Wrocław: Jarosław Wojciechowski idzie do Sejmu

  Wrocław: Jarosław Wojciechowski idzie do Sejmu

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Komendant wojewódzki Straży Pożarnej Jarosław Wojciechowski zostanie nowym wrocławskim posłem Platformy Obywatelskiej. Zastąpi w fotelu parlamentarzysty Aleksandra Marka Skorupę.
  Jarosław Wojciechowski zastąpi w Sejmie obecnego wojewodę, Aleksandra Skorupę

  Jarosław Wojciechowski zastąpi w Sejmie obecnego wojewodę, Aleksandra Skorupę ©Michał Pawlik

  Skorupa złożył mandat poselski, bo został wojewodą dolnośląskim. Zajął miejsce Rafała Jurkowlańca, który po wyborach samorządowych został nowym marszałkiem województwa dolnośląskiego.
  Zgodnie z przepisami, po wygaśnięciu mandatu posła, nie organizuje się wyborów uzupełniających. Mandat dostaje osoba, która startowała do Sejmu w ostatnich wyborach i uzyskała drugi wynik, po pośle, którego mandat wygasł.

  Drugi za Skorupą był Marek Łapiński, radny dolnośląskiego sejmiku i marszałek województwa. Łapiński zdecydował jednak, że mandatu posła nie przyjmie. "Po wielu rozmowach, szanując werdykt wyborców i zobowiązanie do reprezentowania ich w Sejmiku, w wysłanym do Kancelarii Sejmu oświadczeniu zrezygnowałem z mandatu poselskiego" - napisał Łapiński w oświadczeniu na portalu społecznościowym Facebook.

  Jarosław Wojciechowski był następny po Marku Łapińskim, jeśli chodzi o liczbę zdobytych głosów w ostatnich wyborach.

  - Zdecydowałem się przyjąć mandat - powiedział nam wczoraj komendant.
  - Czekam na załatwienie formalności. Być może podczas najbliższego posiedzenia Sejmu złożę ślubowanie. Wojciechowski zamierza odejść z pracy w Straży Pożarnej. W Sejmie - jak mówi - chciałby pracować w komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

  - Chcę się zajmować tym, na czym się znam najlepiej. Czyli bezpieczeństwem, zarządzaniem kryzysowym. Mam ponad 30-letnie doświadczenie z pracy w Straży Pożarnej - mówi.

  - Z tego, co wiem, w tej chwili w Sejmie trwa przygotowywanie nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Będę chciał się włączyć w prace nad tą ustawą. Wojciechowski jest strażakiem od 1977 roku. Aż do 2002 r. pracował w jednostce w Kątach Wrocławskich.

  - To specyficzna jednostka, bo podlega jej odcinek autostrady - mówi nowy poseł. - Najbardziej w pamięci utkwiły mi akcje podczas wypadków drogowych. Szczególnie tych, gdzie były ofiary śmiertelne. W tym dzieci. Takich scen się nie zapomina.

  Jarosław Wojciechowski ma już doświadczenie w pracy w samorządzie. Od 1998 do 2002 roku kierował Radą Gminy w Kątach Wrocławskich. Będzie trzecim, nowym dolnośląskim parlamentarzystą. Mandaty złożyli wcześniej Marcin Zawiła, który został prezydentem Jeleniej Góry, i Janusz Mikulicz, bo wygrał wybory na radnego dolnośląskiego sejmiku. Zastąpią ich Robert Kropiwnicki, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego, oraz Wojciech Sokołowski, prywatny przedsiębiorca i rolnik, były szef struktur PO w powiecie Jaworskim.

  Co mogą zrobić w Sejmie dla Dolnego Śląska trzej nowi posłowie z naszego regionu?

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KUKIEŁKA CO KARIERE ROBI

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 59

  Ciekawe czy p.Wojciechowski będzie taką samą kukiełką w Sejmie jaką był w Komendzie Wojewódzkiej, gdzie nie potrafił podejmować najprostszych decyzji bez pomocy???
  Żal ściska jak się pomyśli kto...rozwiń całość

  Ciekawe czy p.Wojciechowski będzie taką samą kukiełką w Sejmie jaką był w Komendzie Wojewódzkiej, gdzie nie potrafił podejmować najprostszych decyzji bez pomocy???
  Żal ściska jak się pomyśli kto ląduje w sejmie....A potem kabarecik się kręci.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miś

  jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 93 / 62

  tyle co dotychczasowi czyli wielką kupę. Dla dolnego śląska wszystko załatwia Schetyna i żeby to jasne było nooo!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karierowicze!!!

  firefighter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 46

  To znowu zaczną się kłótnie na linii strażak Adamski(vice-prezydent) strażak Wojciechowski(poseł PO) nic z tego dobrego dla Wrocławia nie wyniknie. Panowie zajęli się polityką a zwykli strażacy i...rozwiń całość

  To znowu zaczną się kłótnie na linii strażak Adamski(vice-prezydent) strażak Wojciechowski(poseł PO) nic z tego dobrego dla Wrocławia nie wyniknie. Panowie zajęli się polityką a zwykli strażacy i wrocławianie cierpią!!! Miały powstać nowe jednostki we Wrocławiu,(Robotnicza, Bielany, Szczecińska, reaktywacja Jrg6, jednostki nowoczesne z prawdziwego zdarzenia w których zmieści się nowoczesny sprzęt bo te co są we Wrocławiu mieszczą się w zabytkowych budynkach i nie mieszczą się tam współczesne pojazdy. A przez politykę nic z tego nie wyszło) Ta polityka nikomu nie służy!!! Służy tylko panom do zabezpieczenia własnych aspiracji. Jako były strażak chciałbym się zapytać pana Wojciechowskiego kiedy ostatni raz był pan na takiej akcji o której pan opowiada, 15 lat temu???!!! Od tego czasu grzeje pan ciepłe posady w komendach i nie dba o zwykłych strażaków a co za tym idzie mieszkańców Wrocławia a teraz mierzy pan na stołek poselski!!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo