Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kanonizacja papieża Jana Pawła II. Szykują się zmiany nazw

Marcin Torz
Po kanonizacji przede wszystkim zmieniona będzie nazwa obecnego placu Jana Pawła II
Po kanonizacji przede wszystkim zmieniona będzie nazwa obecnego placu Jana Pawła II Przemysław Wronecki
W kwietniu czekają nas zmiany we Wrocławiu. Wszystko za sprawą kanonizacji papieża Jana Pawła II. Wybitny Polak zostanie świętym. A to oznacza, że będzie trzeba zmienić kilka nazw.

Przede wszystkim zmieniona będzie nazwa obecnego placu Jana Pawła II. Wymienione zostaną tabliczki, a na nowych dopisane zostanie "święty". Przypomnijmy, że ten plac w centrum miasta miał już w historii kilka nazw. Do 1945 roku nazywał się placem Królewskim. Zaraz po wojnie przemianowano go na pl. 1 Maja. Taka nazwa przetrwała cały czas PRL-u, a nawet 16 lat wolnej Polski. W 2005 roku, zaraz po śmierci Jana Pawła II, nazwę zmieniono po raz kolejny.

Teraz dojdzie do kolejnej, symbolicznej zmiany. - To oczywiste, że nazwa zostanie zmieniona. Dodamy wyraz "święty" - mówi radny Jerzy Skoczylas (Platforma Obywatelska), szef komisji do spraw kultury, która zajmuje się nazwami placów i ulic. - Aby tak
się stało, potrzebny jest jednak wniosek, który my zaopiniujemy pozytywnie - dodaje radny Skoczylas.

ZOBACZ: Arcybiskup zgadza się na chrzest bez ślubu!

Później wniosek będzie głosowany na sesji przez radnych, ale wyniku - oczywiście - można się spodziewać. - Od dawna noszę się z takim zamiarem. Na pewno złożę wniosek, aby zmienić nazwę placu na świętego Jana Pawła II. Przypominam też, że jest to honorowy obywatel Wrocławia - już teraz zapowiada radny Rafał Czepil (Prawo i Sprawiedliwość). - Warto działać już teraz, aby być gotowym w momencie kanonizacji - precyzuje polityk.

Na szczęście zmiana nazwy placu nie będzie bardzo uciążliwa dla mieszkańców. Przy pl. Jana Pawła II zarejestrowanych jest kilkadziesiąt firm, w tym np. Akademia Muzyczna. Mieszka za to niewiele osób.

Podobną drogę formalną będzie musiał przejść także wniosek w sprawie zmiany nazwy szkoły podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej (im. Jana Pawła II). - Oczywiście, że będziemy chcieli zmienić nazwę, ale czy tak się stanie, zadecydują radni miejscy - mówi Piotr Staniów, dyrektor wrocławskiej podstawówki.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z budowanym szpitalem wojewódzkim na Stabłowicach. Niedawno padł pomysł, aby jego patronem był właśnie papież. - Taki pomysł faktycznie się pojawił - przyznaje Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. - Przypominam jednak, że na Stabłowice zostanie przeniesiony szpital z ul. Tragutta. A on ma już nazwę Marciniaka. Dlatego nadanie nowej nazwy nie będzie takie proste - mówi samorządowiec.

Niewykluczone jednak, że ta zostanie formalnie zastąpiona. W tym przypadku też musi pojawić się wniosek, który głosować będą radni wojewódzcy. We Wrocławiu jest jeszcze hotel (na Ostrowie Tumskim) im. Jana Pawła II. Choć nie udało nam się od pracowników dowiedzieć, jakie mają plany co do nazwy, to trudno zakładać, że jej nie zmienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska