Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nowa metoda pomoże chorym na serce

Marcin Kaźmierczak
Kardiolodzy ze szpitala wojskowego przy ul. Weigla we Wrocławiu jako pierwsi w Polsce zaczęli wszczepiać pacjentom cierpiącym na przewlekłą niewydolność serca specjalne stymulatory poprawiające jego kurczliwość. Teraz z terapii mogą skorzystać nawet chorzy z arytmią serca.

– Leczenie farmakologiczne nie zawsze wystarcza. Walczymy o to, żeby chorzy nie trafiali co chwilę do szpitala z powodu zaostrzenia się niewydolności serca. Wszczepianie stymulatora kurczliwości ma właśnie temu służyć – mówi prof. Piotr Ponikowski, szef kardiologii w szpitalu przy Weigla.

Urządzenie CCM różni się od tradycyjnych stymulatorów serca. – Tradycyjny stymulator pobudza serce do pracy, czyli sztucznie wywołuje jego skurcz, natomiast poprzez działanie urządzenia CCM struktura serca tak się zmienia, że samo wywołuje skurcze, ale mocniejsze – tłumaczy dr Dariusz Jagielski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej w szpitalu wojskowym. – Poza tym urządenie CCM Optimizer Smart jest przeznaczony dla znacznie szerszej grupy pacjentów, choćby cierpiących na arytmię, którym zwykłe stymulatory nie pomagały – dodaje.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na wszczepieniu pod skórę w okolicy obojczyka stymulatora. Następnie przez żyłę podobojczykową do serca wprowadzane są trzy elektrody.

– Jedna służy do wykrywania czynności przedsionków, a dwie pozostałe do wykrywania czynności komór i wysyłania impulsów elektrycznych, które wzmacniają skurcze – wyjaśnia dr Adam Kołodziej z Kliniki Kardiologii przy Weigla.

Zabieg trwa około czterech godzin, ponieważ po wprowadzeniu stymulatora i elektrod urządzenie trzeba jeszcze zaprogramować. – Nie jest on jakoś szczególnie obciążający dla chorych. Jedyne co, to trzeba przeleżeć jeden dzień na obserwacji – zdradza dr Adam Kołodziej.

Po wypisaniu ze szpitala, pacjent otrzymuje specjalną ładowarkę, która oprócz cotygodniowego ładowania baterii, za pomocą specjalnego oprogramowania sama kontroluje poprawność działania urządzenia.

Pierwszym pacjentem w Polsce, któremu wszczepiono najnowszy model stymulatora poprawiającego kurczliwość serca CCM Optimizer Smart jest 54-letni Dariusz Gębala. Mężczyzna cierpi na niewydolność serca i przewlekłą chorobę niedokrwienną serca. Jest m.in. po zawale i wszczepieniu tzw. kardiowertera-defibrylatora.

– Przed wszczepieniem wszystkie proste czynności powodowały ogromny wysiłek. Nie mogłem przejść nawet stu metrów bez zatrzymania. Teraz mogę już planować spacery – opowiada pan Dariusz. – W ogóle nie czuję tego urządzenia, ani nawet pracy serca, które teraz pracuje regularnie. Wcześniej często odczuwałem kołatanie i mocniejsze uderzenia – dodaje. O pełnej poprawie, zdaniem lekarzy, będzie można mówić już po kilku tygodniach.

Programem klinicznym prowadzonym przez klinikę kardiologii objętych jest 18 pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska