Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Miasto likwiduje buspas. Zamiast niego ścieżka rowerowa

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Polska Press
Zniknie buspas na ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu Zrobi miejsce powstającej drodze dla rowerów. Wydział Inżynierii Miejskiej obserwował to miejsce i - zdaniem urzędników - nie ma tam utrudnień w ruchu, zatem autobusy i samochody pojadą wspólnym pasem ruchu.

Celem przebudowy ulic Jedności Narodowej i Poniatowskiego ma być "zwiększenie dostępności komunikacji zbiorowej i poprawa bezpieczeństwa szczególnie pieszych i rowerzystów".

Będą tam wybudowane przystanki wiedeńskie, które przy okazji wymuszą zwolnienie ruchu samochodowego. Przy skwerze Pionierów Wrocławskich zostanie przebudowany chodnik, powstaną nowe przystanki autobusowe przy skrzyżowaniu Jedności Narodowej i Rychtalskiej. W tym rejonie ma być także odbudowany chodnik, przebudowana sygnalizacja świetlna i zrobione nasadzenia.

Rowerzyści z pewnością ucieszą się z uzupełnienia sieci dróg rowerowych. Powstaną one na ul. Rychtalskiej, od Jedności Narodowej do wiaduktu, i na ul. Jedności Narodowej od Rychtalskiej do ul. Poniatowskiego.

- Ulica Jedności Narodowej stanowiła dotychczas wyrwę w systemie dróg rowerowych w tej części Wrocławia. Po zrealizowaniu zaplanowanej inwestycji, rowerzyści będą mogli pokonywać wyodrębnioną trasą odcinek od ul. Rychtalskiej do placu Bema. Projektowanie rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych wymagało korekty przebiegu pasów ruchu – tłumaczy Elżbieta Maciąg z Wydziału Inżynierii Miejskiej ratusza.

Wspomniana korekta to likwidacja około 300 metrów buspasa istniejącego na ul. Jedności Narodowej od 2010 r.

- Zaproponowane rozwiązania poprzedzone były obserwacjami, które wykazały, że na odcinku od ul. Słowiańskiej do ul. Oleśnickiej nie występowały utrudnienia ruchowe, dlatego też, aby umożliwić wdrożenie proponowanych rozwiązań, zarówno na kierunku do centrum jak i od centrum, samochody zostaną skierowane na wspólny pas z komunikacją miejską - wyjaśnia Maciąg.

Wrocławskie Inwestycje w trzecim przetargu znalazły wykonawcę prac na ul. Jedności Narodowej. Do ostatniego przetargu stanęły trzy wrocławskie firmy. Najtańsza z nich, Elektrotim, koszt zaplanowanych robót wyceniła na 1,7 mln zł. Wrocławskie Inwestycje, chociaż pierwotnie zamierzały zapłacić 825 tys. zł, przyjęły tę ofertę. Umowa została podpisana i wykonawca ma czas do czerwca 2021 r. na zakończenie prac.

Nie przegap tych informacji

Nagle zrobiło się czarno. Niesamowite niebo przed burzą we W...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska