Wrocław: Profesor Marek Ziętek nowym rektorem Akademii...

  Wrocław: Profesor Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej

  CH, MGE

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Profesor Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Nowym rektorem Akademii Medycznej został prof. Marek Ziętek, który uzyskał 51 głosów elektorskich (na 97 głosujących). Prof. Alicja Chybicka zdobyła 23 głosy, prof. Maria Małgorzata Sąsiadek - 22, a dr hab. Anna Abramczyk - 1.
  Akademia Medyczna we Wrocławiu ma od wczoraj nowego rektora. Został nim prof. Marek Ziętek, były prorektor ds. nauki. Pokonał trzy rywalki, zdobywając większość głosów już w pierwszej turze wyborów.

  Przed godziną 12 sala im.Wiktora Brossa wypełniła się elektorami. Na wybory przyszło 97 z pośród 101 uprawnionych do głosowanie. Na sali było również troje kandydatów: prof. Marek Ziętek, prof. Maria Sąsiadek i prof. Alicja Chybicka. Dr hab. Anna Abramczyk musiała zostać na korytarzu. Jako jedyna nie była uprawniona do głosowania, bo... nie jest elektorem.

  O godz. 12 zamknęły się drzwi do sali. Każdy z głosujących otrzymał kartę, na której widniały nazwiska czwórki kandydatów. W kuluarach spekulowano, że dogrywka jest pewna.

  Wyniki głosowania okazały się dla większości zaskoczeniem. Już w pierwszej turze wygrał prof. Marek Ziętek, zdobywając 51 głosów. Prof. Alicja Chybicka otrzymała 23 głosy, prof. Maria Małgorzata Sąsiadek - 22. Tylko jeden głos dostała dr hab. Anna Abramczyk. Wygraną prof. Ziętka przyjęto z entuzjazmem i owacją na stojąco. Jako pierwszy nowemu rektorowi pogratulował ten ustepujący, prof. Ryszard Andrzejak. Zaraz potem szybko wyszedł z sali.

  Prof. Ziętek podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. - Byłem zaskoczony. Zdawałem sobie sprawę, że mam szansę na wygranie tych wyborów, ale nie przypuszczałem, że już w pierwszej turze - mówił.

  Jakie zmiany czekają Akademię po wczorajszych wyborach? Nowy rektor chce dokończyć inwestycje - nowy gmach Wydziału Farmaceutycznego, Dom Śląskiego Aptekarza, kompleks przy ul. Borowskiej. Zamierza również odnowić kampus przy ul. Curie-Skłodowskiej. Rektor-elekt zapowiedział też przyspieszenie sprzedaży nieruchomości uczelni.

  Zmiana wizerunku uczelni to następna sprawa, o którą chce zadbać nowy rektor. Na początek zapowiada zmianę statutu Akademii i samej nazwy na Uniwersytet Medyczny. - Jesteśmy ostatnią Akademią Medyczną w Polsce - mówił prof. Ziętek.

  Wszyscy kandydaci w swoich programach wspominali też o podwyżce płac dla pracowników. Dlatego nowy rektor zapowiedział, że będzie o to walczył. Chce też skorzystać z pomysłu prof. Sąsiadek i powołać radę doradczą przy rektorze, składającą się z rektorów i prorektorów.

  Nowego rektora wybrano w przedterminowych wyborach. W związku z wątpliwościami dotyczącymi pracy habilitacyjnej w kwietniu do dymisji podał się prof. Andrzejak.

  Prof. Ziętek pokieruje uczelnią do 31 sierpnia 2012 roku. Wtedy odbędą się nowe wybory.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  studenci

  elektor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 48

  Studenci byli za prof. Sąsiadek akurat. Piguła się nie liczyła od razu. A Ziętek to oszust. Chybicka powinna się trzymać swojej kliniki. Ot co.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 50

  Gratulacje do nowego Rektora!
  A do M. Sasiadek: Chyba nie wierzylas sama w to? Wyzywac sie na studentach a potem udawac ze jestes gwiazda? Psuc im kariere? Obrazac ich i wszystkich dookola? Robiac...rozwiń całość

  Gratulacje do nowego Rektora!
  A do M. Sasiadek: Chyba nie wierzylas sama w to? Wyzywac sie na studentach a potem udawac ze jestes gwiazda? Psuc im kariere? Obrazac ich i wszystkich dookola? Robiac z twojej genetyki najwazniejszy przedmiot na calej uczelni z najwieksza niezdawalnoscia? Wiemy ze jestes twarda i jak ci cos stoji na drodze jestes gotowa wszystko zrobic. Daleko tak nie dojdziesz bo nazbieralas juz zbyt duzo wrogow...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo