Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ksiądz po kolędzie. Ile wkładamy do koperty?

Aleksandra Cieśla
fot. Dariusz Gdesz
We Wrocławiu ruszyła kolęda. Według kodeksu prawa kanonicznego, duszpasterz jest nawet zobowiązany do takich spotkań, mających na celu zacieśnianie więzi z parafianami.

- Obowiązkowo musi być biały obrus, świeczki, krzyż - mówi Barbara Kisera, parafianka z kościoła garnizonowego we Wrocławiu. Jest wspólna modlitwa, zdarza się, że z ministrantami odśpiewamy kolędę - opowiada. - Chcę mieć poświęcone mieszkanie. Mam wtedy poczucie, że w nadchodzącym roku będzie mi się szczęściło - mówi pani Barbara.

Czy daje kopertę? - Tak, ale wiem, że w przypadku mojej parafii ma to sens - mówi. Widziałam, jak mój zabytkowy kościół był zrujnowany po pożarze. Dając pieniądze, wiem, że idą one na jego rozwój. Z roku na rok widzę, jak pięknieje. Nie widzę nic złego w dawaniu pieniędzy - dodaje Barbara Kisera.

Ludzie dają różne kwoty, od 20-30 zł, ale zdarza się, że i więcej. Oczywiście, wszystko jest uzależnione od ich możliwości. Jednak księża nie zawsze biorą tę przysłowiową kopertę. Szczególnie jeżeli wiedzą, że sytuacja w domu jest trudna. - Ode mnie też raz ksiądz nie wziął pieniędzy. Stwierdził, że mnie się bardziej przydadzą - kończy Barbara Kisera.

KIEDY KSIĄDZ PO KOLĘDZIE? SPRAWDŹ PLAN NA ROK 2013!

Tomasz Pawłowski, student z Wrocławia, chciał ze współlokatorami dać 50 zł. Po co? - Bo się daje - śmieje się żak. Ksiądz jednak pieniędzy nie przyjął. Argumentował, że od studentów brać nie będzie. Dał nam natomiast czekoladowe mikołajki i kazał być w kościele w Nowy Rok - śmieje się Pawłowski.

Okazuje się, że studenci w akademikach nie mają problemu z przyjęciem księdza. Na terenie parafii przy ul. Wittiga jest ok. dwóch tysięcy żaków i aż 60 proc. z nich zaprasza duszpasterza. - Nigdy też nie spotkałem się z agresją czy wyśmiewaniem - mówi redemptorysta, ojciec Mariusz.

Czym różni się kolęda wśród studentów? - Przede wszystkim zaczyna się znacznie później, a to z uwagi na nocny tryb życia młodzieży - mówi duchowny. - Młodzież częściej też pyta o rozwój Kościoła - dodaje. Pamiętajmy, że skrót C+M+B , który piszemy na drzwiach, oznacza: Chrystus Mieszkanie Błogosławi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska