Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kontrole w mieszkaniach komunalnych. Każdy najemca musi podać te informacje!

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Na drzwiach kamienic zawisły plakaty Wrocławskich Mieszkań, w ten sposób informują mieszkańców komunalnych, że ich odwiedzą na kontrole. Nie można tego zlekceważyć, kontrole są obowiązkowe, ale można na tym skorzystać.

Każdy zarządca budynku jest zobowiązany od 1 lipca, złożyć deklarację o sposobie ogrzewania lokali. Do końca czerwca 2022 roku informacje mają trafić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W CEEB znajdą się m.in. informacje o tym, jakimi źródłami ciepła ogrzewany jest dany budynek. Dotyczy to zarówno źródeł spalania o mocy do 1MW, jak i sieci ciepłowniczych oraz źródeł energii elektrycznej wykorzystywanych do ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej. Brak wpisu do ewidencji poskutkować może grzywną nałożoną na zarządcę, dlatego między innymi Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania prowadzą kontrole w swoich lokalach.

Lokali komunalnych pod zarządem Wrocławskich Mieszkań jest około 6 tysięcy. Tylko w 1174 lokalach potwierdzono ekologiczne ogrzewanie, a najwięcej szkodliwych pieców znajduje się na Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, Śródmieściu oraz Kleczkowie. Aktualnie prowadzone kontrole mają na celu sprawdzenie w jakiej części mieszkań gminnych należy wymienić tak zwane ,,kopciuchy’’, a wszystkie muszą zniknąć do lipca 2024 roku. Później za brak ekologicznego źródła ciepła będą kary finansowe - nawet 5000 zł, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

- Obecnie planujemy odwiedzić 1400 lokatorów. Samo wypełnienie karty trwa kilka minut, najwięcej zajmują rozmowy z mieszkańcami, u których potwierdziliśmy nieekologiczne źródło ogrzewania. Staramy się zachęcić do skorzystania z programu Kawka+, teraz można na tym najbardziej skorzystać - wyjaśnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Jak przyznają Wrocławskie Mieszkania, ta forma rozmowy z mieszkańcami jest bardzo skuteczna. Z przeprowadzonych do tej pory kontroli w lokalach, ponad 60 proc. lokatorów było zainteresowana wzięciem udziału w programie i wymianą pieca.

- W przypadku najemców, którzy nie udostępniają lokalu na potrzeby ewidencji ogrzewania, podejmujemy kontakt drogą telefoniczną lub wzywamy pisemnie podając powód kontaktu. Mieszkańcy najczęściej bardzo szybko wracają do nas z informacją, program jest rozpowszechniony, lokatorzy rozumieją powód i nie unikają kontaktu. Notujemy również osoby, które nie są zainteresowana, wtedy też będziemy wymieniać piece, ale ci mieszkańcy na tym nie skorzystają na ulgach i nie będą mogli decydować jak wymiana będzie przebiegać - stwierdza Katarzyna Galewska.

Poza dofinansowaniem do 15 tyś. złotych, które można otrzymać na wymianę pieca, dla mieszkańców przewidziano także zwolnienie z czynszu. Ulga obowiązywać będzie do 31 grudnia 2022 roku, a później czynsz będzie obniżony o 50 proc. do końca 2025 roku. Mieszkańcy po wymianie pieca na ekologiczne źródło grzania, już teraz mogą być zwolnieni z opłat, poza opłatami za wodę, ścieki czy odbiór śmieci, ale te za gaz czy energię elektryczną można zmniejszyć dzięki Programowi Osłonowemu. Wniosek na takie dopłaty można zgłaszać raz na pół roku i wyliczona na podstawie dochodów dopłata, będzie automatycznie regulować rachunki lub ich część. Ponadto można otrzymać dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej, pod warunkiem samodzielnego przystąpienia do programu Kawka+.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska