Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WROCŁAW: Otwarto pierwszą poradnię dla dzieci z Zespołem Zaburzeń Alkoholowych

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
We Wrocławiu powstaje pierwsze, bezpłatne Centrum Diagnostyki i Terapii FAS
We Wrocławiu powstaje pierwsze, bezpłatne Centrum Diagnostyki i Terapii FAS Magdalena Pasiewicz/ polskapress
We Wrocławiu powstaje poradnia dla dzieci z Zespołem Zaburzeń Alkoholowym. Finansowany z budżetu województwa dolnośląskiego projekt jest pierwszą bezpłatną poradnią, gdzie diagnozę i pomoc otrzymają rodziny, których ten problem dotyczy.

- Jest to bardzo wrażliwa kwestia, ale też ważna społecznie. Wraz z marszałkowskimi placówkami ochrony zdrowia robimy coś, czego na Dolnym Śląsku nie było - mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Nowootwarte Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii FAS bezpłatnie działać będzie przy ul. Wołowskiej 9 we Wrocławiu. Zespół specjalistów zdiagnozuje przypadek i dobierze terapię dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Zespół Zaburzeń Alkoholowych u dzieci to problem, z którego wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy. Niektórzy myślą, że dotyczy jedynie skrajnego nadużywania alkoholu. Tymczasem wystarczy chwila słabości u matki czy niewiedza o ciąży. Już niewielka ilość alkoholu może wywołać poważne skutki.

- To biologiczna matka, sama musi wypowiedzieć, że piła alkohol. Świadomość dla wielu kobiet, że z powodu picia alkoholu w ciąży i wynikające z tego powodu zaburzenia u jej dziecka jest traumatyczna, ale nie oceniamy ich w żaden sposób. Pomagamy całym rodzinom przez to przejść - mówiła Renata Poteralska, ordynator Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy.

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne

- Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych wśród dzieci, ale równie często nie jest diagnozowane, albo jest źle diagnozowane. Niezwykle istotne jest, by rozpoznać to właściwie i rozpocząć terapię, a te dzieci wymagają ogromnego wsparcia specjalistów - mówiła Iwona Mazur, dyrektora Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy, w którym znajduje się poradnia FAS.

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) to zespół objawów, które mocno ograniczają jakość życia dziecka. Diagnoza postawiona przed 10 rokiem życia pozwala osiągnąć dobre wyniki dobranej terapii.

- W zespole rozpoznającym zespół alkoholowy musi być pediatra, neurolog, psycholog, ale też logopeda czy neurologopeda. Pracujemy w zespole i dyskutujemy o tych objawach, diagnoza i terapia jest żmudna. - mówiła Renata Poteralska.

Już w życiu prenatalnym dziecka objawy mogą być widoczne jak np. niedobór wagi. Po urodzeniu widoczne są także fizyczne zmiany zwłaszcza w obrębie głowy, dziecko może mieć problemy ze wzrokiem, słuchem, wadę serca, deformację stawów czy problemy z nerkami. Dzieci z FAS ujawniają z wiekiem kolejne zaburzenia jak trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem, nadruchliwość, deficyt uwagi, opóźniony rozwój mowy czy niski poziom intelektu. Choroba jest nieuleczalna i tylko terapia poprawi jakość życia. Jedyny sposobem uniknięcia FAS, jest niespożywanie alkoholu w ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska