Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Lokatorzy komunalni już płacą więcej za śmieci. Miasto złamało obietnicę?

Magdalena Kozioł
fot. MIG
- Zarząd Zasobu Komunalnego 18 czerwca wystawił mojej mamie wyższy rachunek za odpady odbierane od 1 lipca - informuje Teresa Grządziel. - Trzeba go zapłacić do 10 lipca. Nie wiem dlaczego, skoro urzędnicy wskazywali termin do 15 sierpnia.

HARMONOGRAM WYWOZU ŚMIECI - WROCŁAW

Okazuje się, że nie wziął się on znikąd. W grudniu zdecydowali o tym wrocławscy radni. O tym, że pierwszy raz za śmieciową rewolucję zapłacimy 15 sierpnia, wielokrotnie publicznie przypominał wiceprezydent Wojciech Adamski. Tymczasem ZZK i spółka Wrocławskie Mieszkania już teraz każe swoim lokatorom sięgnąć głębiej do portfeli. ZZK w swoim zasobie ma ponad 26 tys. mieszkań, WM niemal 15 tys.

CZYTAJ TEŻ: Rewolucja śmieciowa? Nie we Wrocławiu

Dlaczego nie stosują się do tego, co postanowili radni? - Najemcy są zobowiązani do opłat za mieszkanie w terminach obowiązujących w zapisach umownych, czyli do dziesiątego dnia każdego miesiąca - tłumaczy Agnieszka Gawędzka z ZZK. Rachunek za czynsz to jedno, ale opłaty za dostawy zimnej wody i odprowadzenia ścieków, i wywozu śmieci - to drugie. One też są przelewane na konto ZZK w tym samym terminie. Identyczną praktykę ma spółka Wrocławskie Mieszkania.

Urzędnicy w ratuszu nie widzą w tej sprawie nic nadzwyczajnego. - Każdy mieszkaniec Wrocławia raz w miesiącu obowiązany jest zapłacić za wywóz odpadów komunalnych - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik magistratu. - Jeżeli chodzi o mieszkańców, których obowiązują umowy najmu, to powinni oni wnieść tę opłatę zgodnie z umową.

Po co więc uchwałą rady ustalać jakiekolwiek terminy, skoro nie bierze się ich pod uwagę? Po co wielokrotne zapewnienia wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego, że pierwszy wyższy rachunek będzie w sierpniu? Te pytania pozostają bez odpowiedzi.

ZOBACZ: Śmieciowa kompromitacja. Deklaracje do 15 lipca

Lokatorzy mieszkań komunalnych są zdegustowani jeszcze jednym wątkiem śmieciowej rewolucji. Nie zapytano ich, czy chcą segregować odpady. Decyzję narzucono im odgórnie.

Wrocławscy urzędnicy tłumaczą: - Zgodnie z regulaminem o utrzymaniu czystości i porządku na terenie Wrocławia, właściciele wszystkich nieruchomości (w tym przypadku gmina Wrocław) są zobligowani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska