Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Próby obciążeniowe wiaduktu nad Żmigrodzką (Zdjęcia i film)

Jerzy Wójcik
Na łukowy most nad ulicą Żmigrodzką wjechało 8 ciężarówek o łącznej wadze 300 ton. Architekci i geodeci ruszyli do pracy, by sprawdzić ugięcia
Na łukowy most nad ulicą Żmigrodzką wjechało 8 ciężarówek o łącznej wadze 300 ton. Architekci i geodeci ruszyli do pracy, by sprawdzić ugięcia Fot. Tomasz Hołod
Osiem ciężarówek ważących ponad 30 ton wjechało dzisiaj rano na wiadukt obwodnicy śródmiejskiej nad ulicą Żmigrodzką. Charakterystyczny obiekt z ładnymi łukami ugiął się i lekko popracował, co było czuć pod nogami. Jednak Piotr Wanecki, projektant budowli, nie miał żadnych oporów, żeby stanąć pod konstrukcją.

- Nikt nie rozważa takiego scenariusza, że budowla się zawali - żartował. - Chodzi nam natomiast o dokładne zbadanie ugięcia wiaduktu i sprawdzenie, czy spełnia on normy.

W przypadku wiaduktu takiego, jak ten nad Żmigrodzką, ugięcie na środku konstrukcji mogło wynieść nawet 8 cm przy obciążeniu 300 ton. Przeprawa ugięła się o prawie dwa cm. Projektant tłumaczył, że planowano ją, jako sztywną konstrukcję i wczoraj pracowała wzorowo. Jak to sprawdzano?

Co kilkadziesiąt minut przemieszczano wielkie ciężarówki w różne miejsca wiaduktu. Wtedy robiono pomiary i sprawdzano, czy są porównywalne i czy przeprawa pracuje równomiernie.

Cała operacja trwała ponad pięć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. A to oznacza, że na wiadukcie nad Żmigrodzką trzeba już tylko pomalować pasy i można puszczać samochody.

Podobne testy muszą przejść jeszcze trzy inne przeprawy na obwodnicy śródmiejskiej pomiędzy mostem Milenijnym a ul. Żmigrodzką. Mowa o wiadukcie nad ul. Obornicką oraz dwóch przeprawach nad torami kolejowymi. Próby będą prowadzone w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że czasu na otwarcie całego fragmentu obwodnicy od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej nie ma już wiele. Skanska, która buduje drogę, wczoraj podtrzymywała, że uda się to zrobić przed 1 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska