Wrocław: Mostostal chce nowego kontraktu na budowę Forum Muzyki

Marcin Rybak
Narodowe Forum Muzyki miało kosztować 386 mln zł. Powinno być gotowe jesienią 2012 r.
Narodowe Forum Muzyki miało kosztować 386 mln zł. Powinno być gotowe jesienią 2012 r. Mikołaj Nowacki
Budowa Narodowego Forum Muzyki będzie trwała dłużej, niż zakładano i musi więcej kosztować - twierdzi budująca gmach przy pl. Wolności we Wrocławiu firma Mostostal Warszawa. "Polska-Gazeta Wrocławska" dotarła do listu Mostostalu do wiceprezydenta Wrocławia Macieja Bluja. Datowany jest na 9 sierpnia. Z jego treści wynika, że prace spóźniają się o trzy miesiące.

Zmiany kontraktu, przesunięcia terminu zakończenia prac i zwiększenia budżetu na budowę Narodowego Forum Muzyki domaga się w piśmie do władz Wrocławia główny wykonawca inwestycji, firma Mostostal Warszawa. W dokumencie wysłanym do wiceprezydenta Macieja Bluja budowlani piszą, że prace spóźniają się o 3 miesiące. Za kłopoty winią magistrat, który miał m.in. źle przygotować inwestycję i przedstawić projekt z błędami.

Pierwszy raz o problemach na budowie Forum pisaliśmy w czerwcu. Mostostal już wtedy alarmował, że sytuacja może nawet spowodować wstrzymanie prac. I tak się stało. Przez kilka tygodni nie wykonywano robót wzdłuż budynków przy pl. Wolności 9 (dawniej Bank Zachodni) i 10 (wspólnota mieszkaniowa).

Projekt zakładał, że w tym miejscu powstanie fragment konstrukcji potrzebnej do postawienia Forum. Miała być podtrzymywana wzmocnieniami, które znalazłyby się na gruntach banku i wspólnoty. Ale urzędnicy nie zadbali na czas o załatwienie zgody właścicieli gruntów. Zabrali się za to dopiero w lutym, choć projekt był znany w grudniu 2008 r. Ostatecznie postanowiono zmienić projekt tak, by wzmocnienia omijały sąsiednie działki. Miał być gotowy do 30 czerwca, tymczasem dotarł na budowę dopiero kilka dni temu. Już po wysłaniu przez Mostostal listu do Bluja.

- Nieterminowość pracowni architektonicznej to poważny problem tej budowy - przyznaje Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego magistratu. Marek Kuryłowicz - rzecznik projektanta, czyli firmy APA Kuryłowicz & Associates - nie zgadza się z tymi zarzutami. Jego zdaniem Mostostal chce obniżyć koszty budowy wprowadzając zyskowne dla siebie rozwiązania i uzasadnić opóźnienia. - Projekt był znany jeszcze przed przetargiem. Wtedy nie zgłaszano do niego uwag - mówi Kuryłowicz. - Teraz liczba wątpliwości i życzeń jest zaskakująca.

Jego zdaniem, to właśnie dlatego przygotowywanie kolejnych elementów projektu i odpowiadanie na kolejne wątpliwości przeciąga się. - Narodowe Forum Muzyki jest projektem bardzo skomplikowanym i trudnym do zrealizowania, ale jestem pewien, że po opanowaniu potrzebnych technologii tak znakomita firma, jak Mostostal poradzi sobie z tym wyzwaniem - próbuje studzić emocje Kuryłowicz.

Czy władze Wrocławia zgodzą się na żądania Mostostalu i zwiększą koszty budowy? Na razie nie wiadomo. - Wszystkie uwagi i żądania Mostostalu są analizowane przez inżyniera kontraktu, czyli firmę Owe Arup - mówi Paweł Czuma. - Na razie nie uznali ich za zasadne. Gdyby jednak okazało się, że są słuszne, magistrat będzie mógł wystąpić do projektanta z żądaniem odszkodowania - dodaje. - Oczywiście, jeśli byłaby to jego wina.

Mostostal Warszawa do końca 2009 r. budował wrocławski stadion. Kontrakt został rozwiązany, bo magistrat uznał, że firma źle prowadzi budowę i spowodowała spore opóźnienia. Prezydent Rafał Dutkiewicz zapowiedział wtedy, że budowa Forum będzie rygorystycznie kontrolowana. Tym razem jednak to Mostostal od samego początku zaczął zwracać magistratowi uwagę na źle przygotowaną inwestycję. Wyrzucając Mostostal ze stadionu, magistrat zarzucał firmie m.in., że nie zorganizowała nocnej zmiany. Podobny zarzut - że przez błędy i zaniedbania nie można pracować nocą - powtarza dziś nasz rozmówca z placu budowy Forum.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Wrocław: Mostostal chce nowego kontraktu na budowę Forum Muzyki - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dowk

Nie moze byc zauwazalniepakiet o tym wiedziec . Zakladam, ze dokonala pewnych ciekawych punktow w opcji rowniez .

j
johnn

Myślę, że wszyscy czytali, tylko każdy interpretuje inaczej. Skąd wiesz, że Mostostal nie próbuje przynajmniej honorowo odegrać się na UM, za wyrzucenie go z budowy stadionu. Obserwuje Mostostal i twierdzę, że firma nie radzi sobie z nowoczesnymi technologiami i organizacją placu budowy. Pewnie jak w wielu firmach popaństwowych zachowały się jeszcze pewne "skamieniałe" schematy postepowania.

a
aa.6

We Wrocławiu buduje wiele firm a wieczne problemy ma Mostostal

p
pskn

Przecież wyraźnie widać złą wolę urzędników i ich niedoróbstwo. Akurat tym razem mostostal się wyrobił ze wszystkiego, a opinia wśród forumowiczów widać jest taka, że jak nie ich wina to i tak będzie ich wina...
Czytanie ze zrozumieniem się kłania, proszę Państwa!!!!

p
piechur

Ciekawe czy ta firma potrafi zbudować coś bez problemu np wiatę tramwajową,Sraczyka to zapewne już by nie zbudowali ,bo to zbyt skomplikowana konstrukcja.

T
T.

[cyt]wrc jeśli tak piszesz to chyba coś wiesz, bo bez powodu byś nie pisał? Powtórzysz to przed prokuratorem? Jako prawy obywatel nie zachowasz chyba takich wieści tylko dla siebie?
[cyt]Prościej będzie z wolnej ręki wybrać Maxa Boegla. By żyło się lepiej. Kolesiom.[/cyt][/cyt]

zwłaszcza że takie zachowanie to przestępstwo... hehehehe... ale przeciez łatwiej goebbelsowską metodą powtórzyć bzdurę którą ktoś pięknie podsunął, niźli silić sie na jej weryfikację... absurd po prostu...

a
aa.6

wrc jeśli tak piszesz to chyba coś wiesz, bo bez powodu byś nie pisał? Powtórzysz to przed prokuratorem? Jako prawy obywatel nie zachowasz chyba takich wieści tylko dla siebie?
[cyt]Prościej będzie z wolnej ręki wybrać Maxa Boegla. By żyło się lepiej. Kolesiom.[/cyt]

a
aa.6

W Polsce też się dowiedzą. Za co się nie wezmą to wszystko zepsują.

M
Ms

Mostostal = zakaz wstępu do Wrocławia, tej firmie dziekujemy dożywotnio!!!

T
T.

[cyt][cyt]Jedyna możliwość w tej sytuacji to zerwać kontrakt z Mostostalem i rozpocząć nowy przetarg z wyłączeniem tej firmy.[/cyt]

Prościej będzie z wolnej ręki wybrać Maxa Boegla. By żyło się lepiej. Kolesiom.[/cyt]

skądże sie gosciu urwałeś? z choiny? to jakiś absurd-albo nie umiesz czytać albo myśleć... zgroza i żal... :/
widzisz jak wygląda współpraca z muł-stalem i jeszcze brzęczysz... ani chybi oznaka umysłowej ślepoty...ale w takim razie rzeknij nam mędrcze - cóż czynić prócz narzekania??

w
wrc

[cyt]Jedyna możliwość w tej sytuacji to zerwać kontrakt z Mostostalem i rozpocząć nowy przetarg z wyłączeniem tej firmy.[/cyt]

Prościej będzie z wolnej ręki wybrać Maxa Boegla. By żyło się lepiej. Kolesiom.

n
neron13

Mostostal nie chce się wywiązać z umowy? No to zasadzić mu kopa i niech szuka innego frajera. Konsekwentnie - jak przy stadionie. Jak firma przystępuje do przetargu oszukując w sprawie rzeczywistych przewidywalnych kosztów, to nie jest to poważna firma. A niepoważne firmy powinny zostać z urzędu pozbawione możliwości startowania w przetargach organizowanych przez Wrocław co najmniej na 10 lat. Jedyna możliwość w tej sytuacji to zerwać kontrakt z Mostostalem i rozpocząć nowy przetarg z wyłączeniem tej firmy.

T
T.

[cyt]jesteś w błędzie. Miasto zapewnia środki, ogłasza przetarg i wybiera wykonawcę. Za opóźnienia odpowiada firma, która realizuje kontrakt. Jeżeli nie wiesz jakie jest prawo o zamówieniach publicznych, zajrzyj najpierw do ustawy, a dopiero później się wypowiadaj. Niestety tak juz jest, że firmy 'bijąc się" o kontrakty nie patrzą na warunki brzegowe czy koszty, tylko zaniżają je do maksimum, aby wygrać. Jeżeli nie wygrywają, to odwołują się do KIO, a później do sądu i często przyznawana jest im racją - sąd NAKAZUJE podpisać umowę z najtańszym wykonawcą. Po jakimś czasie okazuje się, że po takich kosztach nie można zrealizować inwestycji i zaczyna się. Mostostal wiedzie prym w takich działaniach, a miasto nie ma instrumentów prawnych, aby taką firmę pogonić gdzie pieprz rośnie. Nawet jeśli firma spartaczy inwestycję, to miasto nie może zablokować beznadziejnego wykonawcy przy kolejnym przetargu. Tylko wyrok sądowy eliminuje firmę z przetargów publicznych na okres 3 lat. Dlatego też Mostostal nie wniósł sprawy do sądu, gdy miasto pogoniło go z budowy stadionu. Dopóki prawo o zamówieniach publicznych nie zostanie zmnienione, dopóty bedziemy się gwazdac w tym polskim bagienku. Panie i panowie posłowie, zamiast się kłócić weźcie się do pracy i poprawcie beznadziejne prawo.[/cyt]

niestety Polska pełna jest pozornych znawców tematów wszelkich... nie znam się na PZP, niemniej fakt, że nie można dać firmie "wilczego biletu" przynajmniej w odniesieniu do przetargów organizowanych przez dany urząd/jednostkę to poważna luka prawna... no może raczej niedopatrzenie... dość powiedzieć że pOsłowie olewaja ten problem a potem samorząd musi sobie radzic z takim kurde nieudacznikami... bezsens...

samo pomysł forum muzyki jest całkiem spoko,ale mostostal powinien zostać jakoś napiętnowany... ciekawe gdzie są teraz poszukujący sensacji dziennikarze... :/ jak policja - wszedzie tam gdzie nie są potrzebni... a mogliby sobie po chłopcach z Wawy pojeździć...

T
T.

[cyt]Stadion niczego nie nauczył władz miasta? Gdy tylko z oporami wywalano tę firmęz Maślic od razu sugerowałem że w takiej sytuacji błędem jest pozostawianie tej firmy na jeszcze j ednym nie rozpoczetym kontrakcie w mieście. Przecież to czysta logika, że teraz chcą odbić finansowo a może i honorowo straty i upokorzenia jakie ponieśli będąc wyrzucanymi ze stadionu. Nikt o tym nie myśli czy urzędasy są ślepi, naiwni i głusi jak zwykle. 2 raz Mostostal, drugi raz problem - przeciąganie, pretensje i zwiększanie kosztów. A jakim kryterium wygrało się przetarg? Ano kosztami przecież, stary patent RP - wygrywamy a potem skubiemy aneksami i żądaniem renegocjacji. Sprawa na głowie postawiona[/cyt]

czytałeś stary jakieś prawo? przecież do procedury unieważnienia przetargów muszą być przesłanki (pewne konkretne) - póki ich nie ma-nic nie mozna zrobić... co niepamietasz co siedziało jak el presidente wywalił ich ze stadionu? ajajajaaaaj jaki powszechny społeczny lament i oburzenie, ojejej ojej ojej-pomimo ewidentnej racji i tak miasto zostało przeciagnięte po procedurze sądowej... nic dziwnego że teraz - po głosach NIEsłusznie oburzonych miasto woli nie szarżować - a szkoda, bo powinni użyć wszelkich powodów by te wo-zi-du-py wy-pi-to-lić na zbity ryj... :-| jestem zniesmaczony działaniami owej firmy i tyle...

T
T.

czy można dać firmie "bana" w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych? tak żeby te partaczące wszystko bartany na dzieńdobry miały -50% za "artistic imression"?! przecież to jjest jawna kpina! obojętne co robi mostostal-opóźnienie. to ich znak firmowy? nie dziwię się "el presidente" że ich kopnął w d u p ę, bo jeśli to ma być symbol polskiej solidności - to ja wolę niemiecką... żenada!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3