Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Medycy oddali hołd osobom, które ofiarowały swoje ciała na cele naukowe

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Aby uczcić pamięć donatorów, dzięki którym nauka anatomii prawidłowej przebiega efektywniej, pracownicy i studenci uczelni zapalili znicze, ustawione na schodach zakładu i przez minutę milczeli.
Aby uczcić pamięć donatorów, dzięki którym nauka anatomii prawidłowej przebiega efektywniej, pracownicy i studenci uczelni zapalili znicze, ustawione na schodach zakładu i przez minutę milczeli. Paweł Relikowski
Na schodach Zakładu Anatomii Prawidłowej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego zapłonęły znicze. Zapalili je lekarze, pracownicy uczelni i studenci, aby oddać cześć zmarłym osobom, które przeznaczyły swoje ciała na cele naukowe.

"Przekazanie ciała, aby po śmierci posłużyło za przedmiot badań jest niezwykle trudną decyzją. Budzi też wiele pytań o podłożu etycznym" - mówi dr n med. Zygmunt Domagała, szef Zakładu Anatomii Prawidłowej pełniący także funkcję koordynatora programu Świadoma Donacja. - "Dlatego rozmawiamy z osobami, które chcą przekazać nam ciała po ich śmierci, tłumaczymy na czym polega ten proces i prosimy by przedyskutowali decyzję z rodziną."

Jedni z donatorów decydują się przekazać ciała na użytek uniwersytetu na "wieczność". Inni zaś proszą, by ten okres nie wynosił więcej niż dwa do trzech lat.

"To zrozumiałe, że donator ma prawo o tym zdecydować" - mówi dr Domagała. - "Chcemy, by tej decyzji towarzyszyły tylko dobre emocje. Dlatego działamy według wszystkich wytycznych naszych donatorów, oczywiście, jeśli są one etycznie tolerowane. Nasi studenci w dalszym ciągu pracują na ciałach z XVIII i XIX wieku, ponieważ wciąż mamy za mało donatorów. Co roku przekazanych zostaje nam 7-8 ciał. Pandemia jeszcze obniżyła tę liczbę. Aby wyszkolić medyków, którzy w przyszłości będą w stanie pomóc naszym dzieciom, potrzeba szkoleń na ludziach, którzy chorują dziś. Jako specjalista chorób wewnętrznych sam widzę różnicę w opisach tych samych schorzeń między tymi z podręczników sprzed lat i współczesnymi."

Doktor Domagała także przystąpił do programu.

"Długo rozważałem tę decyzję ale w końcu się zdecydowałem. Rozmawiałem o mojej decyzji z rodziną. Musimy pamiętać, że ludzie bardzo różnie przyjmują takie informacje. Niektórzy z moich bliskich do tej pory się ze mną nie zgadzają. Ale to jest moja, w pełni przemyślana decyzja" - zaznacza.

Warto dodać, że po śmierci donatora można dokonać pochówku symbolicznego. Po upływie okresu, na jaki donator przekazał ciało nauce, uniwersytet w większości pokrywa koszty pochówku oddanego rodzinie ciała.

W czwartek (28 października), aby uczcić pamięć donatorów, dzięki którym nauka anatomii prawidłowej przebiega efektywniej, pracownicy i studenci uczelni zapalili znicze na schodach zakładu i uczcili ich pamięć minutą ciszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska