18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Niemieckie kamienie graniczne wracają na swoje miejsce (ZDJĘCIA)

Marcin Torz
Kamień graniczny z Trestna po renowacji
Kamień graniczny z Trestna po renowacji Jolanta Marosik
Na granicy Wrocławia i Mokrego Dworu znaleziony został w piątek kamień graniczny. To granitowy głaz, na którym widoczne są niemieckie napisy "Breslau" (Wrocław) i "Althofnass" (Mokry Dwór). Na razie obelisk jest zakopany w ziemi. - Ale chcemy go wydobyć i ustawić na miejscu - mówi dr Adam Czmuchowski z Towarzystwa Ziemi Księskiej, które zrzesza fascynatów Księża Małego i okolic.

Kamień na granicy Wrocławia i Księża Małego postawiono najpewniej w 1928 roku, kiedy Księże Małe (wtedy Klein Tschansch) włączono do granic miasta. Tak działo się też na innych osiedlach. Podobny kamień został odkryty w 2011 roku podczas przebudowy ulicy Strzegomskiej. Przed wojną rozdzielał Wrocław (Muchobór Mały, wtedy Klein Mochbern) od powiatu (landkreis). Został odrestaurowany i ustawiony przy drodze na Nowym Dworze.

Kamień stoi też przy ulicy Strachocińskiej (obok restauracji Miki). Niedawno odnaleziono też głaz, który oddzielał Księże od Brochowa (wtedy osobne miasto - Brockau). Leżał zapomniany na podwórku przy skrzyżowaniu ul. Popielskiego i Brochowskiej. Został zabrany przez Towarzystwo Przyjaciół Brochowa i odrestaurowany. Na wrócić na swoje miejsce.

Przez lata głaz graniczny stał też w Trestnie. Był mocno zniszczony, m.in. wandale pomazali go sprejem. Niedawno jednak został gruntownie odnowiony oraz poddany konserwacji przez zespół wrocławskiej konserwator dzieł sztuki Jolanty Marosik. Ma wrócić na swoje miejsce, gdzie został już nawet wylany fundament. - Stanie się to zapewne na wiosnę - mówi Adam Czmuchowski.

Kamieni granicznych w dawnym Breslau było oczywiście o wiele więcej. Po wojnie jednak najczęściej niszczono je, bo przypominały o tym, że Wrocław był niemieckim miastem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska