18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Freski z XIX wieku odkryli żołnierze w jednostce wojskowej przy Hallera (ZDJĘCIA)

Marcin Torz
Freski z XIX wieku w jednostce wojskowej przy Hallera
Freski z XIX wieku w jednostce wojskowej przy Hallera Tomasz Hołod
Freski z połowy XIX w. odkryto w jednostce wojskowej przy al. Hallera. Teraz budynki są remontowane. Malowidła na ścianach znaleziono po zdjęciu starego tynku. - Są w dość dobrym stanie - mówi ppłk Kazimierz Łucki, pełniący obowiązki dowódcy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, któremu podlega jednostka przy Hallera.

Freski, mocno podniszczone, choć ciągle widoczne, przedstawiają kirasjerów, czyli żołnierzy ciężkiej jazdy. Takie jednostki były popularne w krajach Europy Zachodniej. Przykładowo w Polsce, w XIX wieku, mieliśmy tylko jeden pułk tego typu, choć wcześniej rolę kirasjerów pełniła husaria. Freski z wrocławskiej jednostki to gratka dla miłośników historii. - To wyjątkowe odkrycie - mówi Zdzisław Żak z wydziału wrocławskiego konserwatora zabytków. - Dotąd nie natrafiliśmy na freski o tematyce wojskowej z tego okresu - dodaje.

Malowidła są bardzo interesujące. W sumie są trzy, w dwóch pomieszczeniach, w których dawniej mieściły się stajnie, a ostatnio garaże. Na jednym widać kirasjera na koniu. Nad nim widnieje symbol krzyża maltańskiego, na bazie którego Prusacy stworzyli krzyż żelazny. Są też dwie postacie żołnierzy - co ciekawe - pieszych. Na freskach są też daty i napisy. Między innymi: Mit Gott und Keiser und Vaterland (z Bogiem, z cesarzem, z ojczyzną).

Zobacz też: Groby na budowie wschodniej obwodnicy Wrocławia (ZDJĘCIA)

Co ważne, żołnierze zdecydowali, że freski zostaną udostępnione szerszej publiczności. Ale nie stanie się to prędko. Najpierw malowidła zostaną zrekonstruowane, a to musi trochę potrwać. - Mamy już na to zapewnione finansowanie - cieszy się ppłk Łucki. - Planujemy stworzyć salkę historyczną. Oczywiście, będzie można ją zwiedzać. Już teraz serdecznie zapraszamy. Żołnierze planują w przyszłości organizować regularne dni otwarte, by wrocławianie czy turyści mogli bez przeszkód (na teren jednostki nie da się wejść z ulicy) zobaczyć freski oraz inne eksponaty, którymi wojskowi będą chcieli się pochwalić.

Budynki jednostki wojskowej przy al. Hallera powstały w latach 1867-72. Wtedy też okolica nie była jeszcze w granicach miasta. Trafili tam żołnierze, którzy wyprowadzili się z wcześniej zajmowanego gmachu przy Podwalu (do niedawna było tam starostwo powiatowe). Na terenie jednostki, nie licząc gmachu głównego, postawiono też m.in. trzy budynki stajni, domy mieszkalne dla oficerów, budynki gospodarcze, magazyny oraz lazaret.

Od momentu powstania do teraz, obiekt przeszedł nieco zmian. Stajnie zastąpiono garażami, zabudowano też salę ćwiczeń. W czasach III Rzeszy (lata 1934-36) zlikwidowano wieże i skośne dachy.

Przypomnijmy, że do niedawna jednostka była siedzibą Śląskiego Okręgu Wojskowego (został zlikwidowany).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska