Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław ma nowego biskupa (ZDJĘCIA)

Redakcja
Wrocławski kościół ma nowego biskupa. Ojciec Jacek Kiciński przyjął dziś sakrę biskupią. Uroczystość święceń odbyła się we wrocławskiej katedrze. Biskup Jacek Kiciński jest 62. biskupem pomocniczym w historii diecezji wrocławskiej i jedenastym od wojny.

Na uroczystość sakry biskupiej do Wrocławia przyjechali biskupi z całego kraju, wśród nich konsekratorzy: nuncjusz stolicy apostolskiej w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz kardynał Henryk Gulbinowicz. Głównym konsekratorem był metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. Uroczystość rozpoczęła się procesją duchownych z budynku seminarium do katedry. We wrocławskiej katedrze tłumy witały nowego biskupa. Wśród gości nie zabrakło także władz samorządowych, na czele z wojewodą Pawłem Hreniakiem, prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i wicemarszałkiem województwa Ewą Mańkowską. Wśród gości byli także parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych.

Świecenia biskupie mają ustalony porządek. Wiernym przedstawiono postać biskupa. Odczytano nominacje Stolicy Apostolskiej. Po przysiędze odmówiono litanię do wszystkich świętych. Wtedy biskup leżał krzyżem przed ołtarzem. Podczas święceń biskupi nakładają i dłonie na głowę przyszłego biskupa. Nowy biskup zostaje namaszczony krzyżmem świętym, otrzymuje także księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pastorał, mitrę i pierścień.

- Ciesz się kościele wrocławski - mówił we wrocławskiej katedrze arcybiskup Marian Gołębiewski. - Radujcie się wszyscy wierni, z życzliwością przyjmujcie nowego biskupa. Kościół wrocławski czekał na tę nominację - mówi arcybiskup.

Życzył biskupowi Jackowi Kicińskiemu aby był dobrym i gorliwym biskupem. Przypominał, że przed nim trudne wyzwanie głoszenia Słowa Bożego. - Biskupie zawołanie, które wybrał brzmi "Ut unum sint", co oznacza "aby byli jedno". To biskup jedności - dodał abp Gołębiewski, który dodawał, że rodzina nowego biskupa ma powody do dumy.

Biskup Jacek Kiciński ma dopiero 48 lat. Urodził się w Turku. Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu rozpoczął w 1989 roku. Temat jego pracy magisterskiej to „Koleżeństwo i przyjaźń u młodzieży szkół średnich”. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza w 1995 r. Pięć lat po tym obronił pracę doktorską, której tematem był celibat w życiu kapłańskim. Został przełożonym Domu Formacyjnego Misjonarzy Klaretynów we Wrocławiu. Następnie zaczął wykładać na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 2004 roku wybrano go do Zarządu Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów na urząd prefekta ds. duchowości, który pełnił do 2010 r.

Biskup Jacek Kiciński wśród wielu funkcji, jakie do tej pory pełnił, był także wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego archidiecezji wrocławskiej i przewodniczącym rady ds. życia konsekrowanego.

Obecnie archidiecezji wrocławskiej przewodzi metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. W archidiecezji są także kardynał Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskup Marian Gołębiewski. Dwaj biskupi pomocniczy to: Andrzej Siemieniewski i teraz o. prof. Jacek Kiciński.

Tło herbu biskupa Kicińskiego tworzą dwie barwy - niebieska i czerwona, nawiązujące do promieni wychodzących z serca Miłosiernego Zbawiciela oraz biały krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Na tym tle znajdują się dwa serca: Najświętsze Serce Pana Jezusa oraz Najświętsze Serce Maryi - przebite mieczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska