Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Niecodzienne znalezisko w ponad 200-letniej figurce [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podczas konserwacji z XVIII w. figurki wypadła karteczka
Podczas konserwacji z XVIII w. figurki wypadła karteczka Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Do nietypowego odkrycia doszło w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Podczas prac renowacyjnych XVIII wiecznej figurki Andromedy, w jej wnętrzu znaleziono karteczkę.

Figurka Andromedy powstała w Prószkowie (na Opolszczyźnie) i datowana jest na lata 1769–1783 r. Wytwórnia ta wykonywała figurki różnego typu: alegoryczne, ludowe, przestawienia biblijne i mitologiczne. Posążek Andromedy należy do tej ostatniej grupy. Z powodu złego stanu, trafił z Muzeum Narodowego do pracowni konserwatorskiej. Widoczne były obtłuczenia krawędzi oraz zżółknięty kit i retusze po poprzedniej konserwacji.

"Figurka z niespodzianką"

Po opracowaniu planu działania, główna konserwator Muzeum Narodowego we Wrocławiu - Małgorzata Slawiczek-Altman, mogła wziąć się do pracy. Figurka została oczyszczona z kurzu miękkim pędzlem, usunięto także retusze i kity. W trakcie rozklejania elementów pnia drzewa zauważyła, że do wypełnienia pustej przestrzeni pod masą kitu użyto bawełnianej waty. Po jej wyjęciu wypadł papierowy rulonik, zaklejony z obu stron kroplą wosku. Rozwinięcie karteczki w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry ujawniło dane restauratora z przeszłości i datę prowadzonych prac. Napis na niej głosi:

"Reparatur Januar 1913 Paul Starke Dresden Bürgerweise 6"

Dlaczego to znalezisko jest tak nietypowe?

- Bardzo rzadko zdarza się, aby inni wykonawcy konserwacji zostawiali po sobie jakikolwiek ślad. Najczęściej jesteśmy w stanie ustalić tylko czas prac restauratorskich na podstawie użytych materiałów albo metod, zastosowanych przez osobę reperującą figurkę - mówi nam Małgorzata Slawiczek-Altman.

Andromeda sprawiła niespodziankę i odkryła kawałek historii. Teraz wygląda jak nowa i można oglądać ją na wystawie stałej "Sztuka śląska XVI–XIX w." – na I. piętrze w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

To nie jedyne takie znalezisko

Przy okazji warto wspomnieć o innych kartkach ukrytych w rzeźbie znajdującej się na terenie Muzeum Narodowego. W trakcie konserwacji XVIII w. drewnianej figurki z Dalekiego Wschodu, Dorota Róż-Mielecka odkryła 54 rękopisma o łącznej powierzchni 4,1 metra kw. Wypełniały cały korpus figurki. Papierowe, maksymalnie zgniecione kuleczki z inskrypcjami okazały się modlitwami. Zostały już rozprostowane, a dwie z nich eksponowane są we wrocławskim Muzeum Narodowym - razem z figurką.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska