Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Jak bezpłatnie pozbyć się azbestu z domu? Pomaga w tym miasto (SPRAWDŹ)

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
Każdy ma pozbyć się tego trującego materiału na własny koszt. Wrocławianom miasto pomaga usuwać ze swoich posesji azbest od 2012 roku. W tym roku znów z kilkudziesięciu nieruchomości specjalistyczna firma wywiezie rakotwórczy materiał. Jak dostać się na listę uprawniającą do bezpłatnego wywiezienia eternitu?

Prawie 70 ton trującego azbestu z ogromnych ilości, które wciąż pokrywają wiele dachów i elewacji we Wrocławiu zostanie w tym roku zutylizowane. Azbest będzie zdjęty z 32 nieruchomości na terenie całego miasta.

Każda osoba lub przedsiębiorstwo, które chce się pozbyć niebezpiecznych odpadów może złożyć taki wniosek do Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego urzędu. Akcja usuwania azbestu prowadzona jest latem każdego roku po wyłonieniu wykonawcy. Urząd przedstawia wykonawcom listę adresów oraz wagę odpadów do usunięcia sporządzoną na podstawie wpływających wniosków. Zgłoszenia przyjmowane są przez cały rok. Jeśli zgłaszana nieruchomość nie zmieści się na liście na bieżący rok, trafia na listę rezerwową lub przechodzi na kolejny rok. Usuwanie azbestu jest dla osób fizycznych bezpłatne. Firmy płacą 25 procent wartości usługi, nie więcej niż 680 zł za tonę odpadu, a pozostała część jest dofinansowana przez miasto.

Z 21 nieruchomości, które są na liście na ten rok znikną płaskie i faliste płyty azbestowo-cementowe pokrywające dachy, osłony i elewacje o łącznej wadze 43 tony. Z 13 innych obiektów będzie usuniętych prawie 23 tony innych produktów azbestowych.

Z dachu Młodzieżowego Centrum Sportu przy ul. Chopina zdemontowane będzie 3,7 tony niebezpiecznego materiału. Z terenu firmy Atal przy ul. Pułaskiego wyjedzie 25 ton odpadów eternitowych, a od Berger Bau z ul. Szczecińskiej 6 ton.
Pozostałe nieruchomości zostały zgłoszone przez osoby fizyczne. Odpady będą wywożone z ulic Wysockiego, Wińskiej, Bujwida, Sudeckiej, Mojęcickiej, Sołtysowickiej, Kośnego, Milickiej, Bratkowej, Leonarda da Vinci, Pęgowskiej, Wschodniej, Nenckiego, Rzecznej, Zagrodniczej, Gimnazjalnej, Małoszyńskiej, Gromadzkiej, Redyckiej, oraz ogródków działkowych zgłaszanych przez ich najemców: ROD „Obrońca” przy ul. Spiskiej, ROD „Dolinka” ul. Krzycka, ROD „Archimedes” przy ul. Sielskiej, ROD „ Wojnów” ul. Ubocze, ROD „Energetyk” ul. Wiaduktowa, ROD „Maciejka” przy ul. Grota-Roweckiego, ROD „Odra” ul. Okólna.

W tym roku rozbiórkę przeprowadzi łódzka firma Revol, która wygrała postępowanie dotyczące usuwania azbestu. Swoje usługi wyceniła na 85 tys. zł. Po zdemontowaniu azbest będzie wywieziony na specjalne składowisko w Tuczępach. Tam zebrany materiał zostanie zakopany na zdegradowanym obszarze po kopalni siarki i przysypany dwoma metrami ziemi. Dzięki temu włókna azbestu, które są przyczyną szkodliwości tego materiału, nie będą mogły się rozprzestrzeniać. W takim stanie składowisko pozostanie co najmniej przez 50 lat.

Azbest jest jednym z najniebezpieczniejszych dla zdrowia materiałów. Jego drobne włókna, które odrywają się od płyt, wnikają do płuc i wywołują szereg groźnych chorób, m.in. nowotworowych.

Każdy właściciel nieruchomości, na której znajdują się wyroby azbestowe musi je usunąć. Program Oczyszczania Kraju z Azbestu wskazuje, że muszą to zrobić na swój koszt do końca 2032 r. Wrocław pomaga mieszkańcom i przedsiębiorcom usuwać ten materiał od 2012 r. Do końca 2019 r. z miasta zniknęło ponad 1000 ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska