18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Przychodzisz do lekarza, a ten wysyła Cię na test na HIV. To nie żart!

Agata Wojciechowska
Przychodnia - zdjęcie ilustracyjne
Przychodnia - zdjęcie ilustracyjne Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Pacjenci internistów, pracujących we Wrocławskim Centrum Zdrowia, nie powinni czuć się zażenowani, kiedy lekarze rodzinni wyślą ich na test na HIV. - To tylko dla dobra wrocławian - tłumaczą inicjatorzy akcji - lekarz Jacek Gąsiorowski, doświadczony specjalista ds. HIV oraz Stowarzyszenie Pozytywnie Otwarci. Zdaniem specjalistów edukacja lekarzy pierwszego kontaktu jest kluczem do opanowania cichej epidemii HIV w Polsce.

Z danych wynika, że sytuacja epidemiologiczna HIV na Dolnym Śląsku przedstawia się najgorzej w Polsce. W zeszłym roku w naszym województwie wykryto 138 nowych zakażeń. To ponad 10 proc. wszystkich w całym kraju. Lekarze jednak alarmują: to tylko 30 proc. wszystkich chorych. To oznacza, że około 460 osób nie wie, że jest nosicielami wirusa HIV. Nie wie o tym, więc może zarażać innych. Co więcej, u 50 osób zdiagnozowano pełnoobjawowe AIDS. Pod tym względem województwo dolnośląskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Jak to zmienić? Lekarze rodzinni mają sugerować swoim pacjentom, by poszli się przebadać.

Zobacz też: Profesor Alicja Chybicka twarzą reformy służby zdrowia

- Często zakażenie wirusem HIV jest traktowane, nawet przez niektórych lekarzy pierwszego kontaktu, jako nierealne i niespotykane. Bywa, że niektórzy lekarze obawiają się rozmowy z pacjentem w przypadku wykrycia wirusa HIV. Stąd pomysł na specjalne szkolenie. Tylko wyedukowani lekarze mogą edukować swoich pacjentów. Amerykańskie dane wskazują, że już jednokrotne zlecenie pacjentowi badania w kierunku HIV skutkuje "oswojeniem się" lekarza z tym zagadnieniem i włączeniem testu do codziennej praktyki - wyjaśnia dr Jacek Gąsiorowski, doświadczony specjalista ds. HIV i i współtwórca programu edukacyjnego dla lekarzy na temat HIV wdrażanego przez Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ.

Dr Jacek Gąsiorowski chce, by jego koledzy po fachu zaczęli traktować HIV jak inne choroby, typu cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Seropozytywny, a więc posiadający we krwi swoiste przeciwciała, zwłaszcza przeciw wirusowi HIV, może być każdy, kto kontakty seksualne, przy których nie używał odpowiedniego zabezpieczenia, a więc prezerwatyw. Tym samym potwierdza wytyczne zalecane przez Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, mówiące że badania powinny być wykonywane wszystkim pacjentom powyżej 13 roku życia, zgłaszającymi się do lekarza dowolnej specjalności.

- Chcemy, by testy na HIV stały się powszechne, na tyle, by wrocławianie robili je raz na rok czy przynajmniej raz na dwa/trzy lata - dodaje lekarz.

Czy są jakieś objawy, które powinny zaniepokoić nas lub lekarzy? Nie. - Dolegliwości pojawiają się w późnej fazie - wyjaśnia dr Jacek Gąsiorowski. - Nam zależy na tym, by wykrywać HIV jak najwcześniej, zanim wystąpią objawy - dodaje.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE - KLIKNIJ

Na Wrocławskie Centrum Zdrowia składa się z czterech przychodni: "Stare Miasto" (pl. Dominikański 6), "Grabiszyn" (ul. Stalowa 50), "Kozanów" (ul. Dokerska 9) i "Stabłowice" (ul. Stabłowicka 125) oraz placówek: Przychodnia Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień (ul. Podwale 13), Ośrodka Profilaktyczno-Leczniczy Chorób Zakaźnych i Terapii Uzależnień (ul. Wszystkich Świętych 2) i Ośrodka Opieki Zdrowotnej i Rehabilitacji „Celmed” (ul. Celtycka 15/17). Tamtejsi lekarze rodzinni i nie tylko mają przejść specjalne szkolenie, które pozwoli im pozbyć się obaw przed sugerowaniem pacjentom testu na obecność przeciwciał wirusa HIV.

Dodatkowo Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ przeprowadzi do końca roku 15 szkoleń po 3 godziny każde. Program będzie obejmował analizę sytuacji w Polsce i na Dolnym Śląsku, zasady diagnozowania zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, problematykę opieki nad osobami żyjącymi z wirusem oraz stworzenie możliwości komunikacji lekarzom pierwszego kontaktu ze specjalistami, zajmującymi się HIV na co dzień. Efektem szkolenia będzie wprowadzenie przesiewowej diagnostyki anty-HIV do rutynowej praktyki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku, niezależnie od wieku czy schorzenia zgłaszających się pacjentów. Organizatorzy projektu chcą zlikwidować cichą epidemię HIV/AIDS na Dolnym Śląsku, co wiążę się ze wzrostem wykrywalności zakażenia HIV w praktykach dolnośląskich lekarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Przychodzisz do lekarza, a ten wysyła Cię na test na HIV. To nie żart! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska