MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław na starych znaczkach pocztowych z początku PRL-u. To tylko urywek z bogatej kolekcji w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Stare znaczki pocztowe z początkowych lat PRL-u , które przedstawiają Wrocław, na co dzień można oglądać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W galerii prezentujemy te, na których znajdują się charakterystyczne budynki, z których słynie Wrocław. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów
Stare znaczki pocztowe z początkowych lat PRL-u , które przedstawiają Wrocław, na co dzień można oglądać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W galerii prezentujemy te, na których znajdują się charakterystyczne budynki, z których słynie Wrocław. Przesuwaj slajdy, klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów Zbiory Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu / Archiwum Polska Press
Stare znaczki pocztowe z początkowych lat PRL-u , które przedstawiają Wrocław, na co dzień można oglądać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W galerii prezentujemy te, na których znajdują się charakterystyczne budynki, z których słynie Wrocław.

Znaczki pocztowe służą jako dowód zapłaty za usługi pocztowe, ale to nie jest ich jedyne przeznaczenie. Stały się chętnie kolekcjonowaną rzeczą. Amatorów filatelistyki można znaleźć można na całym świecie.

Znaczki pocztowe mogą przybrać różne kształty, bo oprócz tego, że są prostokątne lub rzadziej kwadratowe to zdarzają się np. okrągłe czy trójkątne, a w Sierra Leone i Tongo wydano kiedyś znaczki pocztowe w kształcie owoców. Jednak przede wszystkim znaczki są kolekcjonowane przez swoją bogatą różnorodność graficzną. na początku miały symbolikę państwową.

Pierwszy znaczek pocztowy został wprowadzony do obiegu w Wielkiej Brytanii w 1840 roku. Przedstawiał on portret młodej królowej Wiktorii na czarnym tle. Pierwszy polski znaczek pocztowy powstał 20 lat później i przedstawiał herb Królestwa Polskiego, czyli rosyjskiego, dwugłowego orła z polskim orłem.

Jednak z biegiem lat na znaczkach umieszczano też wizerunki zasłużonych postaci, obrazy znanych malarzy, zdjęcia roślin czy zwierząt, monarchów i zdjęcia zabytków. Wydawane były również, i dalej są znaczki okolicznościowe m.in. z wydarzeniami historycznymi, z okazji wydarzeń bieżących czy świąt.

Na przestrzeni lat były również wydawane serie znaczków pocztowych, których głównym motywem były zabytki Wrocławia lub wydarzenia związane ze stolicą Dolnego Śląska. Znajdziemy na nich Halę Stulecia, ratusz czy Archikatedrę Jana Chrzciciela.

Zobacz Wrocław na znaczkach pocztowych z PRL-u

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska