MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Radni miejscy chcą budowy drogi S8 z Wrocławia do Boboszowa

Malwina Gadawa
Wrocławscy radni przegłosowali projekt stanowiska, w którym wyrażają swoje poparcie dla umieszczenia w "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020" budowy nowego odcinka trasy S8 Wrocław - Kłodzko - Boboszów. Miała by ona zastąpić drogę krajową nr 8, na której dochodzi do wielu wypadków.

"Obecnie Wrocław z południem województwa łączy droga krajowa nr 8 stanowiąca ciąg drogi ruchu międzynarodowego E-67, która na niektórych odcinkach nie odpowiada warunkom technicznym wymaganym dla ruchu międzynarodowego. Wielkość ruchu na drodze kształtuje się znacznie powyżej średniej krajowej. Rada Miejska Wrocławia wyraża swoje poparcie dla poprawy stanu infrastruktury transportowej w regionie na linii północ-południe poprzez budowę nowego odcinka trasy S-8 w przebiegu Wrocław - Kłodzko - Boboszów" - to fragment stanowiska, które przyjęli na dzisiejszej sesji radni.

Przypomnijmy, że trwają konsultacje społeczne w ramach projektu "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020". Prowadzi je Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Uwagi do programu można zgłaszać do końca miesiąca. Samorząd wrocławski nie jest jedynym, który podjął stanowisko w sprawie poparcia budowy S8 Wrocław - Boboszów. Podobnie zrobiły samorządy z powiatów: ząbkowickiego, kłodzkiego i dzierżoniowskiego.

- Jestem głęboko przekonany, że Wrocław i Dolny Śląsk potrzebuje poprawy połączenia z Kotliną Kłodzką.Dziś można tam dojechać zatłoczoną drogą krajową nr 8 - mówi radny Piotr Uhle (Platforma Obywatelska), który referował projekt uchwały w sprawie zajęcia stanowiska przez rade miejską. - Liczba osób, które chcą korzystać z tego połączenia jest zbyt duża w stosunku do parametrów technicznych tej trasy. Obudowanie stolicy Dolnego Śląska systemem dróg ekspresowych również na południu jest korzystne i dla Wrocławia i dla całego regionu. Skorzysta na tym nie tylko wrocławski port lotniczy czy centra kongresowe. Skorzystają na tym i wrocławianie i Dolnoślązacy przyjeżdżający do nas do pracy - uważa Uhle.

Dodał, że analogiczne uchwały i stanowiska przyjęło już około 20 samorządów, a do końca miesiąca przyjmie je kolejnych 10. - W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju o naszą sprawę walczy marszałek Cezary Przybylski wraz z samorządowcami z subregionu, a także nasi parlamentarzyści, w tym poseł Monika Wielichowska - mówił Uhle.

O tym, że droga ekspresowa między Wrocławiem a Kłodzkiem jest niezbędna, chyba nikt nie ma wątpliwości. W 2013 roku na drodze krajowej nr 8 zginęły 24 osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska