Wrocław: Przez korki uczniowie spóźniają się do szkoły

Anna Gabińsk
Uczniowie III LO przez korki w mieście spóźniają się na lekcje, więc muszą jeździć wcześniej
Uczniowie III LO przez korki w mieście spóźniają się na lekcje, więc muszą jeździć wcześniej Fot. Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Uczeń o wzorowym zachowaniu we Wrocławiu może spać dłużej lub krócej - zależy, do której szkoły trafił. W ich statutach są zapisy, ile razy można się spóźnić bez usprawiedliwienia, żeby jeszcze zachować najwyższą notę. Niektóre szkoły zostawiają tę kwestię jednak wyczuciu wychowawcy. Przyjrzeliśmy się, jak to wygląda w kilku wrocławskich placówkach.

W Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej już na ocenę dobrą z zachowania wymagane jest czyste konto pod tym względem. Dyrektor Halina Wiśniewska-Plewniak zapewnia jednak, że spóźnienie z powodu korka, który wynika z kolizji lub wypadku, jest usprawiedliwiane, jeżeli wygląda na wiarygodne. Co to znaczy? Jeśli większa grupa uczniów z różnych klas spóźnia się z tego samego powodu.

SP nr 67 przy pl. Muzealnym dopuszcza już trzy spóźnienia w miesiącu. - Liczymy tylko te od drugiej godziny lekcyjnej - tłumaczy dyrektor Kinga Skiba-Kuna. Zaznacza, że w jej placówce spóźnienia wynikłe z korków z powodu remontów ulic usprawiedliwiane są wyłącznie we wrześniu.

Nauczyciele w Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej na ocenę wzorową sumują punkty. Żeby ją dostać, trzeba mieć powyżej 350. Na starcie uczeń ma już 200. Może sobie swoją pozytywną postawą wobec szkoły i tego, w jakich jej inicjatywach bierze udział nabić sobie więcej punktów. Najlepiej, by się w ogóle nie spóźniał, bo za każde do pięciu odejmuje mu się jeden punkt. Przy szóstym dostaje już minus 5 punktów i tyle samo jest za każde kolejne.

- Zawsze słuchamy tłumaczenia dziecka i rodzica, bo zdarzają się losowe wypadki - tłumaczy dyrektor Elżbieta Chrobak.
W szkołach średnich liczba spóźnień bywa ściśle wyliczona. W VIII LO przy ul. Zaporoskiej wzorowy uczeń może się spóźnić bez tłumaczenia tylko dwa razy. - Spóźnień spowodowanych korkami z reguły nie usprawiedliwiamy, chyba że potwierdzane są doniesieniami innych uczniów - informuje Krystyna Socha, dyrektor szkoły.

Dyrektor VII LO przy ul. Kruczej Krystyna Krzyżanowska twierdzi, że w jej szkole nauczyciele odeszli od kryteriów na rzecz rozpatrywania każdego przypadku indywidualnie. - Opieramy się na zaufaniu do ucznia - tłumaczy dyrektor.

Podobnie sprawa wygląda w XII LO przy pl. Orląt Lwowskich. Uczennica Sara Ostrowska: - Pięć spóźnień skutkuje upomnieniem wychowawcy. Ale ci, którzy dojeżdżają, mogą zawsze spóźnić się 15 minut bez żadnych konsekwencji - opowiada dziewczyna.

Jej koleżanka Joanna Łyczyńska potwierdza, że w szkole nie ma problemów ze spóźnieniami, bo nauczyciele są wyrozumiali. - A jeśli podejrzewają, że ktoś ściemnia, dzwonią na policję drogową albo do MPK, żeby dowiedzieć się, czy rzeczywiście o takiej, a takiej godzinie był korek, bo np. doszło do wypadku - tłumaczy licealistka.

Janusz Krzeszowski, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, przyznaje, że czasem nauczyciele dzwonią z takimi pytaniami. Rzadko - może dwa razy do roku - zdarzają się wnioski o pisemne potwierdzenie przestoju któregoś ze środków komunikacji miejskiej.

- Najszybciej informację o tym, czy autobus lub tramwaj się spóźnił i dlaczego, podadzą nasi dyspozytorzy ruchu - mówi Krzeszowski. Numer do nich to: 71-326-63-10. Można też dzwonić do rzecznika: 71-325-08-07.

Wsp. PIKO, DAWA

Od wzorowej po naganną
Roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania dostaje każdy uczeń, zaczynając od kl. IV podstawówki wzwyż. Zachowanie może być: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne. Na tę ocenę nie mają wpływu noty z zajęć edukacyjnych. Roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności: a) wywiązywanie się z obowiązków szkolnych, b) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej, c) dbanie o honor i tradycje szkoły, d) dbanie o piękno mowy ojczystej, e) dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych osób.

Podyskutuj na forum - Czy w Twojej szkole nauczyciele przychodzą punktualnie na zajęcia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcelo
A może tak na pieszo lub rowerkiem zamiast jechać jeden przystanek 10 minut. Ja 7 kilometrów zasuwam w godzinę i 10 minut. Autobusem ostatnio jechałem 1,5 godziny.
s
snake
Normalny uczeń ma za przeproszeniem w d...pie czy się chwilę spóźni czy nie! A Ci "wybitni" ze wzorowym zachowaniem niech już o 4.00 wyjeżdżają z domu...
n
nko
Trzeba wczesniej wychodzic drogie dzieci a o 7.30 na 8.00 to juz troche późno. Juz nie przesadzajcie z uczniami ja do pracy jade 2 godz wcześniej a w domu zostawiam malutkie dziecko i to ono na tym cierpi
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie