18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na Zgorzelisku przesiąkał wał przy Widawie. Straż układała worki z piaskiem (ZDJĘCIA)

Magdalena Kozioł, Jerzy Wójcik, fot. Tomasz Hołod
Trzy zastępy straży pożarnej interweniują na ulicy Siennej (równoległa do Szewczenki) na osiedlu Zgorzelisko. Przesiąka tam wał położony nad Widawą i tuż przy domkach jednorodzinnych na osiedlu. Strażacy uspokajali, że nie ma zagrożenia, by wał pękł, ale na wszelki wypadek były tam układane worki z piaskiem, by wzmocnić całą konstrukcję. Strażakom pomagali mieszkańcy osiedla.

Przypomnijmy, że Widawa od kilkunastu dni ma bardzo wysoko poziom wody. Co prawda od piątku (14.06) poziom rzeki zaczął się nieznacznie obniżać, ale wciąż znacznie przekracza on stan alarmowy.

ZOBACZ: WROCŁAW: PODTOPIENIE ZGORZELISKA I UL. SIENNEJ TO STANDARDOWY SCENARIUSZ DZIAŁAŃ STRAŻAKÓW Z WROCŁAWIA

W tym momencie (stan na sobotę, godz. 17) Widawa ma w Krzyżanowicach pod Wrocławiem wysokość 240 cm. Tymczasem stan alarmowy w tym miejscu to 200 cm. Warto dodać, że woda powyżej poziomu alarmowego utrzymuje się na Widawie już 5 dzień z rzędu.

CZYTAJ TAKŻE: WROCŁAW: GDZIE MOŻE WYLAĆ WODA PODCZAS KOLEJNEJ POWODZI
Choć nie ma zagrożenia, że przy tym poziomie Widawa przeleje się przez wał, ziemna konstrukcja jest mocno nasiąknięta wodą. Dlatego właśnie zdarzają się przesiąki, szczególnie niebezpieczne w rejonach, gdzie w pobliżu są zabudowania.

Co ciekawe również w tym miejscu, w okolicach ulicy Siennej, straż pożarna i mieszkańcy bronili wałów i umacniali ich konstrukcję w maju 2010 roku. Od tego czasu wzdłuż Widawy niewiele się zmieniło.

Akcja strażaków zakończyła się w sobotę około godziny 20. Jednak dyżurny straży pożarnej tłumaczył, że sytuacja w tym miejscu będzie cały czas, także w nocy, monitorowana przez służby. Gdyby woda znów zaczęła przesiąkać przez wał przeciwpowodziowy, ratownicy ruszą do akcji.

W niedzielę rano stwierdzono, że umocniony workami z piaskiem wał przy ul. Siennej nie wymaga kolejnej interwencji strażaków. W nocy kilkukrotnie patrolowali teren wspólnie ze strażą miejską. Woda płynąca Widawą opada, a wał chroniący ul. Sienną już nie przecieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska