18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: "Pan Tadeusz" trafi na prestiżową listę UNESCO?

Magdalena Kozioł
fot. Paweł Relikowski
Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Wrocław ma dziś Halę Ludową, która w tym roku obchodzi setne urodziny. Teraz miasto zaczyna walkę o wpis do drugiej listy tej organizacji, która rejestruje najcenniejsze zabytki piśmiennictwa.

- Jako Polacy pewnie chcielibyśmy tam umieścić "Pana Tadeusza" lub Księgę Henrykowską, ale oba te zabytki nie mają rangi światowej - mówił "Gazecie Wrocławskiej" prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Łatwiej będzie ze średniowiecznymi aktami klasztornymi. Oczywiście, mam taką na-dzieję, bo one odnoszą się do europejskiej tradycji tej epoki i są ważne dla ludzi z całego świata.

W ratuszu przygotowano już wstępną listę propozycji do rozważenia. Oprócz zbioru rękopisów Ossolineum z "Panem Tadeuszem" i Księgą Henrykowską znalazły się tam wrocławski tezurus - czyli zbiór najcenniejszych dokumentów zgromadzonych w miejskich bibliotekach i instytucjach opisujących dzieje Wrocławia. - A także - dodaje pełnomocnik prezydenta Grzegorz Roman, zaangażowany w przygotowanie listy - Gabinet Śląsko-Łużycki w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie znalazłyby się wszystkie związane z tym obszarem i XVI-wieczny księgozbiór wrocławskiego patrycjusza Thomasa Rehdigera. Co ostatecznie znajdzie się we wniosku do UNESCO, jeszcze nie wiadomo. Decyzję podejmie prezydent.

Na listę światowego dziedzictwa mogą zostać wpisane też Stawy Milickie, z kompleksem 285 stawów, założonych przez cystersów w XIII w. Dzisiaj to największy w Europie ośrodek hodowli karpi i rezerwat przyrodniczy. Starania o wpisanie na listę UNESCO rozpoczęły się trzy lata temu. - Wniosek na kandydata na listę wysłaliśmy już do Narodowego Instytutu Dziedzictwa do Warszawy - wyjaśnia Sławomir Mazurek, prezes spółki Stawy Milickie. - Czekamy na uwagi.

W 2000 r. stawy znalazły się w programie Living Lakes (są tam też m.in. jeziora Bajkał, Titicaca czy Morze Martwe) jako jeden z 13 unikatowych obszarów wodnych na świecie.

O tym, czy kandydatura zostanie zgłoszona w UNESCO, decyduje minister kultury, do którego trafił już wniosek w tej sprawie. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego jest 890 obiektów z całego świata, w tym trzy z Dolnego Śląska. W 2001 r. znalazły się na niej Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska