Wrocław: Pokażą historyczny mur odkryty podczas przebudowy...

  Wrocław: Pokażą historyczny mur odkryty podczas przebudowy ul. Zamkowej (WIZUALIZACJE)

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Pokażą historyczny mur odkryty podczas przebudowy ul. Zamkowej (WIZUALIZACJE)
  1/5
  przejdź do galerii
  Podczas przebudowy ul. Zamkowej, pl. Wolności i ul. Heleny Modrzejewskiej, archeolodzy natrafili na fragmenty XIV-wiecznego muru. Inwestor zlecił zmianę projektu tak, by mur było widać przez wielkie szyby osadzone w ziemi. Ekspozycja będzie podświetlana w nocy.
  Mur osadzony jest na XIII-wiecznym wale, którego odkrycie było dla archeologów zaskoczeniem. Świadczy on o tym, że miasto jest starsze niż wcześniej myślano. Sam mur pochodzi z XIV w.
  Po remoncie ul. Zamkowej i bocznych ulic, będzie widoczny przez przezroczyste płyty. Będziemy go podziwiać spacerując wzdłuż pl. Wolności (równolegle do Narodowego Forum Muzyki) na wysokości ul. Zamkowej.

  – Jest to mur obronny z dwiema ceglanymi basztami łupinowymi o przekroju półkolistym – mówi Tomasz Kastek, archeolog z firmy AKME prowadzącej prace archeologiczne na Zamkowej.
  Ceglany mur był odkrywany w wielu miejscach, między innymi przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i placu Teatralnego, podczas budowy NFM czy też remontu ul. Krupniczej. Dalej prowadził wzdłuż ul. Teatralnej, Nowej, a w drugim kierunku do ul. Krupniczej i Włodkowica i stanowił element XIV-wiecznych obwarowań obronnych.

  Fragmenty muru pod NFM ul. Krupniczą czy Świdnicką zostały ponownie zakopane. Część fortyfikacji znajdująca się pod jezdnią ul. Włodkowica także nie może zostać pokazana. Mur przy Zamkowej ma więcej szczęścia: uda się go wyeksponować, gdyż będzie tam jedynie deptak, a nie ruchliwa ulica.

  Przy samej ul. Zamkowej przy skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego odkryto fundamenty kamienic. Kiedyś był tam parking, a jego miejscu powstanie budynek biurowo-usługowy. Jest to inwestycja prywatnego przedsiębiorcy, firmy Tekton.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo