Wrocław: Orszak Trzech Króli na Rynku

  Wrocław: Orszak Trzech Króli na Rynku

  Anna Szejda

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po 50 latach święto Trzech Króli znów jest dniem wolnym od pracy.
  Państwo Jaśkiewiczowie odegrają rolę Świętej Rodziny

  Państwo Jaśkiewiczowie odegrają rolę Świętej Rodziny ©Fot. Mikołaj Nowacki

  - Dlatego zapraszamy wszystkich wrocławian, aby przyłączyli się do wspólnej zabawy i świętowania - apeluje Piotr Czekierda, współorganizator orszaku Trzech Króli i tata 3,5-letniego Antosia z Punktu Przedszkolnego Zdrój przy ul. Braci Gierymskich. Zdrój włączył się w przygotowanie barwnego korowodu. Antoś będzie przebrany za pastuszka. Inne dzieci wcielą się w rycerzy, wojowników, dwórki lub członków ochrony orszaku.

  - Rodzice przygotowują stroje - opowiada Aleksandra Wilusz, dyrektorka przedszkola.
  Rycerz Europejski będzie miał czerwony płaszcz, białą koszulę i srebrny hełm, Wojownik Afrykański: niebieski płaszcz, pomarańczową koszulkę i chustę przewiązaną sznurem. - Matki i ojcowie dzielnych rycerzy i wojowników zainscenizują walkę aniołów z diabłami - zdradza dyrektorka. Zastrzega z uśmiechem, że nie będzie to odzwierciedlenie relacji, jakie panują w ich rodzinach.

  Wrocławianie, którzy przyłączą się do korowodu, dostaną korony i śpiewniki z kolędami. Przyśle je z Warszawy Fundacja Orszak Trzech Króli, która ma już doświadczenie w organizacji takich pochodów.
  - W takich koronach poczujecie się jak prawdziwi królowie. Będą wprawdzie zrobione z kartonu, ale za to pomalowane tak, jakby zostały wykonane ze złota i kamieni szlachetnych - tłumaczy Piotr Czekierda.

  Na czele orszaku staną oczywiście najważniejsi, czyli Trzej Królowie. Wszystko wskazuje na to, że będą nimi pracownicy wrocławskiego zoo, którzy zasiądą na wielbłądach. A także strażnik miejski - na koniu. To oni właśnie złożą pokłony Świętej Rodzinie, w którą wcielą się Anna i Dariusz Jaśkiewiczowie z 11-miesięcznym synkiem Frankiem. Ich córka Julia będzie szła w orszaku, przebrana za aniołka. Betlejemska stajenka stanie na pl. Gołębim, obok choinki.

  - Franek jest spokojnym dzieckiem, więc mam nadzieję, że stanie na wysokości zadania, zwłaszcza że mama i tata będą w pobliżu - śmieje się Anna Jaśkiewicz, Maryja w pochodzie. Mama i tata będą mieli na sobie białe alby, a Franek będzie leżał w żłóbku pod kocykiem.

  - Nie położymy go, jak Jezuska, w samych pieluszkach. Założymy mu ciepły kombinezon - zapewnia Maryja.

  To nie debiut Jaśkiewiczów w roli Świętej Rodziny. Już cztery lata temu w taką samą rolę wcielili się podczas jasełek organizowanych w kościele redemptorystów przy ul. Wittiga. Wtedy Jezuskiem była Julia.

  Oprócz dzieci z przedszkola Zdrój, w orszaku przejdą: Skauci Europy, studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny", działacze Stowarzyszenia na rzecz Edukacji i Rodziny "Nurt" i Akademii Familijnej. Patronat nad imprezą objęli arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, oraz prezydent Rafał Dutkiewicz.

  Taki scenariusz
  Wrocławski Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia, w czwartek, o godz. 11 z placu przed katedrą na Ostrowie Tumskim. Wśród uczestników będą m.in. przedstawiciele trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki oraz diabły i anioły. Po drodze dojdzie do spotkania z królem Herodem.

  Orszak przejdzie do Rynku, gdzie złoży pokłony Świętej Rodzinie. Następnie wraz z ks. biskupem Andrzejem Siemieniewskim uczestnicy kolorowego przemarszu zmówią Anioł Pański. Po modlitwie przyjdzie czas na wielkie, wspólne kolędowanie. - Misją orszaku jest nie tylko uczczenie święta Trzech Króli, ale także pielęgnowanie wartości rodzinnych - wyjaśniają organizatorzy.

  Więcej: wroclawski.orszak.org.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękna Święto

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

  malownicza i wspaniała tradycja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty masz za to ruski kalendarz :)

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 21

  Było tak:
  "Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązującymi od 30 listopada 2006 r., każde święto w wolne od pracy przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin....rozwiń całość

  Było tak:
  "Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązującymi od 30 listopada 2006 r., każde święto w wolne od pracy przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli dodatkowo święto wolne od pracy wypada w dzień wolny dla pracownika (np. w sobotę dla pracujących od pn. do pt.), to pracodawca zobowiązany jest do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiła taka sytuacja, czyli np. do końca miesiąca w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego.
  W przypadku, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypada w niedzielę dodatkowy dzień wolny od pracy, niestety, nie przysługuje."

  A będzie tak:
  "W piątek 24 września 2010 r. Sejm zadecydował, że święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy począwszy od 2011 r. Dzięki temu pracownicy zyskają dodatkowy, trzynasty dzień świąteczny w roku, jednak kosztem utraty innego przywileju. Do tej pory, jeśli święto wolne od pracy wypadało w sobotę będącą normalnie dniem wolnym od pracy w danej firmie, to pracownikowi przysługiwał z tego tytułu dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Począwszy od 1 stycznia 2011 r. dodatkowy dzień wolny z tego tytułu nie będzie przysługiwał."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do "k" jak... Ka.... zapewne

  zatyrana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 40

  nie znasz się na kalendarzu to nie wypisuj bzdur.... tych dni jest cała masa... " gdy święto wypada w sobotę lub niedzielę..." popatrz w Kalendarz a nie w kalendarzyk małżeński...hi hi hi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jedź do Sodomy i Gomory

  krem23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 51

  Tosia - tęczowa hałastra może się obnosić, to i katole mogą tym bardziej. Ponad 1000 lat chrześcijaństwa zobowiązuję. Jak do Ciebie nie dotarło, to jedź ze swoimi odmieńcami do Sodomy i Gomory i...rozwiń całość

  Tosia - tęczowa hałastra może się obnosić, to i katole mogą tym bardziej. Ponad 1000 lat chrześcijaństwa zobowiązuję. Jak do Ciebie nie dotarło, to jedź ze swoimi odmieńcami do Sodomy i Gomory i tam rób co chcesz a zapewniam Cię, że nie będę się czepiał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Organizatorzy

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 44

  Czy oni wszyscy terminowali w Julinku?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabrali wam za to kilka wolnych dni.

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 63

  Nie kilka tylko jeden w przypadku, gdy dwa święta wypadają w sobotę (bodajże tylko raz będzie taka sytuacja do 2018r.). Poza tym wychodzi na zero.
  Może czas zmienić pracę jak jesteś taka zatyrana?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a p.jaskiewiczowie

  mw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

  to tylko odegraja role sw.rodziny ,czy nia sa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Malkontenci

  spox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 62

  Malkontenci już zaczęli narzekać. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w Orszaku, może doda trochę więcej radości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  moze wroca do kosciola

  tosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 32

  a nie po ulicach sie blakac izaklucac ruch

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Infantylizm

  MiRaKaz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 26

  Ale to wszystko infantylne. I to jeszcze pod patronatem polityczno-kościelnych przywódców.
  Oj panowie, pomódlcie się o zdrowie, bo o rozum to już za późno.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo