Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kilkudziesięciu zoperowanych pacjentów. Robot da Vinci ostatnio nie próżnuje

Monika Fajge
Monika Fajge
Operacje prostaty z użyciem robota są refundowane od kwietnia 2022 r.
Operacje prostaty z użyciem robota są refundowane od kwietnia 2022 r. Magdalena Pasiewicz
Od kwietnia bieżącego roku (2022) NFZ refunduje zabiegi wykonane z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Chodzi o operacje prostaty. Wrocławski szpital zoperował tak już 40 pacjentów. W kolejce czeka kilkudziesięciu kolejnych.

Z robotem da Vinci pracują specjaliści z Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Robot jest na wyposażeniu placówki od 2010 roku. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie płacił wcześniej za robotyczne operacje, szpital przeprowadzał zabiegi tylko wtedy, kiedy udało się na ten cel pozyskać fundusze. Sytuacja zmieniła się kilka miesięcy temu. Od 1 kwietnia 2022 roku robotem chirurgicznym – w ramach umowy z NFZ – można operować raka gruczołu krokowego (prostaty).

– Od tego czasu wykonaliśmy już 40 takich robotycznych zabiegów. Tygodniowo możemy przeprowadzać 10 operacji – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, specjalista chirurgii ogólnej i dyrektor szpitala przy ul. Kamieńskiego.

Potrzeby są jednak dużo większe.

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Rocznie w Polsce odnotowuje się aż 19 tys. zachorowań.

– Chorych stale przybywa. Obecnie w kolejce na zabieg czeka ponad 40 panów. 25 zakwalifikowaliśmy na operację z użyciem robota da Vinci – mówi prof. Witkiewicz.

Do końca roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego zamierza przeprowadzić 150 takich operacji. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że za wszystkie zapłaci.

– NFZ ma zabezpieczone środki na te świadczenia. Pacjenci mogą bez przeszkód korzystać z tego nowoczesnego rozwiązania – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału Funduszu.

Chirurgia z użyciem robota da Vinci pozwala na przeprowadzanie operacji z niezwykłą precyzją. Zabiegi są bezinwazyjne, a pacjent po operacji nie wymaga długiej rekonwalescencji.

– Brak refundacji procedur robotycznych był dotychczas piętą achillesową polskiej urologii – mówił niedawno prof. Tomasz Szydełko, krajowy konsultant w dziedzinie urologii, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii USK. – Na świecie w uroonkologii roboty są standardem. W Polsce niewielu pacjentów z nowotworami układu moczowego i płciowego ma wykonywany zabieg tą techniką. Konieczne jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych metod operacyjnych wszystkim chorym. Rozwój robotyki jest kierunkiem, który powinien wprowadzić rodzimą urologię w XXI wiek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska