Wrocław: Pogrzeb Barbary Piaseckiej-Johnson (ZDJĘCIA)

  Wrocław: Pogrzeb Barbary Piaseckiej-Johnson (ZDJĘCIA)

  Michał Chęciński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Pogrzeb Barbary Piaseckiej-Johnson (ZDJĘCIA)
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bolt

  W poniedziałek odbył się pogrzeb Barbary Piaseckiej-Johnson, milionerki, wdowy po współwłaścicielu koncernu farmaceutycznego Johnson & Johnson. Uczestniczyło w nim kilkaset osób. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą o godzinie 12 w katedrze na Ostrowie Tumskim. Barbara Piasecka-Johnson została pochowana na cmentarzu przy ul. Bujwida. Zmarła 1 kwietnia, miała 76 lat.
  We wrocławskiej katedrze filantropkę żegnało kilkaset osób. Porządku pilnowała policja i straż miejska, w samym kościele nie brakowało ochroniarzy. Mszę poprowadził proboszcz katedry ks. Adam Drwięga, obecny był też abp. Marian Gołębiewski i kardynał Henryk Gulbinowicz.

  Barbara Piasecka-Johnson wspierała wiele akcji charytatywnych, wspomagała też finansowo badania medyczne, ufundowała siedzibę gdańskiego Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka. Podziękowania za ufundowanie jednej z kaplic i działalność dobroczynną złożyli paulini z jasnogórskiego klasztoru. W czasie mszy odczytano też list prymasa Polski Józefa Kowalczyka, który dziękował zmarłej za sfinansowanie budowy Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie.
  Zmarłą pożegnała też gdańska "Solidarność". Przedstawiciele "Solidarności" dziękowali Barbarze Piaseckiej-Johnson za wsparcie, które otrzymali od niej w czasie stanu wojennego. Na pogrzebie nie mogło zabraknąć przedstawicieli kultury, zmarła była bowiem kolekcjonerką dzieł sztuki. Pracownicy zamku królewskiego w Warszawie dziękowali za dzieła przekazane im przez milionerkę. Barbara Piasecka-Johnson prowadziła fundację charytatywną swego imienia. Fundacja nadal przyznaje stypendia zdolnym polskim studentom w USA.

  Milionerka była związana z Wrocławiem, ukończyła historię sztuki na miejscowym uniwersytecie. Po wojnie z rodzicami mieszkała w Zacharzycach, małej miejscowości niedaleko Świętej Katarzyny, 12 km od Wrocławia. W wieku 34 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała jako pokojówka w rezydencji Johnsona. Jesień życia spędziła w podwrocławskiej Sobótce. Czytaj więcej: BARBARA PIASECKA-JOHNSON W SOBÓTCE

  Milioner, właściciel firmy Johnson and Johnson ożenił się z polską emigrantką. Po śmierci męża i sporze sądowym z jego dziećmi ze wcześniejszego małżeństwa Barbara Piasecka-Johnson odziedziczyła 350 mln dolarów.

  Dzięki inwestycjom kobiecie udało się jeszcze pomnożyć tę sumę, jej majątek szacowano na 3,6 mld dolarów. Była m.in. na liście 50 najzamożniejszych kobiet na świecie ogłoszonej przez tygodnik "Forbes".

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (27)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Johnson

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zwykla szm.......ta na czym majatek zdobyla????na bzykaniu bogatych staruchow!!!-

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal że zmarła przedwcześnie.

  to tylko ja. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  szkoda że nie trafiła na uczciwych,bezinteresownych polaków bo mogłaby jeszcze żyć ,zwyrodnienia komórek można łatwo zniwelować .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Modlitwa

  MB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pomodliłam się za Nią, bo wzruszyło mnie, że chciała być pochowana w Polsce. Niech więc odpoczywa spokojnie w ziemi ojczystej, otoczona naszą pamięcią i modlitwą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie Była dobrą kobietą.

  Taka PRAWDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 25

  " Podziękowania za ufundowanie jednej z kaplic i działalność dobroczynną złożyli paulini z jasnogórskiego klasztoru". Nie zrobiła tego bezinteresownie, jak wszystko inne za swojego marnego żywota....rozwiń całość

  " Podziękowania za ufundowanie jednej z kaplic i działalność dobroczynną złożyli paulini z jasnogórskiego klasztoru". Nie zrobiła tego bezinteresownie, jak wszystko inne za swojego marnego żywota.
  Chciała żeby ją tam pochowano. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOMENTARZE

  czechna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 40

  Wszyscy, co napisali komentarze pozytywne w wymowie o zmarłej, otrzymają część spadku. Prawdopodobnie będzie to oliwka dla dzieci. Narazie tylko tyle .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawa rzecz

  J. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 72 / 39

  Bolka z Gdańska, "Mędrca Europy" nie było na pogrzebie kobiety, którą on swego czasu próbował wykiwać na grube miliony, rzekomo jako pomoc stoczniowcom !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mogli ją pochować na cmentarzu w parafii Domasłów,

  parafianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 35

  Mogli ją pochować na cmentarzu w parafii Domasłów, przy kościółku , obok okazałego grobu jej rodziców. Miała by spokój.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co zrobiła

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 26

  dla Wrocławia?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 25

  Torf Corporation - czyli współpraca z prof. Tołpą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za bzdury!

  orf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 33

  he he

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLACTWO !!!

  Wick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 67 / 24

  zmarła Milionerka ,która zostawiła po sobie znaczny spadek . Już dziś odkrywają swoje "oblicza " bliscy i jeszcze bardziej bliscy p. Barbarze .Każdy z nich liczy na FORTUNĘ .Mam nadzieję że p...rozwiń całość

  zmarła Milionerka ,która zostawiła po sobie znaczny spadek . Już dziś odkrywają swoje "oblicza " bliscy i jeszcze bardziej bliscy p. Barbarze .Każdy z nich liczy na FORTUNĘ .Mam nadzieję że p .Johnson była świadoma ,kiedy spisywała swój TESTAMENT .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KASA KASA KASA

  dr Kidler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 53

  tera zacznie się wyścig... kto pierwszy otworzy sejf. Niezła gościówa ze msza z trumną w katedrze. Rodzinka musiała nieźle sypnąć kasiurą u proboszcza


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do dr Kidler

  WW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 34

  Powinna powstać szczepionka przed głupotą, którą reprezentujesz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo