Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław przygotowuje się do zimy

Weronika Skupin
archiwum Polska Press Grupa
Elektrociepłownie są przygotowane na nadejście mrozów. Także Ekosystem zadbał o to, by firmy odśnieżające ulice miały zapasy piasku i soli.

Grzejniki w mieszkaniach są ciepłe. Bo we wrocławskich spółdzielniach, np. SM Południe, włączono już ogrzewanie. - U mnie już grzeją, jestem spokojna. Na moje stare kości zimno dobrze nie działa. Gdy ostatnio zrobiło się mroźno, w całym pionie było słychać, że ludzie odkręcają kaloryfery - mówi Łucja Jarząbek, mieszkająca w jednym z bloków przy ul. Wieczystej na Hubach.

Zapotrzebowanie na ciepło z sieci wzrasta w sezonie zimowym nawet 3,5 raza. Jak podaje Jacek Lawrecki z firmy Fortum, od kwietnia do września firma dostarcza wrocławianom 1,5 mln gigadżuli ciepła, a od października do marca niemal 5,3 mln gigadżuli. Kogeneracja, która jest producentem ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej deklaruje, że dostarczy go tyle, ile będzie potrzeba

W sezonie grzewczym pojawia się problem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Elektrociepłownie i piece domowe spalają bowiem więcej opału. A co za tym idzie, większe są emisje szkodliwych substancji. Kogeneracja uspokaja: - Obecnie w naszej Elektrociepłowni Wrocław na ukończeniu są prace związane z uruchomieniem instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Realizowane inwestycje w znaczący sposób wpłyną na poprawę jakości powietrza - dzięki nim emisje tlenków siarki do atmosfery zmniejszą się pięciokrotnie, a tlenków azotu trzykrotnie - mówi Wojciech Heydel, prezes Kogeneracji S.A.

Zima zaskoczy drogowców?
W tym roku firmy odśnieżające są dobrze przygotowane do sezonu zimowego. Jak wylicza Anna Bytońska z firmy Ekosystem, zapewnionych jest 47 pługów do odśnieżania i sypania solą ulic, 20 pługów chodnikowych, a do tego wozy, które mogą przyjechać w razie potrzeby. Łącznie to ponad 70 sztuk sprzętu, więcej niż w ub. roku.

Kolejność odśnieżania ulic się nie zmieniła. Najpierw pługi pojawiają się na głównych ulicach. Są to: Karkonoska, Wyścigowa, Ślężna, Dyrekcyjna, Pułaskiego, pl. Wróblewskiego, pl. Społeczny, pl. Grunwaldzki, Kochanowskiego, Brücknera, Krzywoustego i Sobieskiego.

Pługi sypią przede wszystkim piasek i sól (chlorek sodu), a w razie większych mrozów inne sole (chlorek wapnia i magnezu). Firmy odśnieżające były zobowiązane do zmagazynowania 1500 t różnych soli i 383 t piasku. - We Wrocławiu temperatury często spadają i ponownie rosną powyżej zera. Opady zamarzają i topnieją na zmianę, tworząc śliskie powłoki na drogach.

To głównie z nimi walczą firmy dbające o zimowe utrzymanie dróg - mówi Anna Bytońska. Wrocławskie ulice będą odśnieżać w tym sezonie: Trans-Formers, Alba, Chemeko i Sita.

CZYTAJ DALEJ: Wrocław w czołówce miast z dużą zawartością szkodliwych substancji w powietrzu
Nie zatruwaj powietrza
Powietrze na Dolnym Śląsku jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce, a Wrocław jest w czołówce miast z zawartością szkodliwych substancji w powietrzu. To głównie w sezonie zimowym są przekraczane stężenia pyłów zawieszonych, które mogą przeniknąć do naszych płuc, czy np. szkodliwego benzoapirenu.

Co jest przyczyną? Przede wszystkim palenie byle czym w domowych piecach.

- Główne zanieczyszczenia powietrza to przede wszystkim pył zawieszony, zarówno PM10, czyli o średnicy do 10 mikrometrów, jak i PM2,5, czyli drobniejszy. Poza tym w sezonie grzewczym notowane są przekroczenia benzoapirenu, węglowodoru rakotwórczego. Bierze się on głównie z palenia śmieciami. Toksycznych substancji dostarczamy do atmosfery nawet gdy palimy węglem czy drewnem, a zwłaszcza takim z mebli, np. lakierowanym - mówi Anetta Drzeniecka-Osiadacz z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konieczna jest zmiana świadomości. Nie można palić w piecach byle czym - każdy posiadacz pieca musi zdać sobie sprawę, że to on, a nie np. elektrociepłownia stanowi główne źródło problemu. Bo kominy Kogeneracji mają filtry - a nasze nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska