seniorzy tak..........
Kończ waść, wstydu oszczędź !!!
J
Ja2
Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy
W
Wędkarz
Jak redaktor Rybak pisze to na pewno prawda. Potem się okaże że nie zegarki tylko rowery i nie rozdawali tylko kradli.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie