Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Krzysztof Wielicki i inni podróżnicy opowiedzą czym jest dla nich wolność

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Wrocław: Krzysztof Wielicki i inni podróżnicy opowiedzą czym jest dla nich wolność
Wrocław: Krzysztof Wielicki i inni podróżnicy opowiedzą czym jest dla nich wolność Tomasz Bolt/Polskapresse
Kolejna edycja festiwalu Wachlarz już dzisiaj w Kinie Nowe Horyzonty. Tegoroczne spotkania podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata odbędą się pod hasłem "wolność".

Goście tej edycji "Wachlarza" opowiedzą co słowo wolność właściwie dla nich oznacza i dlaczego jest ważne. Uczestnicy dowiedzą się także jak różnie może być ono interpretowane na przykład na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Gujanie Francuskiej.

Podróżnicy, fotografowie, sportowcy, reporterzy przemieszczają się bardzo dużo, widzą wiele. Osoby te przez pryzmat swojego doświadczenia spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego patrzymy na inne kultury naszymi kalkami i gdzie kończy się wolność jednego człowieka, a zaczyna innego?

Na tegorocznej edycji imprezy wystąpi 16 gości. Każdy z nich będzie miał maksymalnie 20 minut na to, aby wpuścić słuchacza do swojego świata i pokazać własny punkt widzenia związany z wolnością.

Program festiwalu

10.00 - 10.15 Otwarcie Festiwalu Wachlarz

10.15 - 11.40 Pierwszy blok:
- „Wolność i film. Kiedy bohater wolny, kiedy swawolny, kiedy swobodny?” Jacek Wasilewski,
- „Podróż poprzez mapy” Marcin Nowak,
- „Coneyllujah czyli kazanie o wolności w Ameryce” Karolina Sulej,
- „Jak zapomnieć o całej reszcie” Michał Woroch,

11.40 - 12.00 Przerwa

12.00 - 13.25 Drugi blok:
- „Internet – eldorado wolności?” Natalia Mileszyk,
- „Wolność czy zniewolenie? Co oznacza nowoczesność w tybetańskim Królestwie Lo” Magdalena Gołębiowska,
- „Japonia. Jaka jest naprawdę?” Karolina Bednarz,
- „Etyka w fotografii podróżniczej” Magdalena Konik,

13.25 - 14.40 Przerwa lunchowa

14.40 - 16.05 Trzeci blok:
- „Z perspektywy pieszego” Łukasz Supergan,
- Pomagać bez ograniczeń, czy pomagać i nie ograniczać?” Weronika Rzeżutka,
- „Czy wolno mi być Twoją mamą?” Eliza Kubarska,
- „Wolność wyboru” Krzysztof Wielicki,

17.50 - 18.00 Zakończenie festiwalu

18.30 - 22.00 Afterparty i rozmawiamy wachlarzowo w Music Pub & Restaurant Stary Klasztor ul. Purkyniego 1

Wystąpią dziś między innymi

1. Krzysztof Wielicki - wspinacz, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W 1980 r. wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Jest także pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Ma na koncie trzy z czterech najwyższych szczytów świata (K2 jest jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą). Zdobycie Lhotse było pierwszym w historii samotnym wejściem na ośmiotysięcznik. Jest też pierwszym himalaistą, który wszedł na szczyt ośmiotysięcznika Broad Peak w ciągu jednej doby. Na Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na Gaszerbrum II. Od 2002 r. zaczął kierować wyprawami. Zorganizował wyprawy zimowe na K2, Nanga Parbat i Broad Peak. Jest laureatem wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.

2. Łukasz Supergan - specjalista od wypraw długodystansowych, wędrowiec, wspinacz, autor i fotograf. Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy. Autor ok. 100 artykułów i 2 książek: „Pustka wielkich cisz” i „Pieszo do irańskich nomadów”.

3. Tomasz Owsiany - urodzony w Toruniu, filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Spędza długie miesiące w każdym z opisywanych przez siebie krajów. Przed wyjazdem uczy się również lokalnych języków. W swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń.

4. Magdalena Konik - fotograf (fotoreporter) freelancer, pilot wycieczek. By realizować swoje projekty fotograficzne, przeprowadziła się do Gruzji. Wyróżniona dwukrotnie w galerii za Zdjęcie Dnia – Daily Dozen National Geographic, laureatka stypendium fotograficznego w Timothy’ego Allena w ramach Xposure International Photography Festival (2017) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wyróżniona na Kolosach (za rok 2017) w kategorii Podróż za przejście migracyjne i dokumentację życia pasterskiego w Tuszetii, finalistka Siena International Photo Awards (2018) oraz Amundsen Photo Awards (2018).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska