Wrocław przed rewolucją śmieciową, czyli co trzeba wiedzieć przed 1 lipca (PYTANIA I ODPOWIEDZI)

Magdalena Kozioł
infografika Maciej Dudzik
1 lipca w całej Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy gospodarowania odpadami. Mieszkańcy Wrocławia będą np. musieli nauczyć się, jak segregować odpady, czyli do jakiego kontenera wyrzucić butelki plastikowe, a do jakiego białe i kolorowe szkło. Ale to nie jest wszystko, co musimy wiedzieć. Pytań od wrocławian, dotyczących rewolucji śmieciowej, jest znacznie więcej. Problem tylko w tym, że choć do 1 lipca zostało zaledwie 38 dni - nie na wszystkie pytania są jednoznaczne odpowiedzi.

Gdzie mieszkańcy Wrocławia mają składać deklaracje śmieciowe, skoro w ich imieniu nie chcą zrobić tego zarządcy nieruchomości?

Deklaracje, czyli dokument, na podstawie którego od 1 lipca będzie naliczany nam podatek śmieciowy, musi trafić do spółki Ekosystem. Wiceprezydent Wojciech Adamski: - Mieszkańców, którzy sami dostarczą nam deklaracje, odeślemy do zarządców, bo to oni w ich imieniu powinni składać te dokumenty.

CZYTAJ TEŻ: Spór o deklaracje śmieciowe. Miasto będzie odsyłać mieszkańców do zarządców wspólnot

Dzisiaj we Wrocławiu mamy pat w tej sprawie. W środę zarządcy zdecydowali, że mieszkańcy sami muszą złożyć deklaracje osobiście. Argumentują m.in., że od 1 lipca będziemy płacić podatek "śmieciowy" i za niego każdy odpowiada sam.

W urzędzie miejskim jednak nie chcą o tym słyszeć. - Będziemy chcieli umówić zarządców z wiceministrem środowiska, który zajmuje się gospodarką odpadami w gminach. My nie jesteśmy stroną w tej sprawie - tłumaczy wiceprezydent Wojciech Adamski.

Co się stanie, jeśli deklaracja nie zostanie złożona?

Spółka Ekosystem przekonuje, że ma bazę nieruchomości i na jej podstawie będzie mogła zweryfikować, czy wszyscy właściciele złożyli deklaracje. Jeśli ktoś o tym obowiązku zapomni, to otrzyma ze spółki wezwanie do złożenia deklaracji. Jeśli mimo to właściciel nadal jej nie złoży, Ekosystem wyliczy opłatę za niego w oparciu o dane, którymi urzędnicy będą dysponować.

Jak będzie wyglądała kontrola, czy dana osoba rzeczywiście segreguje odpady? Jakie będą sankcje, jeśli wspólnota zdecyduje o segregowaniu odpadów, a jeden z właścicieli wyłamie się i nie będzie segregował śmieci?

Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się segregować odpady, będą dzielić je na: papier, tworzywa sztuczne i metale, odpady zielone, odpady zmieszane. Kontrolę pojemników przeprowadzi firma śmieciowa, kiedy będzie go opróżniać. Odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz w tygodniu, odpady zielone - co najmniej raz na dwa tygodnie (w okresie od marca do grudnia), pozostałe odpady - co najmniej raz w miesiącu.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na segregację, a np. w kubłach na plastik znajdą się słoiki, kartony czy odpady organiczne, firma śmieciowa przekaże te informacje do spółki Ekosystem. Wtedy właściciel nieruchomości (w tym przypadku wspólnota) otrzyma decyzję o wyższej opłacie.
Urzędnicy, o czym publicznie mówili wielokrotnie, będą stosować w takich przypadkach odpowiedzialność zbiorową.

Czy w przypadku wspólnot mieszkaniowych deklaracje w spółce Ekosystem składają indywidualnie poszczególni właściciele, czy też sami powinni je zebrać i dostarczyć razem - jako wspólnota mieszkaniowa?

Wrocławski magistrat i spółka Ekosystem stoją na stanowisku, że jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną. Konsekwencją tego przepisu jest: złożenie deklaracji i opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest obowiązkiem osoby sprawującej zarząd nieruchomością wspólną (zarządcy, spółdzielnie mieszkaniowe).

Właściciel nieruchomości w budynku wielolokalowym, który ma zarządcę, nie jest uprawniony do składania deklaracji śmieciowej i płacenia na konto gminy należności z tego tytułu.

Problem w tym, że we Wrocławiu zarządcy nieruchomości nie chcą tego obowiązku wziąć na siebie. Na to pytanie nie ma więc dzisiaj jasnej odpowiedzi. Sprawa musi zostać wyjaśniona do końca czerwca. Wtedy mija bowiem termin składania deklaracji śmieciowych.

Co w przypadku, gdy kilka wspólnot mieszkaniowych korzysta ze wspólnego kontenera na odpady, a teraz część z nich zadeklaruje segregowanie odpadów, a część nie?

Pracownicy spółki Ekosystem mówią tak: - Wspólnoty powinny się porozumieć i ustalić sposób zbierania odpadów komunalnych lub wyznaczyć odrębny teren nieruchomości dla swoich pojemników.

Kto powinien ponosić koszty utrzymania i sprzątania osłon śmietnikowych i zsypów?

Koszty utrzymania i sprzątania osłon śmietnikowych i zsypów powinni ponosić właściciele nieruchomości.

Jak będzie wyglądała weryfikacja liczby osób mieszkających pod danym adresem? Ważne jest zameldowanie czy zamieszkiwanie? I co to znaczy zamieszkiwanie?

Mieszkańcy w deklaracji śmieciowej muszą wpisać liczbę osób faktycznie mieszkających w danym lokalu. Jeżeli zmieni się ona (kobieta np. urodzi dziecko), na dłużej przyjedzie do nas teściowa, albo pochowamy ojca - to każdorazowo trzeba to zgłosić i złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od tej zmiany. Wtedy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (czyli podatek) w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

Przy tej reformie śmieciowej ważne jest faktycznie zamieszkanie (każdy jest producentem odpadów), a nie zameldowanie pod wskazanym adresem. W stolicy Dolnego Śląska mieszkania wynajmuje się studentom (jest ich tu ok. 100 tys.) i właściciel np. dwupokojowego lokalu wynajmujący go trzem osobom musi tę trójkę wpisać do deklaracji. A nie siebie jako osobę zameldowaną. Za informacje, które wpisze do deklaracji, sam ponosi odpowiedzialność karno- skarbową. A co to znaczy zamieszkiwanie? Chodzi o "stałości przebywania" w danym miejscu. Lokalu nie traktujemy więc jako hotelu, w którym przebywamy tylko czasowo.

Ile zapłacę za wywóz śmieci? Czy sam decyduję, czy chcę płacić od osoby, czy od metra kwadratowego?

We Wrocławiu opłata będzie obliczana metodą mieszaną: od metra kwadratowego nieruchomości lub od liczby osób ją zamieszkujących, w zależności od tego, ile metrów kwadratowych przypada na jednego mieszkańca lokalu.

W przypadku osób mieszkających w zabudowie wielorodzinnej, gdy na jednego mieszkańca lokalu przypada do 27 mkw., stawkę za mkw. (85 gr) mnożymy przez metraż lokalu. Jeżeli na jednego mieszkańca lokalu przypadnie więcej niż 27 mkw., mnożyć będziemy stawkę od osoby - 19 zł przez liczbę osób. Dotyczy to stawek opłat za odbiór śmieci zbieranych selektywnie (o tym możemy sami zdecydować). Stawki opłat za odbiór śmieci zbieranych nieselektywnie to 1,27 zł za mkw., i 28,5 zł od osoby.

W przypadku domków jednorodzinnych (również budynków, w których znajdują się nie więcej niż cztery lokale), gdy na jednego mieszkańca lokalu przypada do 27 mkw., stawkę za metr (95 gr) mnożymy przez metraż lokalu. Jeśli na jednego mieszkańca lokalu przypada więcej niż 27 mkw., mnożyć będziemy stawkę od osoby - 22 zł przez liczbę osób. Dotyczy to stawek opłat za odbiór śmieci zbieranych selektywnie. Stawki opłat za odbiór śmieci zbieranych nieselektywnie to 1,42 zł za mkw. i 33 zł od osoby.

Na czym dokładnie ma polegać segregowanie odpadów? Ile i jakie pojemniki muszę mieć w domu, ile i jakie kontenery pojawią się przed budynkami?

Wrocławianie będą segregować papier i tekturę, tworzywa sztuczne, metale, szkło bezbarwne i kolorowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, zużyte opony, przeterminowane leki i chemikalia.

Nie oznacza to, że pojemniki do gromadzenia tych wszystkich odpadów będą ustawione na terenie nieruchomości. Baterie, leki będziemy składać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Przed blokiem czy domem będą pojemniki: niebieskie na papier, żółte - na w tworzywa sztuczne i metal, zielone na szkło kolorowe, i białe - na szkło bezbarwne. W mieszkaniach wystarczy jeden kubeł na odpadki (resztki żywności, obierki po warzywach, owocach, stare ciasta), a plastik, papier czy szkło możemy składać w oddzielnych reklamówkach, z których zawartość trafi później do kontenerów.

Wideo

Komentarze 143

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pakow
Do tej pory płaciłem ok. 70 zł za śmieci, przy rodzinie 8 osobowej, natomiast teraz zapłacę 176. Sądzę, że Wrocław chce się dorobić na rodzinach wielodzietnych. Gratulacje panie Dutkiewicz, jest Pan wielki!!!!
ś
śmieciowa paranoja
Będą donosy, nocne czatowanie z latarką w oknie, kubły zamykane na kłódki i społeczne patrole śmieciowe.
Jest jeden plus z tego bałaganu - nareszcie wszystkowiedzące okienne babcie będą miały konkretne zajęcie :)
s
sztuka dla sztuki?
mamy płacić za to, że sami posegregujemy,
a po nas te same śmieci jeszcze raz posegregują inni.
To niech od razu robią to inni już wyspecjalizowani - tak jak do tej pory.
e
elo
A co ze szkłem stołowym skoro zbitej szklanki nie mogę dorzucić do przejrzystego szkła.
A co z materiałami po remoncie, starymi meblami? wystawię przed dom i mi śmieciarze jakoś zabiorą.

Artykuł zawiera wiele treści o niczym. Skupiacie się na papierkach a nie realnym problemie różnych odpadów nie ujętych w tej infografice czy opisie.
j
justyna
czy za ogródki działkowe każdy osobiście ma składać deklarację i będzie mał kubeł na własnej działce?
k
kokosz
do gminy
...
Tylko, że nie ma żadnego głosowania za lub przeciw segregacji.
S
Someone
Ja mam dom który ma koło 300m i w ubiegłą zimę (a była długa) zużyłem 4 tony węgla, więc jak mieszkanie 50m ma zużyć 3 tony?
T
Tom
Czyli zostaje po staremu tylko doszedł pośrednik i .Miao byc łpo śmieci przyjeżdża śmieciarka a nie ja mam 2 miejsca na gdzie muszę je sobie wywieść po remoncie czy meble . Mam placic 22 zl od głowy a 200 metrów dalej gmina dlugoleka 11,5 zl to jest paranoja
?
A jak to w domu segregować? nie mam tyle miejsca aby wstawić 4 kubły do segregowania? ludzie będą robic inaczej,będą segregować w workach i te worki wystawiać na klatkę schodową.........Boże,jak u nas w Polsce wszystko jest od d*** strony............"papier po usunięciu zszywek" popłakałam się ze smiechu. Ludzie ile to czasu z życia nam zabierze takie segregowanie. Za wodę ciepła aby umyć to co muszę wyrzucić nikt mi nie zwróci.....śmiech na sali.......u nas jakoś tak nie pomyślą z głowa tylko oby małpować zagranicę.................
Z
Ziom
Czy dobrze rozumiem że jeżeli zagłosuję za segregacją śmieci i nie będę ich segregował to zapłacę tyle samo co wtedy gdy zagłosuję przeciwko segregacji?

Jeżeli tak, to nie opłaca się głosować przeciwko segregacji i to głosowanie nie ma sensu...
P
Piters
Mam dom i według projektu muszę kupić cztery kubły na śmieci po 120 zł. sztuka .
Według podanych instrukcji nie wolno mi wrzucać innych odpadów niż według listy .
A co mam zrobić np. ze zużytymi podpaskami , pieluchami rozbitymi okularami i innymi odpadkami , które nie kwalifikują się do segregacji ??? Ten cały projekt z góry wiadomo , że nie wypali i chodzi tylko o to abyśmy jako społeczeństwo więcej wpłacali do budżetu gminy a co za tym idzie państwo ma z tego większy zysk tzw. następny ukryty podatek .
q
qqq
ktoś musi zająć pierwsze miejsce.
q
qqq
można podrzucać niesegregowane śmieci sąsiadowi, by płacił więcej.
q
qqq
Wszystko wymaga ponownej segregacji.
Dodaj ogłoszenie