Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ossolineum wyda do końca roku siedem książek

MW
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Zakład Narodowy im. Ossolińskich Paweł Relikowski
Wydawnictwo Ossolineum jest w stanie likwidacji, ale Zakład Narodowy im. Ossolińskich wyda do końca roku siedem książek. Między innymi "Ziemię obiecaną" Reymonta.

Wydawnictwo Ossolineum to najastarsza w Polsce, działająca od 1817 roku oficyna. Najpierw we Lwowie, a od 1945 r. we Wrocławiu. Chluba polskiej kultury została postawiona dwa lata temu w stan likwidacji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski pomógł wydawnictwu finansowo, wykupił też znak i nazwę oficyny, udało się także odzyskać pełne prawa do wszystkich serii wydawniczych. Wszystkie te zabiegi i pomoc finansowa konieczne były z powodu około 2,5 milionowego długu, który ciążył nad Ossolineum.Dziś spółka wciąż jest w stanie likwidacji.

Jednak nie znaczy to, że Zakład Narodowy im. Ossolińskich rezygnuje z planów wydawniczych. Jeszcze w tym roku wyda siedem pozycji książkowych. Do końca tego roku w serii Biblioteka Narodowa ukażą się: „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta (opracowanie: Magdalena Popiel), „Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Opraco-
wanie: Włodzimierz Bolecki) i „Wybór poezji” Władysława Broniewskiego (opracowanie: Tadeusz Bujnicki).

– Ideą Biblioteki Narodowej jest „przyniesienie zarówno każdemu inteligentnemu Polakowi, jak i kształcącej się młodzieży wzorowych wydań najcelniejszych utworów literatury polskiej i obcej w opracowaniu podającym wyniki najnowszej o nich wiedzy” – mówi Mariusz Prasał z Ossolineum. I dodaje: – W myśl tej idei ukazało się dotąd wiele cennych dla kultury polskiej i obcej dzieł literackich, których opracowania podejmowali się wybitni znawcy twórczości prezentowanych w serii autorów.

Ponadto w tym roku poza serią Biblioteka Narodowa Zakład Narodowy im. Ossolińskich wyda cztery kolejne pozycje. Za miesiąc ukaże się „Życie splecione z Historią” prof. Jerzego Regulskiego (wspomnienia profesora). W wakacje Ossolineum wyda „Dziennik z lat 1914–1919” Joanny Zofii Potockiej. Na jesieni trafi do księgarń „Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, cz. II: Grafiki” Arkadiusza Dobrzynieckiego, Hanny Kuś-Joachimiak i Małgorzaty Mikuły oraz „Jan Nowak-Jeziorański – Maria Winowska. Listy 1955–1989” (wstęp i opracowanie Andrzej Nowak).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska