Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Oficjalne obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Wrocław: Oficjalne obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Wrocław: Oficjalne obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja fot. Paweł Relikowski
W sobotę o godz. 12 we Wrocławiu oficjalnie uczczona została 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - tej, która do dziś jest punktem odniesienia do patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej. Pod pomnikiem "W hołdzie Polakom walczącym o niepodległość Ojczyzny" przed Panoramą Racławicką oficjalne delegacje złożyły wieńce i wiązanki.

- Konstytucja 3 Maja była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 r. Polacy podjęli trud budowania społeczeństwa patriotycznego opartego na fundamencie wolności. Dzięki naszym przodkom, dziś poczucie wolności jest w każdym z nas. A wolność narodu i demokracja są fundamentami także dla przyszłych pokoleń - mówił Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski. Dodał, że pamięć o 3 maja to nasz obowiązek. - Bo naród, który nie pamięta przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości - powiedział wojewoda.

Jerzy Michalak, wicemarszałek Dolnego Śląska, zachęcał wrocławian i dolnoślązaków do odczuwania dumy z kraju. 10 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, przypomniał, że Polska nigdy nie wyszła z rodziny europejskiej. - Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powiedział. A niespełna tydzień po kanonizacji Jana Pawła II powtórzył jego słowa wypowiedziane do parlamentarzystów w Sejmie: "Demokracja bez wartości zamienia się w jawny lub ukryty totalitaryzm".

Dowódca Garnizonu Wrocław podkreślił, że Konstytucja 3 Maja umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu w czasie zaborów i okupacji. Zniosła liberum veto i wolną elekcję, a jej najważniejsze postanowienia nie straciły na aktualności. A wojsko w państwie demokratycznym jest częścią społeczeństwa. - Wojsko było, jest i będzie symbolem trwania polskiej państwowości. Życzę wszystkim dumy z Wojska Polskiego - powiedział płk Krzysztof Krużycki.

Po przemówieniach, delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wśród obecnych na uroczystości byli również: Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, Jacek Ossowski, przewodniczący rady miejskiej, dolnośląscy parlamentarzyści, radni miejscy i sejmiku.
Przybyły również delegacje służb mundurowych - policji, straży granicznej, wojska i żandarmerii, patrol konny straży miejskiej, a także kombatanci, harcerze i poczty sztandarowe.

Marek Jureczek przyszedł na uroczystości ze swoimi synami, bo jest patriotą. - To słowo znaczy to samo dziś, co w XIII i XV wieku. Trzeba pamiętać o historii swojego narodu i tych, którzy ginęli za Ojczyznę. Bo to ludzie tworzą czasy, a nie czasy ludzi - powiedział. Jest kapralem rezerwy i weteranem wojny na Bałkanach.

Orkiestra reprezentacyjna X Pułku Dowodzenia odegrała mazurek 3 maja, czyli "Witaj majowa jutrzenko". Po oficjalnych uroczystościach przed Panoramą Racławicką nastąpił uroczysty przemarsz do archikatedry wrocławskiej, gdzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, celebrował mszę św. w intencji Ojczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska