Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Młode mamy będą kangurować swoje dzieci

Anna Szejda
Pierwsze kangurowanie urodzonej kilka dni temu Justynki
Pierwsze kangurowanie urodzonej kilka dni temu Justynki Grzegorz Kwolek
Wrocławianki będą kangurować swoje maleństwa - zarówno noworodki urodzone w terminie, jak i stabilne już wcześniaki.

- Zaczynamy zaraz po zakończeniu warsztatów - zapowiedziała z entuzjazmem dr Małgorzata Czyżewska, wojewódzki konsultant ds. neonatologii. Warsztaty właśnie się zakończyły. Zajęcia w trzech wrocławskich szpitalach prowadził sam twórca metody, dr Nils Bergman z RPA.

Na czym polega kangurowanie? - Na bliskim kontakcie matki z dzieckiem. Skóra przy skórze. Klatka piersiowa przy klatce piersiowej - wyjaśnia dr Bergman. - Rozdzielanie matki i noworodka jest niezgodne z naturą. Dlaczego? Tuż po porodzie dziecko trafia do zupełnie nieznanego mu środowiska.

- Inna temperatura, ostre światło, hałas. Dla noworodka to szok - mówi dr Czyżewska. Dlatego tak ważne jest przedłużanie kontaktu z matką. Dzięki temu stabilizuje się akcja serca, ciśnienie i temperatura dziecka. Poczucie bezpieczeństwa wzmacnia spokojny sen, który wpływa na rozwój mózgu.
Podczas warsztatów położne i pielęgniarki neonatologiczne uczyły się, jak wiązać specjalne chusty, dzięki którym matka może kangurować, a jednocześnie ma wolne ręce. Dzięki temu może np. czytać książkę. W ćwiczeniach uczestniczyły mamy maluchów, m.in. Monika Łukaszczyk, która 23 września w klinice przy ul. Dyrekcyjnej urodziła Justynkę.

- Czuję córeczkę blisko siebie, cudowne uczucie - mówiła pani Monika. - Bałam się, że w samej pieluszce i chuście będzie jej zimno, ale jest cieplutka i spokojna. Miarowo oddycha. Dr Czyżewska zapewnia, że specjalna chusta nie jest konieczna: - Daje poczucie wygody, ale najważniejszy jest bliski kontakt - wyjaśnia.

Metoda Kangaroo Mother Care (KMC) została zapoczątkowana w 1978 roku w Bogocie. W tamtejszych szpitalach, którym brakowało specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu, kładziono noworodki na piersiach matek. Dzięki temu, jak się okazało, zmniejszyła się umieralność dzieci. Od 1983 roku już nie standard placówki medycznej decydował o stosowaniu tej metody. W Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Belgii i Republice Południowej Afryki praktykuje się kangurowanie ze względu na badania, które potwierdziły dobroczynny wpływy KCM na zdrowie psychiczne oraz fizyczne dziecka oraz komfort rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska