Wrocław: Miejska konserwator nie chce remontu kamienic przy Pułaskiego

Redakcja
Miejska konserwator zabytków: Te kamienice nie podlegają żadnej formie ochrony prawnej Pawel Relikowski / Polska Press
Kamienice przy ul. Pułaskiego na pierzei od Małachowskiego do Kościuszki, według miejskich planów miały iść do wyburzenia. Od lat mówiło się, że w tym miejscu powstanie torowisko, a stare budynki nie przedstawiają żadnej wartości. Na początku października prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ogłosił nagłą zmianę polityki. Kamienice zostaną sprzedane i wyremontowane. Miejska i wojewódzka konserwator w dalszym ciągu nie widzą żadnego powodu, by chronić budynki.

W planach było poszerzenie jezdni ul. Pułaskiego od Małachowskiego do Kościuszki i wytyczenie torowiska na pasie obok ulicy (tak jak jest na odcinku Pułaskiego od Traugutta do Kościuszki).

Ich wyburzenie było niemal przesądzone. O sprawie wypowiadała się Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda. Budynki są w ewidencji zabytków, tak jak właściwie cała przedwojenna zabudowa Przedmieścia Oławskiego, ale nie ma ich w rejestrze zabytków. Nowak-Obelinda odmówiła wpisania ich do tego rejestru, bo nie przedstawiają szczególnych wartości architektonicznych, historycznych czy kulturowych. Z kolei sam wpis do ewidencji nie chroni przed rozbiórką. W październiku to się nagle zmieniło. Ponieważ poszerzenie Pułaskiego bez poszerzania wiaduktu zdaniem miasta jest bez sensu, a do tego drugiego nie kwapi się PKP, wycofano się z poszerzenia ulicy. Rafał Dutkiewicz ogłosił: "Kamienice przy ul. Pułaskiego nie zostaną wyburzone. Przystępujemy do prac nad zmianą planów, tak by mogły zostać sprzedane i wyremontowane".

PRZECZYTAJ: Kamienice przy Pułaskiego nie będą burzone. Dutkiewicz: zmiana planów

Na razie nawet nie słychać nic o potencjalnym inwestorze, bo kamienice nie są w pełni wykwaterowane. W kamienicy przy Małachowskiego na rogu z Pułaskiego są zajęte dwa mieszkania: jedni lokatorzy czekają na lokal zastępczy, który niebawem zostanie wyremontowany, a ci drudzy czekają na wyrok sądu, bo mają długi. W oficynach jest kolejne kilka rodzin: w tym przypadku także toczy się kilka spraw w sądzie z powodu zaległości, wyrokiem może być przyznanie lokali zastępczych, ale też wykwaterowanie na bruk.

CZYTAJ DALEJ: Miejska konserwator zabytków: Te kamienice nie podlegają żadnej formie ochrony prawnej
Miejska konserwator odrzuciła wniosek o remont
Tymczasem po wojewódzkiej konserwator wypowiedziała się miejska, Katarzyna Hawrylak-Brzezowska. Odmówiła nakazania remontu wspomnianych kamienic, o co z wnioskiem zwróciło się stowarzyszenie "Monitoring zabytków". I jako powód nie podała wcale, że kamienice przejmie prywatny inwestor i to on je wyremontuje. Uznała, że stowarzyszenie nie działa w interesie społeczeństwa.

Napisała, że "nie do udowodnienia jest, że indywidualna wiedza czterech osób, nawet stowarzyszonych, wyraża w jakiś sposób zainteresowanie społeczeństwa (interes społeczny)" i dodała: "Istnieje jaskrawy rozdźwięk między tym, co stowarzyszenie stara się wykazać jako interes społeczny, a tym czym społeczeństwo w istocie jest zainteresowane".

Czytamy też: "Ze stanowiska stowarzyszenia można wywnioskować, że powstanie zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego o przeznaczeniu budynków do rozbiórki odbyło się w oderwaniu od społeczeństwa oraz iż Gmina Wrocław jako taka funkcjonuje w oderwaniu od społeczeństwa. Podkreślić tu należy, że każdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zgodnie z procedurą – powstaje z udziałem społecznym".

"W tym kontekście jaskrawo uwidacznia się, że stowarzyszenie występuje jednak w partykularnym interesie samej organizacji społecznej, a nie w interesie społecznym – sama jest tym zainteresowana w przeciwieństwie do społeczeństwa, które zainteresowane jest czymś innym" – pisze Hawylak-Brzezowska.

Konserwator wyraźnie podkreśla, że kamienice nie są jednostkowo wpisane do rejestru zabytków. W piśmie datowanym na 7 listopada stwierdziła, że kamienice są przeznaczone do rozbiórki i nie podlegają żadnej formie ochrony prawnej.

Wideo

Komentarze 109

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BBB
30 listopada 2016, 10:17, Oburzony!:

Jak czytam wypociny lobby samochodowego to aż mnie krew zalewa! Wszystko by tylko burzyli, żeby zbudować autostrady, przelotówki, estakady, parkingi etc. Najlepiej w ogóle nie wychodzić z samochodu, co? Jedźcie sobie do USA, w tamtejszych miastach obok wieżowca jest 3 razy większy plac zawalony samochodami, a 100 metrów dalej biegnie 10 pasmowa autostrada. A między tym wszystkim powstawiane kurniki z dykty z kiczowatymi szyldami i billboardami. Z centrum pięknego Wrocławia mi proszę nie robić przedmieść! Kiedy Wy w końcu zrozumiecie, że centra miast nie są dla samochodów?? Ile byście nie zrobili pasów, jak byście nie poszerzyli ulic poprzez wyburzenie choćby i wszystkich kamienic, to i tak nie zapobiegniecie problemom komunikacyjnych w centrum. Tylko tyle że odroczą się one o kilka - kilkanaście lat! Tu potrzeba zmiany myślenia i podejścia do tematu! Powinniśmy wymuszać na władzach robienie jak najlepiej działającej komunikacji miejskiej oraz sieci parkingów P R! Nie wyobrażam sobie po takim np. Wiedniu krążyć w samochodzie i szukać miejsca parkingowego. Zamiast tego wjeżdżam na P R, płacę grosze za całą dobę postoju, tuż obok mam przystanek np. metra, biletomat i 10 minut później wysiadam pod katedrą św. Szczepana. Jaki jest sens kluczyć w korkach, wściekać się i tracić czas? Do tego rowery miejskie, szybka kolej aglomeracyjna, obwodnice i wygodne wylotówki i mamy problem jako taki opanowany. A w centrum deptaki, bulwary, klimatyczne place i skwery dla ludzi!!!! Nie dla samochodów! I kameralne, handlowe uliczki! W cywilizowanych krajach już dawno to zrozumieli, a u nas dalej roszczeniowa dzicz :(

Roszczeniowa dzicz to jesteś Ty. Polecam przejść się tamtędy pieszo lub przejechać rowerem (wspólny, wąski, dziurawy, uczęszczany chodnik), albo postać trochę w korku tramwajem (koniec wydzielonego torowiska). Tego nie da się w tym akurat miejscu naprawić bez poszerzenia drogi! A swoją ideologię schowaj do kieszeni! Odsyłam do mojego postu... Swoją drogą od początku Pułaskiego to nie była najlepsza trasa na drogę krajową, ale przecież prawie skończono dzieło zniszczenia - zostały niedobitki i to wcale nie te najbardziej wartościowe! A paraliż w tym miejscu jest straszny! Do tego straszny smog od stojących tu zawsze aut.... Przejdź się tu człowieku, to porozmawiamy, bo w mapach google to wszystko wygląda super ;)

B
BBB

I chociaż raz coś słusznie konserwatorzy powiedzieli! Trzeba było może i nie wyburzać nic w ogóle na Pułaskiego, ale teraz te kilka rozpadających się, zapuszczonych na maxa kamienic to tylko paraliż komunikacyjny i nic więcej. I żeby było jasne: dotyczy to nie tylko aut, ale w ogóle wszystkich: tramwajów, bo kończy się wydzielone torowisko; aut, bo zwężenie, a także rowerzystów i pieszych, bo chodnik wspólny, wąski i dziurawy, a od gigantycznego korka smog. Obecny stan rzeczy służy jedynie do uprzykrzania życia wszystkim dookoła.Teraz to już tylko poszerzyć. Ale niestety, postanowiono inaczej i to wielki błąd!!! Może jakiś deweloper miał chrapkę na tę działkę, a może ktoś z Akcji Miasto mieszka tuż obok w nowych blokach i nie chce mieć ruchu pod oknem...

W
Wrocławianin

Miasto musi się rozwijać i pewne wyburzenia są konieczne.
Nikt mi nie powie, że ta sterta gruzów to są zabytki.
Jak takie cenne to je przenieś w inne miejsce.
Rzymianie już wiedzieli, jak ważne są drogi.
Ta trasa z tunelem jest niezbędna

w
wroclawianin

*0% drogi jest wyremontwane. Pozostale 20 to rudery do wyburzenia. Jak nie maja wartosci historycznej to zrownac to z ziemia, zrobic park i poczekac az miasto bedzie mialo pieniadze na dalsza przebudowe ulicy. Sprzyjanie deweloperom bedzie mialo nieodwracalne skutki dla calej spolecznosci Wroclawia. Plany przebudowy tej ulicy sa juz od dziesiecioleci ale Dudek wolal marnowac kase na stadiony i word games zamiast zrealizowac inwestycje potrzebne mieszkancom

O
Oburzony!

Jak czytam wypociny lobby samochodowego to aż mnie krew zalewa! Wszystko by tylko burzyli, żeby zbudować autostrady, przelotówki, estakady, parkingi etc. Najlepiej w ogóle nie wychodzić z samochodu, co? Jedźcie sobie do USA, w tamtejszych miastach obok wieżowca jest 3 razy większy plac zawalony samochodami, a 100 metrów dalej biegnie 10 pasmowa autostrada. A między tym wszystkim powstawiane kurniki z dykty z kiczowatymi szyldami i billboardami. Z centrum pięknego Wrocławia mi proszę nie robić przedmieść! Kiedy Wy w końcu zrozumiecie, że centra miast nie są dla samochodów?? Ile byście nie zrobili pasów, jak byście nie poszerzyli ulic poprzez wyburzenie choćby i wszystkich kamienic, to i tak nie zapobiegniecie problemom komunikacyjnych w centrum. Tylko tyle że odroczą się one o kilka - kilkanaście lat! Tu potrzeba zmiany myślenia i podejścia do tematu! Powinniśmy wymuszać na władzach robienie jak najlepiej działającej komunikacji miejskiej oraz sieci parkingów P+R! Nie wyobrażam sobie po takim np. Wiedniu krążyć w samochodzie i szukać miejsca parkingowego. Zamiast tego wjeżdżam na P+R, płacę grosze za całą dobę postoju, tuż obok mam przystanek np. metra, biletomat i 10 minut później wysiadam pod katedrą św. Szczepana. Jaki jest sens kluczyć w korkach, wściekać się i tracić czas? Do tego rowery miejskie, szybka kolej aglomeracyjna, obwodnice i wygodne wylotówki i mamy problem jako taki opanowany. A w centrum deptaki, bulwary, klimatyczne place i skwery dla ludzi!!!! Nie dla samochodów! I kameralne, handlowe uliczki! W cywilizowanych krajach już dawno to zrozumieli, a u nas dalej roszczeniowa dzicz :(

a
andy

Auta ze starówki w końcu znikną

a
andy

korki by sie tylko poszerzyły
NA zachodzie kiedyś burzono kamienice aby poszerzać ulice a dziś ulice zwężają i wstydzą sieę ze burzyli miasto dla kierowców.

:D

Tutaj Polska była użyta zapewne jako rzeczownik w dopełniaczu :D ;)

m
mju

Brawo! Chociaż raz służby konserwatorskie stają na wysokości zadania. Kamienice może nawet stanowią jakąś wartość, chociaż chyba głównie sentymentalną. Brak funduszy na przebudowę wiaduktu mam nadzieję, że jest sprawą chwilową. Kiedyś za lat ileś, te fundusze się znajdą. Remont tych kamienic na trwale uniemożliwiałby tę konieczną dla miasta inwestycję komunikacyjną. Władza się zmieni i ktoś jednak pomyśli o tym, że samochody jednak istnieją, że jeżdżą nimi mieszkańcy. I o tym, że trzeba budować nowe drogi, poszerzać istniejące, ruch samochodowy kanalizować - wyznaczając nowe, wygodne trasy, a nie tylko spowalniać, budować szykany.

W
Wrobles

Hipokryzja Polaków w takich właśnie sprawach polega na tym, że są za tym aby Polska była dostatnia,równa gospodarczo Europie zachodniej, ALE!?, autostrady nie, elektrownie atomowe nie,elektrownie wodne nie, kopalnie odkrywkowe nie, wiatraki prądotwórcze nie,burzenie starych kamienic nie, lotnisk nie, itd. to jak ma być dostatnio,kto był tylko chociaż na zachodzie Europy to wie,że tam te rzeczy to podstawa dobrobytu.Żeby gospodarni Niemcy tak robili to Wrocław byłby jeszcze ze słomianymi dachami,tak powracając do meritum.

A
Andrzej

wszystkie decyzje miasta są blokowane przez "społeczne" grupy nacisku. Budowy (wszystkie drogi, wszystkie mosty), rozbiórki, stare drogi, stare wiadukty. Jedynie droga na Jagodno jest słuszna. Tramwaj na Jagodno też. Ciekawe kto tam ma ziemię?

A
Andrzej

a w czym te kamienice są tak istotne?

j
ja

Mieszkanie przy dworcu i na skrzyzowaniu linii tramwajowych będzie kosztowało majątek.A konserwator brnie bo najpierw chciał sie podlizać prezydentowi a teraz wolno mu trwać przy swoim gdy prezydenta zmusili do zmiany stanowiska.

j
ja

Wyburz Paryż, Wiedeń , Pragę.Ty lewaku budujący klocki z płyt lub pustaków jak za PRL.
Tobie zapewne chodzi o wożenie grubego dupska bo tylko to tłumaczy tak idiotyczne poglądy

n
najyższy czas

bezpowrotnie zniknęła wystarczająca ilość zabytków i budowli istotnych dla tkanki i historii Wrocłąwia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3