Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław planuje podwyżki cen wody. Rząd się nie zgodzi?

Marcin Kaźmierczak
.
. Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Wrocław chce zwiększyć opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka miałaby wynieść 7 proc. Ratunkiem dla portfeli wrocławian może być Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - organ rządowy, który od tego roku zatwierdza taryfy.

W tej chwili wrocławianie za metr sześcienny wody płacą 4,48 zł, a za metr sześcienny odprowadzonych ścieków 5,51 zł.

– Wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków na poziomie 7 proc. w tym roku i 12 proc. w kolejnym, które proponują władze Wrocławia budzi nasze zdziwienie – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Będziemy analizować, czy podwyżka jest uzasadniona. Ceny porównamy do podobnych regionów. Przykładem może być Warszawa, która obniżyła stawki o 14 proc. – dodaje.

Wody Polskie stanowisko zajmą do końca kwietnia. Jeśli nie zgodzą się z podwyżką, wezwą gminę do zmiany taryfy, a w skrajnym przypadku zaproponują swoje stawki.

– Mamy reprezentować interes obywateli. Podwyżka będzie zasadna tylko wtedy, jeśli będzie miała za zadanie zamortyzować wydatki poniesione przez gminę na inwestycję w infrastrukturę – komentuje krótko Przemysław Daca.

Prezes Wód Polskich odniósł się także do sytuacji przeciwpowodziowej na Dolnym Śląsku. Według danych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, powódź nam nie grozi.

– Sytuacja jest bardzo dobra. Poziom wód na Odrze środkowej i granicznej układa się w strefie stanów średnich, natomiast w dorzeczu środkowej Odry w strefie stanów niskich i średnich – mówi Mateusz Surowski, pełniący obowiązki dyrektora RZGW we Wrocławiu.

Wszystkie zbiorniki powodziowe na Dolnym Śląsku mogą w tej chwili przyjąć 290 mln metrów sześciennych wody. Sytuacja nie odbiega więc od tej z poprzednich lat.

– Na rzekach nie ma już lodu. Występuje jedynie na wodach stojących, np. kanałach śluzowych, ale pokrywa jest cienka, ale dzięki dodatniej temperaturze sytuacja się poprawia. Śnieg występuje jedynie w regionie górnej Odry i w Kotlinie Kłodzkiej w zlewni Bobru, ale pokrywa ma maksymalnie 98 cm. Tamtejsze zbiorniki retencyjne są jednak zabezpieczone na przyjęcie większej ilości wody z powodu topniejącego śniegu – zapewnia Surowski.

Odra na Dolnym Śląsku w dalszym ciągu nie jest żeglowna. W tej chwili trwa sprawdzanie urządzeń wodnych i jeśli testy przejdą pomyślnie pierwsze barki i statki na Odrze pojawią się na przełomie marca i kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław planuje podwyżki cen wody. Rząd się nie zgodzi? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska