Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: koncepcja przebudowy placu jest niezgodna z przepisami, ale miasto zapewnia, że projektanci sobie poradzą

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Na rogu ulic Oławskiej i Skargi koło pl. Dominikańskiego powstaje biurowiec PZU. Miasto planuje zmianę organizacji ruchu i przebudowę skrzyżowania
Na rogu ulic Oławskiej i Skargi koło pl. Dominikańskiego powstaje biurowiec PZU. Miasto planuje zmianę organizacji ruchu i przebudowę skrzyżowania mk
Przy pl. Dominikańskim powstaje nowy biurowiec PZU. Gmach częściowo będzie wisiał nad schodami przejścia podziemnego. Do ukończenia budowy biurowca urzędnicy zamierzają też przebudować wlot ul. Skargi i zmienić organizację ruchu. Na razie koncepcja przebudowy jest niezgodna z przepisami, ale projektanci mają sobie z tym poradzić.

Przebudowa skrzyżowania ul. Oławskiej i Skargi przy placu Dominikańskim spowoduje zmianę organizacji ruchu, ale zanim to nastąpi, trzeba przygotować projekt. A to nie będzie łatwe, ponieważ nawet koncepcja przygotowana przez Wydział Inżynierii Miejskiej wrocławskiego ratusza jest niezgodna z przepisami. Właśnie według tych założeń biuro projektowe ma opracować szczegóły przebudowy.

Planowane zmiany związane są z budową biurowca PZU. Nowy gmach będzie opierał się na betonowych słupach wychodzących ze schodów przejścia Słodowego na rogu ul. Skargi i Oławskiej. Róg budynku będzie wisiał nad obecnym pasem ruchu przeznaczonym do skrętu w prawo z ul. Skargi w ul. Oławską. WIM oczekuje, że po przebudowie ten prawoskręt zniknie. W jego miejscu powstanie chodnik oraz zabrukowana powierzchnia wyłączona z ruchu aut, do której spod dawnej drukarni zakładów prasowych (obecnie Biurowiec Dominikański) będzie prowadzić zebra dla pieszych zlokalizowana tak, jak teraz tymczasowe przejście.

Po przebudowie samochody z ul. Skargi będą skręcać w prawo w Oławską pod kątem prostym. O ile auta osobowe zmieszczą się tam, tak autobusy, aby “wyrobić” zakręt musiałby przodem najeżdżać na pieszych oczekujących na przejście od strony Galerii Dominikańskiej do ul. Skargi. To oczywiście sytuacja niedopuszczalna, więc ZDiUM przygotowaną przez WIM koncepcję opatrzył komentarzem, że jest ona niezgodna z przepisami regulującymi minimalną wielkość promieni łuków na skrzyżowaniach oraz budowę azyli na przejściach dla pieszych przez ulice, na których jest 4 lub więcej pasów ruchu. ZDiUM projektantom zaleca “uzyskać stosowne odstępstwo od obowiązujących przepisów”. Zarząd dróg wybierze jedną z trzech ofert, które wpłynęły w postępowaniu. Biura, które chcą zaprojektować przebudowę ul. Skargi, zaproponowały za swoje usługi ceny od 108 tys. zł do 158 tys. zł.

WIM przekonuje, że proponowane zabukowanie fragmentu jezdni i chodnika oraz rozebranie fragmentu muru przy przejściu podziemnym ma m.in. podkreślić konieczność poprawy komfortu pieszych przechodzących przez ul. Skargi.

- Koncepcja była wrysowana w istniejący układ drogowy i nie uwzględniała przyszłych zmian, które niebawem będą miały tam miejsce, m.in. z uwagi na przygotowywaną przebudowę i budowę układu drogowego w ramach obsługi komunikacyjnej budynku biurowo-usługowego w ul. Oławskiej. ZDiUM w materiałach przetargowych zobowiązał wykonawcę projektu do koordynacji projektowej i terminowej z wyżej wymienioną inwestycją - wyjaśnia Elżbieta Maciąg z Wydziału Inżynierii Miejskiej ratusza.

Zdaniem rzeczniczki ZDiUM-u Klaudii Piątek pogodzenie bezpieczeństwa pieszych oraz zapewnienie zgodnego z przepisami przejazdu dla autobusów jest możliwe. - Projektant powinien opracować nowy układ drogowy z zachowaniem wymaganych skrajni oraz łuków umożliwiających przejezdność pojazdów komunikacji zbiorowej. Prace projektowe na tak dużych skrzyżowaniach zlokalizowanych w centrum miasta wykonują doświadczone biura projektowe znające specyfikę tego typu projektów. Nie przewidujemy w związku z tym, że projektanci nie poradzą sobie z zaprojektowaniem nowego przejścia dla pieszych - mówi Piątek.

Projektanci będą mieli czas do przyszłych wakacji na zaprojektowanie przebudowy placu Dominikańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska