Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Powstaje Dom Pielgrzyma przy Kazimierza Wielkiego (ZDJĘCIA)

Maciej Kołtuniewicz
fot. Maciej Kołtuniewicz
Przy ul. Kazimierza Wielkiego powstaje Ekumeniczny Dom Pielgrzyma parafii ewangelicko-augsburskiej. Planowane jest centrum edukacyjne zajmujące się ekumenizmem oraz dom dziennego pobytu dla seniorów.

Ekumeniczny Dom Pielgrzyma jest tworzony przy ulicy Kazimierza Wielkiego nieprzypadkowo. Stanie się on bowiem częścią Dzielnicy Czterech Świątyń (Zwaną też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku), oddolnej inicjatywy przedstawicieli czterech wyznań: rzymskokatolickiej parafii świętego Antoniego, katedry autokefalicznego kościoła prawosławnego przy ulicy św. Mikołaja, Synagogi pod Białym Bocianem i luterańskiego kościoła Opatrzności Bożej.

Dom Pielgrzyma to inicjatywa właśnie parafii ewangelicko-augsburskiej. Składają się na nie dwa przedsięwzięcia, a cały projekt jest roboczo nazywany Centrum Ewangelickim im. Dietricha Bonhoeffera. Jego zadaniem będzie otwarta działalność, na którą składać się będzie m.in. turystyka edukacyjna, działania kulturalne, jak organizacja Festiwalu Kultury Protestanckiej i otwarcie stałego punktu informacji Turystycznej – W naszych działaniach zawierać się będą także spotkania ekumeniczne czy ogólnopolskie a także międzynarodowe konferencje dotyczące działalności ekumenicznej – mówi ks. Marcin Orawski, jeden z proboszczów kościoła Opatrzności Bożej.

Drugim przedsięwzięciem jest budowa domu dziennego pobytu dla seniorów i osób niepełnosprawnych przy centrum – Planujemy otoczyć stacjonarną opieką ok. 30 seniorów, w tym zapewnić im działania aktywizacyjne oraz wspólną rozrywkę – tłumaczy ks. Orawski – Planowana jest także opieka wyjazdowa oraz opieka pielęgnacyjna w miejscu zamieszkania danego seniora – dodaje.

Budowa Domu Pielgrzyma nie przewiduje powiększenia zabudowy przy Kazimierza Wielkiego, a jedynie zaadaptowanie już istniejącej. W budynku od strony Kazimierza Wielkiego będą znajdowały się pomieszczenia Domu Pielgrzyma, w tym sale konferencyjne, zaś w podwórku od strony Zamkowej dom seniora – Niestety nie wszystkie prace uda się przeprowadzić za jednym razem – mówi ks. Orawski. Po zakończeniu obecnych robót zostanie do wyremontowania trzeci budynek, kamienica w oficynie. Na razie w tym budynku będzie wyremontowana tylko elewacja.

Projekt Domu Pielgrzyma związany jest ściśle z istnieniem Dzielnicy Czterech Świątyń, dlatego działalność edukacyjna i opiekuńcza otwarta będzie dla wszystkich mieszkańców Wrocławia – Mam nadzieję, że będą chcieli oni z niej skorzystać – mówi ks. Orawski.

Zleceniodawca robót, parafia ewangelicko-augsburska kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu przedsięwzięcie finansuje z własnych środków, bez pomocy miasta. Ponieważ jednak remontowane obiekty znajdują się w rejestrze zabytków, na renowację elementów zabytkowych (detale portali i odkryte w trakcie robót malowidło ścienne) 50 tysięcy złotych wyłożył miejski konserwator zabytków – Obecnie staramy się o dotację z Ministerstwa Ochrony Środowiska na dofinansowanie robót termoizolacyjnych w tych obiektach, wciąż czekamy na odpowiedź w tej sprawie – zaznacza ks. Orawski – Mamy też nadzieję, że miasto Wrocław będzie zainteresowane pomocą, w tym finansową, w organizacji przyszłych przedsięwzięć Domu Pielgrzyma – dodaje.

Warto zaznaczyć, że jest to unikatowe przedsięwzięcie w skali Kościoła ewangelickiego – O ile wiem jest to prekursorska inicjatywa – mówi ks. Orawski – Podobną działalność prowadzi Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury, ale zwykle Domy Gościnne przy parafiach nie mają tak otwartego charakteru edukacyjnego, skupiają się raczej na działalności turystycznej i religijnej – zaznacza. Centrum wraz Domem Pielgrzyma będzie organizacją non-profit. Zakończenie robót planowane jest na grudzień tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska