MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław na lotniczych zdjęciach sprzed niemal stu lat. Zobacz jak miasto wyglądało z lotu ptaka!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bez Sky Tower i innych szklanych biurowców, za to gęstą zabudową, której trzon stanowią ceglane kamienice. To obraz Wrocławia sprzed stu lat. Miasto w takim wydaniu możemy zobaczyć nie tylko na widokówkach. W archiwach jest także szereg zdjęć lotniczych. Zobacz międzywojenny Wrocław z lotu ptaka.

Choć mogłoby się wydawać, że na pierwszy rzut oka obecny i przedwojenny Wrocław niespecjalnie różnią się w kwestii układu urbanistycznego, to zdjęcia lotnicze pokazują co innego. Przez ostatnie sto lat zaszło sporo zmian, które miały istotny wpływ na późniejsze kierunki rozwoju miasta.

Trasę W-Z chcieli budować już Niemcy

Sto lat temu we Wrocławiu nie było wielkiej arterii w centrum miasta. Mowa oczywiście o trasie W-Z, która miała być szybką drogą wokół rynku. Ulica Kazimierza Wielkiego powstała w latach 70. XX wieku, choć plany co do jej budowy mieli jeszcze Niemcy!

Tu gdzie dziś jeżdżą samochody, (a w godzinach szczytu stoją w korkach) stała gęsta, śródmiejska zabudowa. Miłe dla oka kamienice i wąskie uliczki zostały wyburzone. Powstała „autostrada” w centrum miasta. A dzięki niej, przez rynek we Wrocławiu nie przejeżdżają już dziś tramwaje.

Świebodzka była o wiele dłuższa, Wielka poszatkowana

Spoglądając na przedwojenne fotografie, nie sposób nie zwrócić uwagi także ulicę Świebodzką. Obecnie też znajdziemy ją na planie miasta - ma ona trochę ponad sto metrów. Biegnie wzdłuż sądu okręgowego i łączy pl. Muzealny z ul. Sądową. Dawniej kończyła się ona przy samym dworcu Świebodzkim. Po wojnie jej bieg został przecięty przez PRL-owskie bloki.

Na zdjęciach lotniczych możemy także dostrzec, że przecięty został także bieg ulicy Wielkiej. Ta ciągnęła się od placu Hirszfelda, aż do ulicy Wapiennej ale nigdy nie zdążyła się połączyć z Hubską. Po wojnie gruzy z Krzyckich kamienic zostały ukształtowane w dzisiejsze wzgórze Andersa. To rozdzieliło ulice na dwie – Wielką i Przestrzenną.

Zobacz też:

Kwartały kamienic zastąpiły równe rzędy bloków z wielkiej płyty

To co zauważymy jeszcze na przedwojennych zdjęciach lotniczych, zwłaszcza na południu Wrocławia, to gęsta zabudowa i ułożenie kamienic w kwartały. Dziś także znajdą się miejsca, gdzie podobny układ istnieje. Jest jest ich mało bo PRL-owskie bloki z wielkiej płyty ułożone są jak w "Tetrisie", na zakładkę.

Widok z góry na Wrocław w okresie między I a II wojną światową robi wrażenie! Zobaczcie sami w galerii archiwalne zdjęcia lotnicze Wrocławia sprzed stu lat. Niektóre miejsca od tego czasu zmieniły się nie do poznania.

1930 , Sterowiec nad Starym Miastem.

Wrocław na lotniczych zdjęciach sprzed niemal stu lat. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska