Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław nie będzie miastem spotkań. Ma stawiać na naukę i kulturę

Redakcja
Fot. Tomasz Holod / Polska Press
"Wrocław jako jeden z pięciu ośrodków nauki i kultury w Europie Środkowej" - takiego kierunku rozwoju miasta chcą jego mieszkańcy. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie urzędu miejskiego. Tę wizję rozwoju poparło w nich 28,1 proc. badanych. Zaledwie 15 procent opowiedziało się za realizowaną dotąd wizją Miasta Spotkań.

Badania przeprowadzono na próbie tysiąca mieszkańców miasta. Mają posłużyć do przygotowania nowej strategii miasta. Dokument określi kierunki rozwoju Wrocławia do 2030 roku.

- Zależało nam od początku, żeby strategia nie była dokumentem stworzonym przez szereg ekspertów. Teraz słuchamy mieszkańców Wrocławia, zbieraliśmy ich uwagi. Dlatego zorganizowaliśmy badania pytając mieszkańców jak oceniają Wrocław i jak chcieliby widzieć miasto w przyszłości - mówi prof. Andrzej Łoś, który koordynuje prace nad nową strategią Wrocławia. Dodał, że wyniki badań będą "źródłem inspiracji" do dalszej pracy nad strategią.

Mieszkańcy Wrocławia mieli do wyboru pięć wizji Wrocławia w 2030 roku. 28,1 proc. badanych uznało, że miasto powinno być wiodącym ośrodkiem nauki i kultury z Uniwersytetem Wrocławskim, jako jedną z najlepszych uczelni w tej części kontynentu. W mieście powinna być także przynajmniej jedna instytucja kultury lub powinno się organizować festiwal o randze światowej, z jasno wytyczonym celem, np. za ćwierć wieku chcemy mieć Nobla z literatury lub Oscara.

Na drugim miejscu znalazła się wizja rozwoju "Najlepsze i najpiękniejsze w Europie miasto-ogród" (26,5 proc.). Na podium znalazła się także wizja Wrocławia jako doliny krzemowej (23,8 proc.). Na Wrocław, jako miasto spotkań, stawiające na duże imprezy głosowało tylko 15 proc. badanych. Jeszcze mniej osób jest za tym, żeby Wrocław był jednym z najważniejszych portów transportowych na nowym Jedwabnym Szlaku łączącym Chiny z Europą (6,6 proc.).

Respondenci wybierając modele rozwoju strategicznego miasta najczęściej wybierali Wrocław, jako miasto kreatywne z prężną gospodarką i dobrą edukacją - 62,9 proc. Ten model najczęściej wybierali mieszkańcy, którzy we Wrocławiu mieszkają od niedawna, żyje im się co najmniej na średnim poziomie, częściej mieszkają na osiedlu odgrodzonym lub posiadającym monitoring. Drugi model - miasta zrównoważonego zdobył 53,8 proc. głosów. Niewiele mniej, bo blisko 52 proc. głosów zdobył model miasta nasyconego zielenią, ze sprawnym transportem publicznym. 31,4 proc. badanych głosowało za tym, żeby Wrocław był miastem troszczącym się o zmniejszenie nierówności społecznych.

W badaniu zdecydowana większość osób odpowiadając na pytanie o politykę transportową miasta opowiedziała się za wspieraniem rozwoju transportu zbiorowego kosztem transportu indywidualnego - 67,9 proc. głosów. Za wspieraniem transportu indywidualnego kosztem zbiorowego było 6,5 proc. badanych. 61,7 procent respondentów opowiedziało się za rewitalizacją miejskich kamienic.

W obszarze polityki miejskiej wrocławianie najlepiej ocenili ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych, najgorzej zaś jakość powietrza w mieście. Badani uważają, że priorytetami w rozwoju miasta powinna być: polityka proekologiczna (45,2 proc.), rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta (44,9 proc.) i rozwijanie transportu publicznego (43,6 proc.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska