Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław - miasto kwitnących banków

Jarosław Garbacz
Główna siedziba banku BZ WBK mieści się na wrocławskim Rynku
Główna siedziba banku BZ WBK mieści się na wrocławskim Rynku Paweł Relikowski
To właśnie we Wrocławiu rodzą się wielkie instytucje finansowe. W naszym mieście banki lokują też swoje centrale. Stolicę Dolnego Śląska - zagłębie sektora bankowego - prezentuje Jarosław Garbacz

Wielkie instytucje finansowe: Europejski Fundusz Leasingowy, Getin Noble Bank, Euro Bank, Bank Zachodni WBK, Lukas Bank czy Santander Consumer Bank łączy jedno - wszystkie mają w Polsce centrale i siedziby we Wrocławiu. Takie nagromadzenie nie wzięło się jednak znikąd.

- To przede wszystkim zasługa trzech liderów: Leszka Czarneckiego, Mariusza Łukasiewicza i Bernarda Afeltowicza oraz związanych z nimi ludzi. To oni stworzyli podwaliny pod potęgę bankowości we Wrocławiu - uważa Tomasz Gondek, dyrektor Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Jego zdaniem zainwestowany kapitał, również ten ludzki, procentował i w ten sposób nasze miasto stało się zagłębiem instytucji finansowych.

Europejski Fundusz Leasingowy stworzony przez Leszka Czarneckiego rozpoczął swoją działalność w czerwcu 1991 r. Jako jedna z pierwszych firm leasingowych ukształtował rynek leasingu w Polsce. Od 2001 roku EFL S.A. wchodzi w skład Grupy Crédit Agricole. Do grupy należy również Lukas Bank, założony przez wrocławskiego biznesmena Mariusza Łukasiewicza, zmarłego nagle w 2004 r.

Centrala EFL ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Zatrudnia 673 osoby. O miejscu zakotwiczenia decydowali założyciele. Znali panujące realia i sprzyjające warunki ekonomiczne.

- We Wrocławiu mamy łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, a koszty prowadzenia działalności są niższe niż np. w Warszawie - mówi Maja Lidke, doradca zarządu ds. PR w EFL.

Dlatego to pożądany pracodawca. Przede wszystkim ze względu na prestiż, jaki daje możliwość pracy w największej firmie leasingowej w Polsce, będącej jednocześnie częścią jednej z największych międzynarodowych instytucji finansowych.

- Właściciele EFL nigdy nie brali pod uwagę przeniesienia siedziby do Warszawy lub innego polskiego miasta - dodaje Maja Lidke.

Od 2002 roku Leszek Czarnecki po sprzedaży EFL S.A. tworzy grupę spółek Getin Holding S.A., zajmujących się działalnością na rynku usług bankowych, ubezpieczeniowych i leasingowych. W jego skład wchodzi mający siedzibę we Wrocławiu Getin Bank. Powstał na bazie Górnośląskiego Banku Gospodarczego, przejmując jednocześnie Bank Przemysłowy w Łodzi. W 2005 roku zakończyła się transakcja zakupu Wschodniego Banku Cukrownictwa. Kapitały posłużyły jako podstawa do budowy Noble Banku. W styczniu 2010 r. Getin Bank połączył się z Noble Bankiem, tworząc notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych instytucję finansową o nazwie Getin Noble Bank S.A. We wrocławskiej części centrali, mieszczącej się głównie w Arkadach Wrocławskich, pracuje aktualnie prawie 800 osób. Są one zatrudnione m.in. w obszarze sieci sprzedaży produktów bankowych, marketingu, IT, windykacji, HR i obsługi bankowej.
Centrala Getin Noble Bank S.A. jest zlokalizowana w trzech miastach, poza Wrocławiem w Warszawie i Katowicach.

- Pracownicy z powodzeniem realizują tu powierzone im zadania, komunikując się między siedzibami głównych placówek - zaznacza Wojciech Sury, rzecznik Getin Banku.

Mariusz Łukasiewicz Euro Bank stworzył 8 lat temu. Od 2005 roku należy do Société Générale. Od początku istnienia centrala banku mieści się we Wrocławiu. Zatrudnionych jest tu 1000 osób, co obejmuje zarówno pracowników centrali, jak i wrocławskich przedstawicieli sieci sprzedaży. Firma została założona przez wrocławianina, więc lokalizacja siedziby była naturalnym wyborem. - To także prężne, jedno z najlepiej rozwijających się miast w Polsce, które doskonale wpisuje się w kształtowanie organizacji firmy. Są tu świetni specjaliści wykształceni w lokalnych ośrodkach akademickich, potencjał i dynamika - wylicza Alina Stahl, dyrektor departamentu PR i komunikacji w Euro Banku. W banku nigdy nie brano pod uwagę przeprowadzki.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie BZ WBK przez hiszpańskiego Santandera. Obie instytucje mają swoje siedziby we Wrocławiu - BZ WBK w Rynku, gdzie pracuje 1240 osób, a Santander przy rondzie Reagana. Czy to oznacza, że dojdzie do ich połączenia lub przeprowadzki?

- Decyzja o zmianie siedziby rejestrowej spółki leży w gestii inwestora strategicznego, który bierze pod uwagę rachunek ekonomiczny, jak również interes społeczności lokalnych - wyjaśnia Artur Sikora, dyrektor Departamentu PR w BZ WBK. Głównym inwestorem Banku Zachodniego WBK jest irlandzka grupa finansowa Allied Irish Banks, która w 1995 roku zaangażowała się kapitałowo w Wielkopolski Bank Kredytowy. W 1999 roku Grupa AIB kupiła Bank Zachodni S.A. we Wrocławiu.

Jakie profity płyną dla miasta z tak dużej liczby banków i instytucji finansowych?

- Dla Wrocławia to prestiż, a wykształceni tu specjaliści mają gdzie się rozwijać. Dobrze zarabiają, więc tworzą popyt na lokalnym rynku, dzięki czemu rozwijają się inne dziedziny - twierdzi Tomasz Gondek. To oznacza też, że mamy utalentowanych i wykształconych ludzi, świetnie czujących się w sektorze bankowości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska