Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Piją w ciąży i rodzą chore dzieci

Anna Gabińska
Kiedy ciężarna matka pije alkohol, dziecko pije razem z nią
Kiedy ciężarna matka pije alkohol, dziecko pije razem z nią Fot. Paweł Nowak
Wrocławianki upijają się w ciąży. Rodzą chore dzieci. Trzydzieścioro z nich mieszka przy ul. Parkowej

We Wrocławiu w ośrodku małego dziecka przy ul. Parkowej mieszka 30 maluchów z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym. To dzieci wrocławianek, które piły w ciąży. Maluchy rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy, bo za sprawą alkoholu mają niedorozwój mózgu. Część z nich nie umie chodzić. Nie tylko przez całe życie będą miały kłopot z rozumieniem, co się wokół nich dzieje, ale też z utrzymaniem higieny osobistej. Nie będą rozumiały wartości pieniądza, nie będą odpowiedzialne za swoje działanie.

Taka właśnie przyszłość czeka kilkumiesięcznego chłopca, którego matka - klientka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu - piła przez całą ciążę. - To miały być bliźniaki - opowiada Jacek Sutryk, dyrektor MOPS-u. Jego pracownicy, zastając kobietę w stanie upojenia alkoholowego, wzywali karetkę, która zawoziła ją na odtrucie. I na tym się kończyło, bo okazało się, że nie ma przepisu, który zabroniłby dręczenia dziecka w brzuchu matki.

Klientka MOPS-u urodziła dwóch chłopców - martwego i z niedorozwojem FAS. -Rzeczywiście, jest taki problem - przyznaje Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Kodeks karny przewiduje grzywnę lub do dwóch lat więzienia dla kogoś, kto "powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu". Jednak matka jest z tego wyłączona. - Nie możemy wszcząć postępowania wobec pijanej kobiety w ciąży - tłumaczy Klaus.

Maria Bortkiewicz, neurolog z Ostródy współpracująca z Fundacją Fastryga, która namawia kobiety do abstynencji podczas ciąży, twierdzi, że taką osobę można zmusić do leczenia z alkoholizmu na czas ciąży. Najłatwiej zgłosić sprawę do komisji alkoholowej. Może to zrobić każdy - ktoś z rodziny, ale też sąsiad lub znajomy. Komisja wyśle przedstawiciela do zbadania, czy rzeczywiście ciężarna kobieta nadużywa alkoholu i wezwie ją do siebie. Jeśli się sama nie stawi, doprowadzi ją policja. Potem trafi na badanie do psychologa.

Jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, to on może skierować kobietę na przymusowe leczenie. - Zwykle jest to na 6 tygodni, ale bywa, że i na cały czas ciąży - mówi Maria Bortkiewicz.

Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wrocławiu mieści się w Urzędzie Miejskim przy ul. Zapolskiej 2/4, pok. 352, tel. 71-777-78-36.

Kto powinien składać wniosek o przymusowe leczenie pijącej kobiety w ciąży? Podyskutuj na forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska