Wrocławska ziemia to bez wątpienia podatny grunt pod wszelkiego rodzaju działalność innowacyjną. Miasto dynamicznie się rozwija pod kątem ekonomicznym, technologicznym i akademickim.
WPT wspiera walkę z koronawirusem
Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym spółka biotechnologiczna Amplicon, rozpoczęła produkcję testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Są to bardzo precyzyjne testy oparte o metodę diagnostyczną, których wyniki znane są już po kilku godzinach.
– Nasz test cechuje się bardzo wysoką czułością wykrywania patogenu – jest w stanie wykryć około 7 kopii genomu wirusa na jedną reakcję. Dodatkowo został tak skonstruowany, aby był odporny na spontaniczne jego mutacje. Testy na koronawirusa są w Polsce głównie sprowadzane z zagranicy. My jesteśmy w stanie zaoferować testy tej samej jakości w kilkukrotnie niższej cenie. Są one też szybciej dostępne, ponieważ łańcuch logistyczny ich dostawy jest o wiele krótszy – tłumaczy dr Janusz Piechota, prezes Ampliconu.
Gdy chodzi o walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, to nie jedyna broń stworzona we Wrocławskim Parku Technologicznym. Przykładowo spółka InfraSpectra stworzyła FevIR, czyli termometr na podczerwień do bezkontaktowego mierzenia temperatury z odległości czterech metrów. Automatyczny system termograficzny skanuje temperaturę okolicy kącików oczu (szpary powiekowej) i jest w stanie dokonać jednoczesnego pomiaru u trzech osób.
Rozwiązanie w tym zakresie wprowadziła również firma Scanway działająca w branży kosmicznej. Gdy jej system do zdalnego pomiaru temperatury ciała, przeznaczony do monitorowania sanitarno-epidemiologicznego w zakładach pracy, wykryje osoby o podwyższonej temperaturze ciała, automatycznie alarmuje obsługę za pomocą sygnałów dźwiękowych i interfejsu graficznego. Warto też wymienić spółkę Ekolabos, która prowadzi z kolei badania nad kluczowymi dziś środkami do dezynfekcji dłoni i powierzchni, a także różnorodnymi preparatami biobójczymi dla rynku weterynaryjnego, spożywczego i medycznego.
Innowacje i start-upy w WPT
Jak widać, Wrocław to polska Dolina Krzemowa, prawdziwa kraina high-tech, czyli zaawansowanych technologii. Wspomniany garaż będący stacją ładowania samochodów elektrycznych jest tego kolejnym dowodem. Stoi za nim zespół inżynierów i projektantów firmy Saule Technologies działającej w WPT. Firma opracowała Solar Carport, czyli autonomiczną stację ładowania pojazdów elektrycznych, która nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Co kluczowe, wedle zapewnień producenta stacja ma utrzymywać zdolność działania w zakresie temperatur sięgającym od -30º C do + 60º C.
Wrocław to także prężnie rozwijający się rynek start-upów i ośrodek przemysłowy. Świetnie odnajdują się tu technologie związane z branżą life science czy IT, a WPT jest największym w kraju parkiem technologicznym, jeśli chodzi o liczbę firm działających w jego strukturach – jest ich ponad 200! Miejscowi przedsiębiorcy znajdują tu wsparcie merytoryczne w zakresie rozwoju biznesu, ale i przestrzeń potrzebną do rozwoju innowacji, w tym infrastrukturę biurową, światowej klasy laboratoria i nowoczesną halę produkcyjną.
WPT działa w wielu dziedzinach
Nie podlega dyskusji, że dla świata nadchodzą trudne momenty, nie wyłączając możliwej kumulacji kataklizmów. We Wrocławskim Parku Technologicznym prowadzone są badania z szerokiego spektrum dziedzin. Firmy tam działające pracują m.in. nad innowacyjnymi terapiami onkologicznymi, technologiami związanymi z wykorzystaniem kropek kwantowych, testami genetycznymi, metodami recyklingu plastiku czy obserwacją Ziemi. Wrocław wierzy w talenty, w pomysły i wspiera je również w trakcie kryzysu.
W ramach akcji #WROinspiruje, prowadzonej przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, wrocławskie firmy dzielą się swoją wiedzą online. Wspierają się także w czasie pandemii, ratując miejsca pracy i wypożyczając pracowników. Wykorzystanie lokalnych zasobów i mocy w walce z pandemią jest sposobem na zminimalizowanie skutków kryzysu, który nas nie ominie. Pomysły wywodzące się z Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz innowacyjne produkty rezonują daleko poza granice kraju. Jesteśmy przekonani, jeszcze nie raz będziemy z tego dumni.
Więcej informacji na temat Wrocławskiego Parku Technologicznego znajdziecie na stronie:https://www.technologpark.pl/