Wrocław: PO chce śmieci przerabiać w mieście. Za 70 mln zł stanie instalacja przetwarzania odpadów?

Magdalena KoziołZaktualizowano 
Po 1 lipca segregowanie śmieci będzie się opłacać, bo opłata za odbiór odpadków zmieszanych będzie znacznie wyższa
Po 1 lipca segregowanie śmieci będzie się opłacać, bo opłata za odbiór odpadków zmieszanych będzie znacznie wyższa Karolina Misztal
Wrocławscy radni Platformy Obywatelskiej mają pomysł, jak obniżyć stawki za śmieci po 1 lipca, gdy zmienią się przepisy. Urzędnikom z magistratu zaproponowali budowę RIPOK-a, czyli Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Czy we Wrocławiu ma szansę powstać regionalna instalacja do przetwarzania odpadów komunalnych? Gdzie miałaby stanąć?

Radni PO miejsca nie wskazali, zostawiając decyzję magistratowi. Wyliczyli jednak, że inwestycja pochłonęłaby ok. 70 mln zł. To wielka kwota, jeśli wziąć pod uwagę obecną mizerię budżetową. Skąd te pieniądze? Radny Łukasz Wyszkowski wyjaśnia, że możliwe będzie pozyskanie korzystnie oprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdyby władze miasta nie chciały jej zaciągnąć, powinno - zdaniem Platformy - sięgnąć po inne rozwiązanie. Trzeba znaleźć firmę, która na gminnym gruncie postawi instalację za swoje pieniądze.

Jakie byłyby korzyści z takiej inwestycji (najlepiej zrealizowanej w ciągu roku)? Przede wszystkim obniżka cen odbioru śmieci dla wrocławian, a także uzyskanie skutecznego narzędzia, by wpływać na politykę zagospodarowania odpadów. Jednak wrocławscy urzędnicy nie są tym rozwiązaniem zainteresowani. - Wiceprezydent Wojciech Adamski nie chciał podjąć z nami rozmów na ten temat - narzeka Renata Granowska, szefowa klubu PO, która sprawę przedstawiła na czwartkowej nadzwyczajnej sesji poświęconej odpadom.

Kierujący prezydenckim klubem Jarosław Krauze wskazuje, że pomysły PO nie są tak proste w realizacji. - Żeby taki RIPOK mógł powstać, trzeba uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego. Jego przygotowanie musi potrwać, tego nie zrobi się w rok - twierdzi Krauze.

Większość wrocławian dopiero na początku stycznia zorientowała się, jak duże znaczenie ma Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Wtedy otrzymali wyższe rachunki za śmieci, bo firma Chemeko System, właściciel jedynego RIPOK-a dla Wrocławia i okolic, podniosła ceny za przyjmowanie odpadów (piszemy o tym szerzej w drugim tekście na tej stronie).

Przez RIPOK należący do Chemeko, działający w Rudnej Wielkiej w powiecie górowskim, rozpętała się polityczna burza w stolicy Dolnego Śląska. Można ją streścić następująco: radni prezydenta Rafała Dutkiewicza w mieście i w sejmiku wojewódzkim atakują marszałka, że źle podzielił region na okręgi śmieciowe i Wrocław skazany jest na dyktat monopolisty, czyli Chemeko System.
Z kolei Platforma i marszałek zarzucają Dutkiewiczowi, że nie przygotował miasta na śmieciową rewolucję. Przede wszystkim zrezygnował z budowy spalarni. To ona - w ich przekonaniu - obniżyłaby ceny.

W ubiegłym tygodniu śmieciom poświęcono aż trzy sesje (dwie w sejmiku i jedną w mieście) i wcale nie jest pewne, czy na tym się skończy. Dzisiaj nikt z urzędników nie daje gwarancji, że wrocławska spółka Ekosystem rozstrzygnie przetarg dla firm, które od mieszkańców Wrocławia będą odbierać śmieci od 1 lipca.

Nie ma też pewności, czy konkurujące ze sobą o 3,5-letni kontrakt firmy wzięły pod uwagę kolejne dwa RIPOK-i, które lada moment powstaną w pobliżu Wrocławia.

Już w maju sejmik wpisze do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na Dolnym Śląsku RIPOK firmy Trans-Formers w Krynicznie pod Środą Śląską. W czerwcu ma zostać uruchomiony kolejny, który powstaje w Jaroszowie pod Strzegomiem. Stawia go firma Veolia.

Teoretycznie rosnąca konkurencja musi doprowadzić do obniżki cen. Czy tak będzie tym razem? Wkrótce się przekonamy.

Segregacja
Rewolucja śmieciowa zacznie się 1 lipca. To właśnie wtedy wszystkie odpady, także te porzucone na nielegalnych składowiskach w granicach Wrocławia, przejmie gmina. Firmy oczyszczania miasta wyłonione w przetargu przez miejską spółkę Ekosystem będą odpowiedzialne za podstawienie mieszkańcom kontenerów: niebieskiego na papier, żółtego na tworzywa sztuczne i metal (czyli butelki plastikowe, puszki po napojach i konserwach), zielonego na szkło kolorowe i białego na szkło bezbarwne.

Spółka Ekosystem planuje utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-ów), gdzie będziemy przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, odpady zielone (gałęzie, liście, skoszona trawa) i wielkogabarytowe (stare szafy, wersalki). Od 1 lipca będziemy płacić podatek śmieciowy. Nowe stawki uchwaliła również wrocławska rada miejska. Nie warto się jednak do nich przywiązywać, bo to, ile ostatecznie zapłacimy, będzie zależało od wyników przetargu dla firm odbierających z Wrocławia odpady. Jego wyniki mamy poznać na początku czerwca. Natomiast z końcem czerwca powinny być złożone deklaracje śmieciowe.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Whistleblower

Janie - a przeczytałeś ten artykuł? Nie? To przeczytaj i przeczytaj także odpowiedzi na interpelacje w tej sprawie... Od stycznia 2012 roku praktycznie tylko kręcący śmieciowe lody mogą budować RIPOK-i... Artykuł 3a to największy przekręt ustawy mający raz na zawsze wyrugować gminy z wykonywania swojego ustawowego zadania własnego, przekręt nie mający precedensu w Europie...

.

Tymczasem Anglicy , którzy od dawna przetwarzaja z powodzeniem śmieci , postanowili spożytkować psie kupy i zrobić z nich energię - www.dailymail.co.uk/news/article-2316475/Poopy-power-Britains-commerci

z
za butelkę

Dlaczego ustawa nie przewiduje obowiazku skupu butelek? Dlaczego aby oddac butelke do sklepu muszę mieć paragon? Żyjemy w absurdzie, wystarczy przejechac sie do Czech lub Niemiec, w kazdym sklepie stoi automat do skupu butelek. Kaucja 0,25E (czyli ok. 1zl), skutecznie nauczylaby ludzi segragowania smieci (butelki, puszki, plastiki), problem sam by sie rozwiazal. Teraz place 50gr za butelke od piwa, jak zgubie paragon, to musze ja wywalic do smieci, jak mam paragon to do szalu doprowadza mnie, że ktos laskawie ode mnie te butelki przyjmie (tylko z paragonem). A i u nas musze zaplacic za to zeby ktos laskawie te butelki ode mnie zabral! ABSURD!!!

a
abc

panie Krauze, wystarczy zabrać się do roboty i realizować specjalnie w tym celu uchwalony w 2000 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ul. Janowskiej , dostosowując go do aktualnych potrzeb

K
Kuświk

Przeciez mamy juz ja na miejscu,zmodernizowac i bedziemy tylko płacic za sort.Korzysc bedzie podwojna,taniej oraz za jednym zamachem spalanie i ogrzewanie.

c
ciekawski

Pytam, gdzie była i co zrobiła aby jej polityczni kumple z Sejmu i prezydenckiego pałacu owej fantastycznej ustawy nie przyklepali?

m
marc_wroc

No zróbmy kolejną wielką inwestycję!!! Do nadzoru tak ważnej inwestycji powoła się specjalną spółkę o nazwie "Śmietnik 2014" będzie ona miała trzech prezesów i 6 wiceprezesów. Po zakończeniu inwestycji zbankrutuje główny wykonawca a tym samym jedgo podwykonawcy. Pierwszy z prezesów dostanie odprawę w wysokości 500 000zł, drugi 400 000zł a na trzeciego zwalą winę za to że firmy wykonujące zadanie nie otrzymały wynagrodzenia. Oto najbardziej prawdopodobny scenariusz przebiegu takiej inwestycji. POLSKA!

z
zed

Nie wiadomo doprawdy dlaczego jeszcze prokuratura i sąd nie zajęły się Albą ponieważ prawo karne nakazywałoby przynajmniej zwrócić równowartość wyłudzonych pieniedzy od setek tysiecy mieszkańców Wrocławia w ten sposób, że motywując od stycznia podwyżkę ceny wywozu śmieci argumentwano potrzebą wożenia ich do Rudnej (chemeko) a wciąż wożono na Szczecińską. To sie nazywa wyłudzenie/doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia środkami i kazdy normalny Kowalski za wyłudzenie w milion razy mniejszej skali staje przed sądem..... a Słuzby Dutkiewicza plują nam znowu w twarz twierdząc, ze to jakieś "niedopatrzenie" za które grozi grzywna 500-2000 PLN. Szkoda, że nie upomnienie ustne

Dwa to taki podział województwa, że Wrocław dziwinie załapal się tylko na chemeko 80 km od miasta mimo, że znacznie bliżej sa przynajumniej 2 nowoczesne RIPOKi

Kręcą nami wałkarze pie...eni az miło

b
byrcyn

"Wyliczyli jednak, że inwestycja pochłonęłaby ok. 70 mln zł. To wielka kwota, jeśli wziąć pod uwagę obecną mizerię budżetową. "
Gdzie rok rocznie miasto dopłaca i będzie dopłacać dziesiątki milionów tylko do stadionu (nie wspomnę o innych równie udanych inwestycjach obciążających budżet miasta), to zainwestowanie 70 mln., które w przyszłości zmniejszyłyby obciążenie płatnicze mieszkańców miasta z tytułu opłaty śmieciowej wydaje się nad wyrazem celową i niewielka kwotą, to miasto mówi "niemożliwe". A je... takich rajców miejskich !

j
jokel

Już to wyraźnie widzę. Dolnośląski Polak sortujący śmieci!!!
Brud, smród ubóstwo was pochłonie

z
zibi

tylko zaskarzac a w Austrii Szwecji Norwegii Filandii Niemczech itd... zalatwili to normalnie bez protestow. My to mamy w genach PROTEST

J
Jan

Artykuł 3a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zabrania gminom budowy RIPOK-ów???? Ciekawe.. bo takie powstały i uzyskały dofinansowanie unijne...

J
Jan

Artykuł 3a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zabrania gminom budowy RIPOK-ów???? Ciekawe.. bo takie powstały i uzyskały dofinansowanie unijne...

J
Jan

Wiele miast dawno już zrozumiało, że najtaniej będzie, jak zbudują własne instalacje. I tak jest w kilku miejscach na Dolnym Śląsku. I tam jest taniej. Po pierwsze dlatego, że instalacja gminna nie może generować zysków. Te komercyjne muszą, bo po to zostały zbudowane. Po drugie budowę takiej instalacji można było sfinansować w dużej części za pieniądze unijne. We Wrocławiu zrezygnowano z tego wysiłku. Komuś się nie chciało? Komuś nie zależało? Magistrat przyjął, że ludzie sobie jakoś poradzą....a jakby co - wskażą innych winnych i znowu się uda.

e
em

No i jak zwykle, miejska spółka daje ciała. Zamiast wywiązywać się ze swoich obowiązków, pierdzą w stołki. Ja to się już nawet nie dziwię, że miasto swoich mieszkańców ma w nosie. Władze tylko zapominają o wyborach, na których lud zdecyduje, kto zasiądzie na tronie. I dużo lepiej dla Dudka by było, gdyby rządzenie sprowadzało się do ulżenia mieszkańcom, tym bardziej że jest gdzie. A taki RIPOK dla Wrocławia, które stale się rozbudowuje, z pewnością byłby tańszy, niż korzystanie z czegoś oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów. Te szacunkowe koszta, to również paliwo, którym trzeba napoić samochody transportujące. We wrocławskim magistracie takie tęgie głowy, a nic sensownego wymyślić nie potrafią. I pytanie, do czego powstała miejska spółka Ekosystem? Chyba do picia kawy i pastwienia się nad ludźmi. Spółka, która nie powstała wczoraj, ale do tej pory nic nie zrobiła. My Polacy tak mamy, uwielbiamy okradać innych, słabszych. A ja (i pewnie połowa Wrocławia) od początku roku płacę za śmieci dwa razy więcej, i choć bardzo chciałabym segregować odpady, funkcjonowanie we wspólnocie mieszkaniowej mi to uniemożliwia. Kółko się zamyka, spółki znajomych magistratu na mnie zarobią.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3