Wrocław: Konsulat honorowy Litwy już otwarty (ZDJĘCIA)

  Wrocław: Konsulat honorowy Litwy już otwarty (ZDJĘCIA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Konsulat honorowy Litwy już otwarty (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Marcin Walków

  Nowy konsulat honorowy mieści się przy rondzie Powstańców Śląskich, na pierwszym piętrze w budynku Thespian. Na jego czele stoi Tomasz A. Kosoń, wrocławski prawnik i przedsiębiorca. Już przed dwoma miesiącami odebrał tytuł honorowego konsula Litwy z rąk ambasadora Litwy w Polsce Šarunasa Adomavičiusa. Dziś oficjalnie przecięto wstęgę w pomieszczeniach konsulatu.
  W uroczystości wziął udział Šarūnas Adomavičius, ambasador Litwy w Polsce. Poświęcenia konsulatu w języku litewskim dokonał ks. prałat Alfonsas Jurkevičius.

  Konsul honorowy nie dostaje wynagrodzenia. To podstawowa różnica między nim a konsulem zawodowym. Gdy jest obywatelem kraju, w którym urzęduje, właściwie nie korzysta z przywilejów zagranicznych dyplomatów.

  Promuje kulturę, pomaga załatwić formalności  Do podstawowych zadań konsula honorowego należy promowanie rozwijania relacji handlowych, kulturalnych i naukowych między Litwą a Polską.
  Nowy konsul będzie m.in. organizował wystawy, festiwale i przeglądy sztuki litewskiej. Z okazji otwarcia konsulatu w Starym Ratuszu odbył się wernisaż wystawy litewskiego malarza Aloyzasa Stasiulevičiusa.

  Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska zainteresowani rozwijaniem handlu i interesów na Litwie w nowym konsulacie będą mogli uzyskać informacje handlowe i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów.

  Ale działalność konsula honorowego to nie tylko promowanie kultury czy walorów turystycznych Litwy. Przede wszystkim nowo otwarta placówka ułatwi obywatelom i przedsiębiorcom litewskim mieszkającym na Dolnym Śląsku załatwianie swoich spraw i rozwiązywanie problemów. Nie muszą oni już jechać do konsulatu w Krakowie albo ambasady litewskiej w Warszawie. Wszystkie swoje sprawy będą mogli załatwić we Wrocławiu.

  Litwinom mieszkającym w Polsce i ich krewnych konsulat ma pomagać także w zachowaniu kultury i języka litewskiego. Nowa placówka będzie czynna w godz. 10-14 od poniedziałku do piątku.

  To już 18. konsulat honorowy w stolicy Dolnego Śląska. Swoje przedstawicielstwa w tej formie ulokowały we Wrocławiu już Słowacja, Malta, Luksemburg, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina, Szwecja, Czechy, Meksyk, Francja, Austria, Holandia, Bułgaria, Chile, Dania, Korea i Finlandia.

  Konsulowie z honorami. Jest ich już 18  Konsulami honorowymi zostają osoby dobrze sytuowane i szanowane, mające związki z krajem, który reprezentują.
  Konsulem honorowym Meksyku został Bogdan Spiż, właściciel browaru i restauracji pod swoim nazwiskiem. Konsulem honorowym Luksemburga jest Krzysztof Bramorski, radca prawny, wrocławski radny minionej kadencji. Konsulem honorowym Bułgarii jest Jan Chorostkowski, twórca Dach Budu. Konsulem honorowym Austrii od 1993 roku jest Maciej Formanowicz.

  Reprezentantem Chile w naszym mieście jest Zbigniew Sebastian, Słowacji – Maciej Kaczmarski, Malty – Krystyna M. Mikulanka, Włoch – Monika Kwiatosz, Wielkiej Brytanii –Marek Grzegorewicz, Ukrainy –Grzegorz Dzik, Szwecji–Małgorzata Ryniak, Czech–Arkadiusz J. Ignasiak, Francji –Richard Kepinski, Holandii–Wojciech Zipser, Danii –Maria Keller, Korei –Tomasz Szpikowski, Finlandii –Małgorzata Węgrzyn-Wysocka.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sedzia nie sedzia

  Gosc (gość)

  Konsul Honorowy Litwy twierdzi ,ze posiada uprawnienia sędziowskie.Posiadcwiec uprawnienia zgodnie z Ustawa o zawodzie sedziego do.....orzekania w sadach.Ciekawe bo nigdzie nie odnotowano nazwiska...rozwiń całość

  Konsul Honorowy Litwy twierdzi ,ze posiada uprawnienia sędziowskie.Posiadcwiec uprawnienia zgodnie z Ustawa o zawodzie sedziego do.....orzekania w sadach.Ciekawe bo nigdzie nie odnotowano nazwiska Konsula w nominacjach sędziowskich Prezydenta RP.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zawieruszyły się gdzieś

  rozdzielność państwa ;\ (gość)

  wcześniejsze komentarze i zdjęcie pana z pomponem /obywatela Watykanu/ teraz z boczku :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Autopromocja konsula

  superkaz (gość)

  Ciekawy przegląd nazwisk. Do samotnego przez wiele lat p. Chorostkowskiego, który realizuje od dawna swój sentymentalny stosunek do Bułgarii, większość to ludzie biznesu z nowym konsulem włącznie....rozwiń całość

  Ciekawy przegląd nazwisk. Do samotnego przez wiele lat p. Chorostkowskiego, który realizuje od dawna swój sentymentalny stosunek do Bułgarii, większość to ludzie biznesu z nowym konsulem włącznie. Wizytówka "konsul honorowy" otwiera rózne drzwi, powoduje u niektórych "WOW!", generalnie pomaga w życiu. A już radny - napuszony konsul Luksemburga to szczyt sukcesu w tej dziedzinie. W końcu trzeba było wydeptać sobie tę funkcję u "tamtych".
  A co do Litwinów - największymi Litwinami byli Mickiewicz, Miłosz, szereg wielkich Polaków wieków XVI-XIX. Ich stosunek do nas nie bez podstaw przypomina nasz stosunek do Niemców: podziwiają nas, boją się i gardzą jednocześnie. W końcu jakoś tam stracili na naszą rzecz wiele wieków swojej historii. Nie trzeba jednak zapominać, że prawdopodobnie większośc obywateli Litwy we Wrocławiu jest pochodzenia polskiego i dla nich to ważne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kiedy otwarcie konsulatu honorowego Korei Północnej ???

  Matejko (gość)

  Marszalek MOŁOŃ z SLD szuja nowej posadki, w sam raz dla niego :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale po co?

  Cynik (gość)

  Wziąwszy pod uwagę postępowanie Litwy w stosunku do Polski i Polaków, to nie widzę powodu, dla którego Polska powinna z tym krajem utrzymywać jakiekolwiek stosunki. No chyba, że w stylu...rozwiń całość

  Wziąwszy pod uwagę postępowanie Litwy w stosunku do Polski i Polaków, to nie widzę powodu, dla którego Polska powinna z tym krajem utrzymywać jakiekolwiek stosunki. No chyba, że w stylu Piłsudskiego - "Pokój czy wojna panie Waldemaras?".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  adept

  adept (gość)

  Czy wrocławianie wiedzą ze czynsz w calosci pokryje gmina Wroclaw??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak świat światem

  xc (gość)

  Litwin nigdy nie będzie Polakowi bratem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwy brylant

  Wiech (gość)

  Najlepszy jest ten Chorostkowskiego, vis a vis dziewiątki - pełen dramatyzmu komunizm Wrocławsko - sofijski

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo