MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Myślisz, że mieszkasz na Polance? Takie osiedle nie istnieje!

Marcin Moneta, Bartosz Józefiak
fot. Janusz Wójtowicz
Na Polance czy na Różance? Problem z nazwą osiedla mają sami mieszkańcy. - Dla mnie to zawsze była Polanka - tłumaczy Robert Gwiazdowski z ulicy Macedońskiej. - Nie ma takiego osiedla i nigdy nie było - odpowiada Joanna Rańda z Biura Rozwoju Wrocławia.

- Ta nazwa wzięła się z ulicy Na Polance, która ciągnie się wzdłuż wału na osiedlu Różanka. Od nazwy ulicy ludzie zaczęli używać określenia "Na Polance". Ale formalnie takie osiedle nigdy nie istniało - dodaje.

Rzeczywiście, osiedla o nazwie Polanka formalnie nie ma. Nazwa ma pochodzenie historyczne i wywodzi się z dawnej niemieckiej nazwy Polinke, określającej tereny położone nad starą Odrą w okolicach dzisiejszego mostu Osobowickiego. W latach 70. powstało też tam osiedle mieszkaniowe.

Władysław Hryniewicz, przewodniczący rady osiedla Karłowice-Różanka, na której rzekomo leży Polanka, przyznaje, że nazwa jest mocno zakorzeniona w świadomości miejscowych. - Mieszkańcy często korzystają z tego określenia. Jeśli ich zapytać, gdzie mieszkają, mówią "na Polance". Ta nazwa wynika z tradycji i głupio byłoby dziś nagle z niej rezygnować - twierdzi Hryniewicz.

Naszym zdaniem należałoby się wsłuchać w głos mieszkańców, dla których rejon między ulicą Broniewskiego a Macedońską to właśnie Polanka. Problem w tym, że równocześnie jest to część Różanki, którą z kolei połączono w jedno osiedle z Karłowicami. Dla odnotowania nazewnictwa historycznego można natomiast określenie Polanka włączyć do oficjalnej nazwy osiedla. Mielibyśmy wtedy osiedle Karłowice-Różanka-Polanka. Nazwa jest długa i trudna do zapamiętania, ale oddaje historyczne rozróżnienie między poszczególnymi częściami jednego, połączonego osiedla.

Dość bałaganu w nazwach osiedli!
Na jakim mieszkacie osiedlu? Nawet jeśli odpowiedź wydaje się Wam oczywista, możecie się mocno zdziwić, zaglądając do oficjalnych map. Od kilku tygodni piszemy w "Gazecie Wrocławskiej" o absurdach w podziale miasta na osiedla i niekonsekwencji w nazwach różnych obiektów. Czekamy na Wasze propozycje zmian. Wspólnie pomóżmy stworzyć nowy, przejrzysty podział Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska