18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Lew z placu Jana Pawła II został bez ogona. Teraz czeka na ekspertyzę...

JEW
Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik alegorii walki na placu Jana Pawła II. Wijący się ogon lwa walczącego z Samsonem został połamany na kilka części.

- To wyjątkowy barbarzyński akt wandalizmu zważywszy na fakt, iż ostatnie równie znaczące szkody grupa figur otaczających fontannę poniosła podczas drugiej wojny światowej - czytamy na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, który zarządza pomnikiem. - Wtedy zdruzgotana na skutek działań wojennych została głowa lwa stanowiąca częśc pomnika Zwycięstwo. Obecnie lew pozbawiony ogona stracił część swojego majestatu, ale na szczęście nie jest to strata bezpowrotna - piszą urzędnicy.

Okazuje się, że rozkawałkowany ogon został zabezpieczony i trwają konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków na temat sposobu i technologii jego odtworzenia.

Niestety, ponieważ pomnik jest wykonany z piaskowca a ogon w 3/4 swojej długości stanowi element niemający podparcia na postumencie figury, wymagana jest dokładna analiza dotycząca zarówno sposobu jak i technologii jego odtworzenia. Zgodnie z wolą MKZ zostaną przygotowane opinie eksperckie na ten temat i dopiero na ich podstawie konserwator podejmie decyzję o rodzaju prac odtworzeniowych. Biorąc pod uwagę typowe dla okresu zimowego niekorzystne warunki atmosferyczne dla prac wymagających stosowania preparatów wiążących, przypuszczalny termin naprawy pomnika to wiosna przyszłego roku.

Alegoria Walki i Zwycięstwa wraz z fontanną powstała w 1905 roku na zamówienie komitetu budowy nieistniejącego już pomnika Otto von Bismarcka. Zniszczone w czasie wojny figury zostały odrestaurowane w 1955 roku, piętnaście lat później zostały przesunięte na południową część placu. Będąc pod opieką ZDiUM fontanna i obydwie rzeźby przeszły kompleksową renowację kilka lat temu.

Źródło: ZDiUM we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska