Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław jak Ciechocinek, z tężnią w centrum. O co chodzi?

Redakcja
Tężnia, instalacja na ESK we Wrocławiu
Tężnia, instalacja na ESK we Wrocławiu Fot. Tomasz Hołod
Drewniana konstrukcja na pl. Wolności, przy jednym z zejść do podziemnego parkingu budzi zainteresowanie wrocławian. – Co to jest? – pytają zaciekawieni przechodnie. Okazuje się, że jest to instalacja artystyczna. Powstaje w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Instalacja to... tężnia. Takie konstrukcje powstają w kurortach i uzdrowiskach ze źródłami solanki, np. Ciechocinku: zwiększają stężenie soli, a przy okazji są wielkimi inhalatorami. Ale we Wrocławiu nie będzie to tężnia solankowa, tylko "tężnia sztuki". W środku nie będzie gałązek, a przedmioty.

To, czym jest konstrukcja, przedstawiciele ESK starali się utrzymać w wielkiej tajemnicy. Konstrukcja już na pierwszy rzut oka przypomina tężnię. Tężnie solankowe to drewniane konstrukcje wypełnione gałązkami. Na gałązki od góry spływa solanka, która rozbija się o gałązki i spływa do zbiornika pod tężnią w większym zagęszczeniu soli – czyli tężeje. Dzieje się tak dlatego, że wytraca się woda: wodna mgiełka unosi się dookoła. Siedzący przy tężni kuracjusze inhalują się wodną mgiełką, która ma właściwości lecznicze.

We Wrocławiu jednak nie bedzie tężni solankowej, tylko "tężnia sztuki".

TĘŻNIA SZTUKI NA PLACU WOLNOŚCI – CO TO JEST?
Tężnia powstała z ponad 500 desek, 100 krat, 500 trójkątów z materiału oraz 5 kilogramów... rdzy. Konstrukcja na placu Wolności wysoka jest na 6 i szeroka na 22 metry. Pomieści "ognromny zbiór przedmiotów i urządzeń gromadzonych przez ponad 12 lat", jak mówią organizatorzy. To instalacja na Europejską Stolicę Kultury, która otwarta zostanie w najbliższy czwartek.

Pierwowzór tężni powstał już w XVII wieku. Początkowo budowle służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Szybko zorientowano się, że mają zbawienny wpływ na zdrowie ludzi przebywających w okolicy. Teraz teżnia powstanie na pl. Wolności. – Tym razem w celach artystycznych. Inhalacja sztuką„Tężnia sztuki” jest budowlą zaprojektowaną przez Roberta Kuśmirowskiego. Konstrukcja powstaje z drewna iglastego i jest systemem różnej wielkości podpór i belek połączonych ze sobą. W środku zostanie wypełniona ogromnym zbiorem przedmiotów i urządzeń powystawowych, gromadzonych przez 12 lat. Zaskakujące widza elementy zostały zebrane i poukładane według gabarytów, funkcji i kolorów, zgodnie ze spisem inwentarzowym charakterystycznym dla zbiorów muzealnych – wyjaśnia Magdalena Łońska z agencji Komunikacja+.

Miejsce do "tężenia sztuki" ma się zmieniać w zależności od pogody, tak jak tężnia solankowa. Przedmioty będą zbierać kurz, deszcz, korodować, będą się przebarwiać, mają na nich powstawać zacieki.

– Stanowią rodzaj organizmu, nasycającego powietrze artystyczną mgiełką. Tężnia jest miejscem manifestacji sztuki wyprowadzonej z magazynów. Jest miejscem, w którym odbywa się inhalacja sztuką – czytamy w komunikacie.

Otwarcie wystawy "Tężnia sztuki" dla zwiedzających zaplanowane jest w najbliższy czwartek 28 kwietnia.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury. To pierwszy projekt w historii ESK, w którym współpracę podjęły miasta ubiegające się wcześniej o ten tytuł. Zespoły przygotowujące aplikacje konkursowe w 2010 roku stworzyły Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016. W projekcie uczestniczą Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin, które w okresie wakacyjnym przyjadą do Wrocławia z autorskimi programami kulturalnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska