Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Otwarto Uniwersyteckie Centrum Pediatryczne, skupiające kliniki dziecięce (FOTO)

Agata Grzelińska
fot. Paweł Relikowski
Koniec z przewożeniem noworodków 30 metrów karetką na badanie. Koniec z błądzeniem rodziców z chorymi dziećmi między kilkoma klinikami rozrzuconymi w różnych częściach miasta. Wczoraj zostało oficjalnie otwarte Uniwersyteckie Centrum Pediatryczne w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu.

- Jest tu bardzo ładnie, warunki i opieka są bardzo dobre - mówi Beata Kurek z Bielawy, mama 4-letniego Wiktora, z którym przyjechała w piątek do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ul. Chałubińskiego.

Klinika, w której leczy się mały Wiktor, stanowi część Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego - jest w nim w sumie ok. 120 łóżek. Centrum oficjalnie otwarto wczoraj, ale pierwsi mali pacjenci trafili tam już kilka miesięcy temu. Poszczególne kliniki były stopniowo przenoszone do budynku po dawnej okulistyce. Ostatnia przeprowadziła się z ul. Bujwida Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych - przeniosła się do UPC w grudniu 2014 roku.

- Trzy lata temu, gdy narodziła się idea stworzenia Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego, akademicka pediatria była rozproszona w siedmiu budynkach w trzech miejscach: przy ul. Bujwida, Wrońskiego i Chałubińskiego - wspomina Piotr Nowicki, dyrektor SPSK1. - Postanowiliśmy skoncentrować całą bazę w jednym miejscu, by zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną.

Dyrektor Nowicki wspomina, że zanim przeniesiono kliniki dziecięce w jedno miejsce, pacjenci byli zagubieni, a personel musiał wozić chore maluchy z budynku do budynku, oddalonych od siebie o kilka kilometrów, a nawet o zaledwie 30 metrów.

- To zajmowało dużo czasu, nastręczało wielu problemów logistycznych i wiązało się z wysokimi kosztami - tłumaczy dyrektor Nowicki. - Teraz pacjent trafia do centralnej izby przyjęć i jest z niej kierowany na konkretny oddział.

Przystosowanie zabytkowych, liczących sobie ponad sto dziesięć lat budynków, gdzie wcześniej mieściły się kliniki, które przeniesiono na ul. Borowską (m.in. okulistyczna), na potrzeby Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego kosztowało ok. 3,5 mln złotych. Dyrektor Nowicki nie ukrywa, że nie wszystko jest w dziecięcych klinikach nowoczesne. - Część pomieszczeń została wykonana w nowej technologii, a część w starej. Zrobiliśmy tyle, na ile pozwoliły możliwości finansowe szpitala - tłumaczy Piotr Nowicki. - Niekoniecznie jest najnowocześniej, ale i tak jest dużo lepiej niż było.

Przy centrum brakuje parkingów. Nie ma też miejsca na lotnisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, choć niewykluczone, że kiedyś takie powstanie na dachu klinik. Jak zdradził dyrektor Nowicki, w planach jest budowa jeszcze jednego budynku oraz łączników między klinikami, a także połączenie centralnej izby przyjęć z chirurgiczną izbą przyjęć.
Priorytetem jest jednak remont piętra w budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie 66, na którym mieści się klinika urologii dziecięcej. Do 2016 roku szpital ma też wyznaczony przez Unię Europejską czas na dostosowanie budynków klinik do unijnych standardów. Trzeba jeszcze wykonać m.in. odrębne strefy przeciwpożarowe i wentylację. Trwają prace przy instalacji oddymiającej.

W wyposażeniu UCP pomogła m.in. Fundacja Polsat, która ufundowała łóżka dla Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.
W Uniwersyteckim Centrum Pediatrycznym mieści się też większość dziecięcych poradni specjalistycznych.

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PEDIATRYCZNE - ADRESY, NUMERY TELEFONÓW, SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY NA KOLEJNEJ STRONIE

Uniwersyteckie Centrum Pediatryczne mieści się teraz w budynkach przy ul. Chałubińskiego oraz Skłodowskiej-Curie. W skład UCP wchodzą:
Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej przy ul. Marii Curie--Skłodowskiej 50/52, którą kieruje prof. Dariusz Patkowski.
Telefon do sekretariatu:71/ 770-30-01.

Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego przy ul. Chałubińskiego 2-2a. Kieruje nią prof. Anna Noczyńska. Telefon do sekretariatu: 71/ 770-31-17.

Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, kierowana przez prof. Leszka Szenborna, znajduje się przy ul. Chałubińskie-go 2-2a. Telefon do sekretariatu: 71/770-31-51.

Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii mieści się przy ul. Chałubińskiego 2-2a. Szefem kliniki jest prof. Andrzej Boznański. Oddziałem kardiologii kieruje dr Ewa Masłowska. Telefon do sekretariatu:71/770-30-91.

Klinika Pediatrii, Gastro-enterologii i Żywienia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 66, kierowana przez prof. Barbarę Iwańczak. Telefon do sekretariatu: 71/770-30-45.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska