Wrocław płaci kasę studentom, nawet tym którzy wyjeżdżają z miasta. Po co?

Błażej Organisty
Termin składania wniosków dla doktorantów upływa 30 czerwca
Termin składania wniosków dla doktorantów upływa 30 czerwca Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Coraz więcej studentów i doktorantów ubiega się o stypendia miejskie. Tak wynika z danych za poprzednie dwie edycje Studenckiego Programu Stypendialnego. Chętnych w roku akademickim 2015/2016 było 342, rok później 456, czyli o jedną trzecią więcej. W ubiegłorocznej edycji miasto pomogło finansowo 105 najzdolniejszym studentom, spośród tych, którzy złożyli wnioski. Kosztowało to ponad 600 tysięcy złotych (prawie o 200 tys. więcej niż dwa lata temu).

Aby ubiegać się o miejskie stypendium trzeba wykazać się odpowiednimi osiągnięciami. Na pieniądze mogą liczyć studenci wrocławskich uczelni publicznych lub prywatnych z I roku dziennych studiów licencjackich i I roku dziennych, jednolitych studiów magisterskich. Ale tylko ci, którzy indeks dostali poza konkurencją. Chodzi o laureatów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub konkursów oraz o tych, których komisja rekrutacyjna zdecydowała się przyjąć ex ante. Wybrani laureaci dostają tysiąc złotych miesięcznie przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Drugą grupą studentów uprawnionych do walki o stypendium są ci, którzy wybierają się na studia za granicę w ramach wymiany studenckiej i wcześniej udowodnią wysokie wyniki w nauce na którejś z wrocławskich uczelni publicznych lub prywatnych. Przysługuje im 500 zł miesięcznie. Mogą wyjechać na semestr letni lub zimowy.

Trzecia pula środków programu to wsparcie dla najzdolniejszych 12 doktorantów studiującym we Wrocławiu. Kryterium uzyskania stypendium są wybitne osiągnięcia (liczba publikacji i wystąpienia na konferencjach naukowych) w wybranych dziedzinach wiedzy: w zakresie nauk biologicznych i medycznych, nauk matematycznych, nauk fizycznych i chemicznych, nauk społecznych i humanistycznych, w zakresie sztuki, a także w zakresie badań interdyscyplinarnych. Doktoranci dostają 2 tys. zł przez 9 miesięcy.

Można już składać wnioski w tegorocznej edycji. Wszyscy stypendyści biorą udział w programie jednokrotnie.

Na jaki efekt liczy miasto? Celem jest przyciągnięcie i zatrzymanie we Wrocławiu najzdolniejszych studentów i doktorantów. - Chcemy zachęcać prawdziwe talenty - tłumaczy Tomasz Janoś, dyrektor biura współpracy z uczelniami wyższymi w urzędzie miejskim. - Liczymy, że na stałe zwiążą się z Wrocławiem, albo w ramach pracy naukowej, albo na różnych wysokich stanowiskach poza uczelniami.

Oto wymierne zdaniem dyrektora Wrocławskiego Centrum Akademickiego korzyści dla Wrocławia. Ale jest jeszcze jedna. Stypendyści z poprzednich lat są kandydatami do Akademii Młodych Uczonych i Artystów. 36 naukowców i artystów m.in. doradza prezydentowi Wrocławia i prowadzi badania naukowe. Ich grono wkrótce się powiększy.

Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 35 - Pomnik Szermierza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie